Reklama
wtorek, 5 listopada 2024 03:23
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wznowiono budowę tłoczni Kędzierzyn. Będzie to szesnasta tłocznia gazu w Polsce

Tłocznia gazu w Kędzierzynie-Koźlu jest jedną z kluczowych inwestycji spółki Gaz-System w południowo-zachodniej Polsce. Stanowi kolejny element korytarza gazowego Północ-Południe. W pierwszym etapie zostanie wyposażona w trzy agregaty sprężarkowe napędzane turbinami gazowymi łącznie o mocy 23 MW. Docelowo będzie możliwość rozbudowy obiektu do sześciu sprężarek o łącznej maksymalnej mocy 69 MW.
Wznowiono budowę tłoczni Kędzierzyn. Będzie to szesnasta tłocznia gazu w Polsce

Autor: foto: Gaz-System

Jednak w połowie stycznia br. Gaz-System odstąpił od umów z Rafako na budowę gazociągu na odcinku Goleniów-Płoty i budowę tłoczni Kędzierzyn oraz naliczył kary umowne.

Jeszcze w styczniu br. Iwona Dominiak rzecznik prasowy Gaz-System wyjaśniła „Lokalnej”, że zarówno z tytułu nienależytego wykonania umowy, jak i z tytułu konieczności odstąpienia od umowy, Gaz-System nałożył na wykonawcę kary umowne w wysokości określonej zawartym kontraktem. Bezpośrednio po odstąpieniu od umowy dokonano inwentaryzacji prac wykonanych do dnia odstąpienia, a także prac pozostałych do ukończenia inwestycji.

Nowy wykonawca

W perspektywie krótkookresowej Gaz-System planował zawrzeć umowę z nowym podmiotem gwarantującym kontynuację realizacji inwestycji w zoptymalizowanych terminach wykonawczych i rozruchowych - informowało biuro prasowe spółki. I tak też się stało.

W tej sprawie wysłaliśmy do operatora sieci gazowej kilka pytań. Dziś (18 marca) otrzymaliśmy odpowiedź.

- Gaz-System na generalnego wykonawcę, który dokończy budowę tłoczni Kędzierzyn wybrał firmę Gascontrol Polska Sp. z o.o. Spółka ta w ramach przeprowadzonego rozeznania rynku wykazała się natychmiastową gotowością do przejęcia roli generalnego wykonawcy oraz potwierdziła wymagane doświadczenie, potencjał kadrowy, finansowy i technologiczny. Umowy gwarantują kontynuację realizacji inwestycji w zoptymalizowanych terminach wykonawczych i rozruchowych. Gaz-System przekazał już plac budowy wykonawcy i obecnie trwa kontynuacja robót budowlanych, w tym wykonywane są prace montażowo-spawalnicze – wyjaśnia Iwona Dominiak rzecznik prasowy Gaz-System - W związku ze znaczącymi opóźnieniami prac budowlanych i brakiem podjęcia działań naprawczych na inwestycji realizowanej przez spółki Rafako i PBG (budowa tłoczni Kędzierzyn) Gaz-System podjął decyzję o odstąpieniu od umowy z tym wykonawcą. To inwestycja o strategicznym znaczeniu dla kraju, dlatego priorytetem dla Gaz-System jest kontynuacja procesu budowy. Odstąpienie od umowy z Rafako i PBG było poprzedzone wewnętrznymi analizami i umożliwi ono Spółce efektywne dokończenie inwestycji.

Opis inwestycji

Budowa tłoczni gazu w Kędzierzynie-Koźlu jest jedną z inwestycji obiektowych realizowanych w ramach Korytarza Gazowego Północ-Południe na obszarze południowo – zachodniej Polski. Będzie to pierwsza tłocznia gazu na terenie województwa opolskiego. W pierwszym etapie tłocznia zostanie wyposażona w trzy agregaty sprężarkowe napędzane turbinami gazowymi łącznie o mocy 23 MW. Docelowo będzie możliwość rozbudowy obiektu do sześciu sprężarek o łącznej maksymalnej mocy 69 MW.

Nowa tłocznia umożliwi przesył gazu w kierunku zachodnich, południowych i wschodnich rejonów Polski, stwarzając możliwość odbioru dodatkowych ilości gazu w tych rejonach kraju, przyczyniając się w ten sposób również do poprawy jakości powietrza.

Jej lokalizacja w ciągu gazociągów przesyłowych stanowiących korytarz Północ-Południe zapewni stabilny przesył gazu ziemnego, w szczególności nowymi gazociągami o średnicy 1000 mm.

Tłocznia gazu w Kędzierzynie-Koźlu zapewni stabilny przesył gazu rozbudowaną siecią przesyłową tj. gazociągami Zdzieszowice – Kędzierzyn i Zdzieszowice – Wrocław w kierunku zachodnim oraz gazociągami Tworóg – Kędzierzyn i Tworóg – Tworzeń w kierunku wschodnim.

Dofinansowanie z UE

Po oddaniu do użytku, tłocznia będzie jednym z elementów przebudowy systemu przesyłowego, umożliwiającej dywersyfikację źródeł dostaw gazu ziemnego czy integrację z rynkiem europejskim. Pozwoli także na utworzenie dodatkowych miejsc pracy podczas budowy, a później eksploatacji.

Ważną korzyścią dla gminy będą corocznie odprowadzane przez Gaz-System podatki lokalne.

Komisja Europejska przyznała wsparcie finansowe z instrumentu "Łącząc Europę" na etap prac przygotowawczych tłoczni gazu w Kędzierzynie-Koźlu realizowanych w ramach projektu "Połączenie międzysystemowe Polska-Czechy [Strok II] pomiędzy Libhost' (CZ) - Hat' (CZ-PL) - Kędzierzyn (PL).



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu, taki lepszy RyszardTreść komentarza: Jestem za pojazdami elektrycznymi. Kumpel jest operatorem farm fotowoltaicznych i każą mu na weekend wyłączać fotowoltaikę by elektrownie węglowe działały, a można by wtedy ładować te autobusy. Ale do brzegu: autobusy elektryczne TAK ale POLSKIE, dlaczego Solaris ( no dobra już hiszpański ale w całości klepany w Polsce) nie wygrywa, chyba nie lubi Kędzierzyna. MAN miał kiedyś zakłady w Polsce ale też słabo, przeniósł się z Poznania do Starachowic ale tam robią jedynie konstrukcje... a reszta u Niemca... Jak Polska ma być bogata jeśli w Polsce robi ramę autobusu, a całe wnętrze w Niemczech, na koniec € z dotacji KPO trafia do Niemiec, a my na to pracujemy. Polacy, wiecie, że jestem sympatykiem Niemiec, ale czy wy się na to godzicie?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:57Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Kurek jeszcze zagra? Tak pytam...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:44Źródło komentarza: Oddaj krew i wejdź za darmo na mecz ZAKSY z Jastrzębskim WęglemAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Co wy promujecie ?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:53Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"Autor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: NIE dla elektryków ! Nawet bogatsza jednostka komunikacji miejskiej MZA W-wa nie kupuje aż tyle elektryków tylko wciąż pojazdy z silnikiem spalinowym. To jest spisek UE przeciw Polsce.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:52Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: MatiTreść komentarza: My z sąsiadem Leszkiem, też mamy wspólne usługi i zakupy i dyrektora nie mamy.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 20:25Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług WspólnychAutor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 4°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama