Reklama
niedziela, 13 kwietnia 2025 15:07
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Karnawałowa tradycja, która łączy pokolenia. Wodzenie niedźwiedzia w Pokrzywnicy. ZDJĘCIA

Ten zwyczaj, dawniej organizowany w Pokrzywnicy przez Mniejszość Niemiecką, dziś jest kontynuowany przez lokalną Ochotniczą Straż Pożarną.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
Karnawałowa tradycja, która łączy pokolenia. Wodzenie niedźwiedzia w Pokrzywnicy. ZDJĘCIA
Wodzenie niedźwiedzia to żywe świadectwo bogatej kultury Śląska Opolskiego, które warto pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom

Źródło: OSP Pokrzywnica

Wodzenie niedźwiedzia to jedna z najstarszych tradycji karnawałowych na Śląsku. Jej korzenie sięgają czasów pogańskich, kiedy to przebierane korowody związane były z rytuałami mającymi zapewnić urodzaj i dostatek. Wierzono, że niedźwiedź symbolizuje siłę, płodność i odradzającą się przyrodę, dlatego jego obecność w domach mieszkańców miała zwiastować pomyślność na cały rok.

Reklama

Z biegiem lat zwyczaj ten został zaadaptowany przez lokalne społeczności i wszedł na stałe do kalendarza karnawałowych obrzędów. Choć przez pewien czas jego organizacja była ograniczona z powodu pandemii COVID-19, obecnie powrócił w pełnej krasie i cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Podczas wodzenia niedźwiedzia w Pokrzywnicy barwny korowód przebierańców, na czele z niedźwiedziem, odwiedził domostwa we wsi. Postać niedźwiedzia odgrywał jeden z uczestników, przebrany w futrzany kostium. Towarzyszyli mu m.in. kominiarz, lekarz, myśliwy, diabły, żydzi oraz inne postacie symbolizujące różne aspekty życia i ludowych wierzeń.

Każda gospodyni chciała zatańczyć z niedźwiedziem, co według tradycji ma przynieść jej szczęście, dostatek oraz pomyślność na kolejne miesiące. W zamian domownicy częstowali członków korowodu smakołykami, a także często wspierając finansowo działania OSP, która obecnie sprawuje pieczę nad wydarzeniem.

Dziś wodzenie niedźwiedzia pełni nie tylko funkcję podtrzymywania dawnych zwyczajów, ale także integruje lokalną społeczność. To okazja do wspólnej zabawy, śpiewu i tańca, a także do umocnienia międzypokoleniowych więzi. Udział w tym wydarzeniu biorą nie tylko starsi mieszkańcy, ale także młodsze pokolenia, które z entuzjazmem angażuje się w podtrzymywanie tej unikalnej tradycji.

Dzięki zaangażowaniu OSP i mieszkańców sołectwa, wodzenie niedźwiedzia nie tylko przetrwało, ale zyskuje coraz większą popularność.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ekc@wp.pl 28.02.2025 10:03
Należą się podziękowania mieszkańcom sołectwa za odwagę na kultywowanie starej tradycji "wodzenia niedźwiedzia" = Serdeczne dzięki .

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: :)Treść komentarza: Wystarczy sprawdzić źródło tekstuData dodania komentarza: 13.04.2025, 12:38Źródło komentarza: 13-latka nie dotarła do szkoły. Matka zgłosiła zaginięcie, dziewczynkę odnalazła policja na wagarachAutor komentarza: mniaTreść komentarza: Przecież to ten sam tekst co w kk24. Sztuczna yntelygencja to pisze czy có?Data dodania komentarza: 13.04.2025, 01:09Źródło komentarza: 13-latka nie dotarła do szkoły. Matka zgłosiła zaginięcie, dziewczynkę odnalazła policja na wagarachAutor komentarza: hahaTreść komentarza: taki jest problem z ludźmi którzy mają więcej pieniędzy niż rozumuData dodania komentarza: 12.04.2025, 18:27Źródło komentarza: Kobieta skuszona obietnicą szybkiego zysku – straciła blisko 200 tysięcy złotychAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Redakcjo Lokalna24 macie rację cytuję .... Kędzierzyn-Koźle nigdy nie był miastem .... To co jest teraz to rozpacz. Dzięki p. Wantule i p. Nowosielskiej. Cytuje dalej .... Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy, KKPP Centrum Obsługi Inwestora, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Katowicka Specjalna Strefą Ekonomiczna, Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, Opolska Izba Gospodarczą i Inkubator Przedsiębiorczości... Jak ma cokolwiek powstać skoro tylu na początku jest do utrzymania. Tak bo czy coś się dzieje czy nie w tzw. biznesie oni muszą dostać swoje. Reasumując to pierdolamento, przechwałki i zero konkretów. Jak zawsze ! Dlatego tu nigdy nic nie będzie. Lecz w sejmie szykują nowy podatek tzw. "bykowe" . Będą płacić wszyscy bez względu na płeć - bezdzietni od 25 roku życia i posiadacze jednego dziecka. Wstępne kwoty to na rękę 3510,92 zł od tej kwoty podatek wyniesie 455,40 zł. Dale głosujcie z POPIS !Data dodania komentarza: 12.04.2025, 17:46Źródło komentarza: Trudny czas na przyciąganie kapitałuAutor komentarza: lolTreść komentarza: takimi wynalazkami nie dogonimy nawet średnio rozwiniętych krajów azji ale po co się wysilać skoro są niemcyData dodania komentarza: 12.04.2025, 17:15Źródło komentarza: Biodegradacja – zielony kierunek rozwojuAutor komentarza: ZdzisławTreść komentarza: Ilu ZAKSA przyciągnęła inwestorów?Data dodania komentarza: 12.04.2025, 09:15Źródło komentarza: Trudny czas na przyciąganie kapitału
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 29 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna