Eco-mobilna jednostka naukowo-badawcza, to jacht z ekologicznym napędem elektrycznym, zbudowany z inicjatywy profesora Stefana Nowaka z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Ta wyprawa to niespotykane przedsięwzięcie, będące w tej samej mierze przygodą, co projektem popularnonaukowym.
W trakcie podróży załoga jachtu skupi się na badaniach i analizie takich zagadnień jak: zastosowanie napędu elektrycznego w żegludze śródlądowej, przygotowanie szlaków wodnych do ekoturystyki, ocena czystości rzek na trasie rejsu, badanie jakości wody i powietrza.
Zadaniem projektu jest również promocja szeroko pojętej ekologii, zrównoważonego rozwoju i circular economy, czyli regeneracyjnego systemu gospodarczego, w którym odpady z jednych procesów wykorzystywane są jako surowiec w innych, co minimalizuje produkcję śmieci, a także zużycie energii i materiałów.
Co ciekawe, sama łódź, która posłuży do realizacji projektu, również pochodzi z recyklingu. Zanim trafiła do prof. Stefana Nowaka, który ją przebudował i zmodernizował, służyła jako szalupa na zbudowanym w 1981 r. rosyjskim zbiornikowcu „Che Guevara”.
Rejs naukowo-badawczy potrwa aż cztery miesiące. Rozpocznie się on w sobotę 8 maja w Raciborzu. Tego samego dnia około godz. 18.00 jednostka zawita do Kędzierzyna-Koźla. W dalszą podróż ze „Szkwału” wyruszy w niedzielę rano. W tym czasie będą ją mogli obejrzeć zainteresowani projektem mieszkańcy.
Następnie załoga odwiedzi między innymi Gliwice, Opole, Wrocław, Szczecin, Kołobrzeg, Gdynię, Gdańsk, Elbląg i Iławę. Później zostanie przetransportowana na Mazury, gdzie pływać będzie po tamtejszych jeziorach do końca sierpnia.
Napisz komentarz
Komentarze