Oprogramowanie, które dostępne jest zarówno na system Android, jak i iOS można pobrać za darmo na smartfona lub tablet. Umożliwia ona sczytywanie kodów QR, które odnajdziemy zwiedzając wystawę stałą. Dzięki temu uzyskamy dodatkowych i szczegółowych informacji o danym elemencie ekspozycji.
- Od początku roku wspólnie z Gminą Kędzierzyn-Koźle realizujemy ten projekt. Chodzi o uruchomienie aplikacji mobilnej dotyczącej dziedzictwa kulturowego Kędzierzyna-Koźla. Aplikacja będzie dostępna dla wszystkich od dzisiaj. Muzeum niestety pozostaje zamknięte, ale na dziedzińcu przygotowana jest ekspozycja z kodami QR, by móc już z nich korzystać - powiedziała Izabela Migocz, dyrektor Muzeum Ziemi Kozielskiej.
Poza samym muzeum w aplikacji umieszczone są także inne obiekty historyczne, m.in. północno-zachodni mur kozielskiego zamku czy filia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w Sławięcicach.
- Muzeum przez wiele lat było piwnicami, które niszczały. Teraz mamy rewelacyjne muzeum i dzięki tej aplikacji dołączyliśmy do grona najnowocześniejszych muzeów w Polsce. Cieszę się, że taka inicjatywa jest i zapraszam wszystkich mieszkańców Kędzierzyna-Koźla i nie tylko na zwiedzanie - oczywiście jak tylko będzie taka możliwość - powiedziała Sabina Nowosielska, prezydent miasta.
W aplikacji znajduje się także kalendarz, w którym na bieżąco będą pojawiać się wydarzenia organizowane przez Muzeum Ziemi Kozielskiej. Jest też mapa, na której bez problemu odnajdziemy interesujące nas zabytki.
- Muzeum jest otwartym na każdego mieszkańca, także tego, który nie zawsze jest w stanie trafić murów muzeum. A przy obostrzeniach, jakie mamy w tej chwili taka aplikacja daje ogromne możliwości do tego, aby spojrzeć na nasze eksponaty - mówił Wojciech Jagiełło, zastępca prezydenta miasta.
Środki na tę inwestycję pochodzą z unii europejskiej. W ramach projektu zakupiono także 10 tabletów, z których będą mogli korzystać odwiedzający.
Ponadto ukazał się nowy numer czasopisma muzealnego "Z Zamkowego Wzgórza". Czasopismo ukazało się w wersji drukowanej, cyfrowej oraz tym razem wyjątkowo także w wersji audio. Papierowa wersja dostępna jest we wszystkich filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej, w autobusach MZK, w Urzędzie Miasta oraz w Muzeum Ziemi Kozielskiej - w biurze. Niebawem pojawi się również w aplikacji mobilnej.
Wydruk czasopisma, jak i opracowanie wersji audio zostało dofinansowane w ramach projektu RPOP.05.03.01-16-0015/19-00 „Ochrona i promocja dziedzictwa kulturowego Kędzierzyna-Koźla”. Dofinansowanie pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.
Napisz komentarz
Komentarze