Jednak w połowie stycznia br. Gaz-System odstąpił od umów z Rafako na budowę gazociągu na odcinku Goleniów-Płoty i budowę tłoczni Kędzierzyn oraz naliczył kary umowne.
Jeszcze w styczniu br. Iwona Dominiak rzecznik prasowy Gaz-System wyjaśniła „Lokalnej”, że zarówno z tytułu nienależytego wykonania umowy, jak i z tytułu konieczności odstąpienia od umowy, Gaz-System nałożył na wykonawcę kary umowne w wysokości określonej zawartym kontraktem. Bezpośrednio po odstąpieniu od umowy dokonano inwentaryzacji prac wykonanych do dnia odstąpienia, a także prac pozostałych do ukończenia inwestycji.
Nowy wykonawca
W perspektywie krótkookresowej Gaz-System planował zawrzeć umowę z nowym podmiotem gwarantującym kontynuację realizacji inwestycji w zoptymalizowanych terminach wykonawczych i rozruchowych - informowało biuro prasowe spółki. I tak też się stało.
W tej sprawie wysłaliśmy do operatora sieci gazowej kilka pytań. Dziś (18 marca) otrzymaliśmy odpowiedź.
- Gaz-System na generalnego wykonawcę, który dokończy budowę tłoczni Kędzierzyn wybrał firmę Gascontrol Polska Sp. z o.o. Spółka ta w ramach przeprowadzonego rozeznania rynku wykazała się natychmiastową gotowością do przejęcia roli generalnego wykonawcy oraz potwierdziła wymagane doświadczenie, potencjał kadrowy, finansowy i technologiczny. Umowy gwarantują kontynuację realizacji inwestycji w zoptymalizowanych terminach wykonawczych i rozruchowych. Gaz-System przekazał już plac budowy wykonawcy i obecnie trwa kontynuacja robót budowlanych, w tym wykonywane są prace montażowo-spawalnicze – wyjaśnia Iwona Dominiak rzecznik prasowy Gaz-System - W związku ze znaczącymi opóźnieniami prac budowlanych i brakiem podjęcia działań naprawczych na inwestycji realizowanej przez spółki Rafako i PBG (budowa tłoczni Kędzierzyn) Gaz-System podjął decyzję o odstąpieniu od umowy z tym wykonawcą. To inwestycja o strategicznym znaczeniu dla kraju, dlatego priorytetem dla Gaz-System jest kontynuacja procesu budowy. Odstąpienie od umowy z Rafako i PBG było poprzedzone wewnętrznymi analizami i umożliwi ono Spółce efektywne dokończenie inwestycji.
Opis inwestycji
Budowa tłoczni gazu w Kędzierzynie-Koźlu jest jedną z inwestycji obiektowych realizowanych w ramach Korytarza Gazowego Północ-Południe na obszarze południowo – zachodniej Polski. Będzie to pierwsza tłocznia gazu na terenie województwa opolskiego. W pierwszym etapie tłocznia zostanie wyposażona w trzy agregaty sprężarkowe napędzane turbinami gazowymi łącznie o mocy 23 MW. Docelowo będzie możliwość rozbudowy obiektu do sześciu sprężarek o łącznej maksymalnej mocy 69 MW.
Nowa tłocznia umożliwi przesył gazu w kierunku zachodnich, południowych i wschodnich rejonów Polski, stwarzając możliwość odbioru dodatkowych ilości gazu w tych rejonach kraju, przyczyniając się w ten sposób również do poprawy jakości powietrza.
Jej lokalizacja w ciągu gazociągów przesyłowych stanowiących korytarz Północ-Południe zapewni stabilny przesył gazu ziemnego, w szczególności nowymi gazociągami o średnicy 1000 mm.
Tłocznia gazu w Kędzierzynie-Koźlu zapewni stabilny przesył gazu rozbudowaną siecią przesyłową tj. gazociągami Zdzieszowice – Kędzierzyn i Zdzieszowice – Wrocław w kierunku zachodnim oraz gazociągami Tworóg – Kędzierzyn i Tworóg – Tworzeń w kierunku wschodnim.
Dofinansowanie z UE
Po oddaniu do użytku, tłocznia będzie jednym z elementów przebudowy systemu przesyłowego, umożliwiającej dywersyfikację źródeł dostaw gazu ziemnego czy integrację z rynkiem europejskim. Pozwoli także na utworzenie dodatkowych miejsc pracy podczas budowy, a później eksploatacji.
Ważną korzyścią dla gminy będą corocznie odprowadzane przez Gaz-System podatki lokalne.
Komisja Europejska przyznała wsparcie finansowe z instrumentu "Łącząc Europę" na etap prac przygotowawczych tłoczni gazu w Kędzierzynie-Koźlu realizowanych w ramach projektu "Połączenie międzysystemowe Polska-Czechy [Strok II] pomiędzy Libhost' (CZ) - Hat' (CZ-PL) - Kędzierzyn (PL).
Napisz komentarz
Komentarze