Reklama
poniedziałek, 4 listopada 2024 23:36
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kolejne wsie otrzymają pieniądze. Drugi rok z Marszałkowską Inicjatywą Sołecką

Marszałkowska Inicjatywa Sołecka na lata 2020-2022 przyznawana jest na dofinansowanie zadań własnych gminy na małe projekty lokalne realizowane na terenach wiejskich. Łączna kwota w trzyletnim dofinansowaniu wynosi 5,4 mln zł. Pieniądze na projekty trafią do wszystkich sołectw województwa opolskiego. Znani są kolejni beneficjenci.
Kolejne wsie otrzymają pieniądze. Drugi rok z Marszałkowską Inicjatywą Sołecką
W październiku 2020 r. w gminie Bierawa gościł ówczesny wicemarszałek województwa opolskiego Roman Kolek. Podsumowano działania w ramach MIS. Na zdj. Roman Kolek z panią sołtys Starego Koźla, Lidią Nikel

Autor: Fot. UMWO

W 2020 r. 68 gminom przyznano pomoc finansową na dofinansowanie zgłoszonych przez nie 346 zadań sołeckich. Do końca stycznia br. gminy mogły składać do urzędu marszałkowskiego projekty na realizację pomysłów w kolejnych wsiach. W drugiej edycji MIS dotacja celowa w wysokości 5000 złotych trafi do 68 gmin na realizację przez ich sołectwa w sumie 356 zadań.

Do wykorzystania będzie niemal 1,8 mln zł. Około jednej trzeciej z tej puli środków sfinansuje zadania związane z miejscami publicznymi, w tym na zagospodarowanie placów, budowę siłowni zewnętrznych czy utworzenie miejsc związanych z upamiętnieniem historii i tradycji sołectwa. Nieco mniejsza część tegorocznej puli MIS sfinansuje zadania związane ze świetlicami wiejskimi. Najmniej, bo tylko 12 zadań wiąże się z doposażeniem i remontem remiz.

"Ostateczną decyzję w sprawie przyznania gminom dotacji celowych na dofinansowanie zadań w ramach Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej podejmą radni województwa na sesji Sejmiku Województwa Opolskiego. W kwietniu planowane jest podpisanie umów z gminami i przekazanie dotacji. Realizacja zadań nastąpi od momentu podpisania umowy do końca  października 2021 r." - czytamy w portalu samorządu województwa opolskiego.

Jakie zadania są rekomendowane do realizacji w roku bieżącym? Zaczynając od gminy Bierawa: doposażenie placów zabaw w Bierawie i Brzeźcach, realizacja projektu pn. "Czerpiemy z przeszłości dla przyszłości" w Lubieszowie i remont elewacji budynku świetlicy w Ortowicach.

Gmina Cisek: zakup i montaż altany biesiadnej w Błażejowicach, zakup zestawów biesiadnych dla sołectwa Kobylice, zakup namiotu festynowego dla sołectwa Landzmierz, remont budynku strażnicy OSP w Miejscu Odrzańskim oraz zakup i nasadzenie drzew w centrum Roszowickiego Lasu.

W największej gminie wiejskiej powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego beneficjentami jest w tym roku osiem sołectw. Oto zadania, jakie z pozyskanego dofinansowania wykonają sołectwa w gminie Pawłowiczki: poprawa infrastruktury drogowej na działce nr 34 w Mierzęcinie, zakup i montaż urządzenia zabawowego w Grudyni Małej, budowa budynku gospodarczego w Dobrosławicach, wykonanie tablic z historią miejscowości Pawłowiczki, a także remont świetlic wiejskich w: Karchowie, Grodzisku, Borzysławicach i Jakubowicach.

Najmniejsza gmina naszego powiatu - Polska Cerekiew. Ciężkowice chcą zakupić i zamontować drzwi wejściowe do świetlicy wiejskiej, sołectwa Połowa i Grzędzin zakupić i zamontować urządzenie siłowe na plac zabaw, a Witosławice zakupić i zamontować altanę ogrodową na plac zabaw.

W gminie Reńska Wieś sołectwa wyznaczyły sobie następujące zadania: Bytków - zabudowa części wiaty rekreacyjnej, Dębowa - montaż wiaty biesiadnej przy placu zabaw, Gierałtowice - budowa wiaty rekreacyjnej, Naczysławki - doposażenie placu zabaw, Poborszów - renowacja pomnika i zagospodarowanie przylegającego do niego terenu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Co wy promujecie ?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:53Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"Autor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: NIE dla elektryków ! Nawet bogatsza jednostka komunikacji miejskiej MZA W-wa nie kupuje aż tyle elektryków tylko wciąż pojazdy z silnikiem spalinowym. To jest spisek UE przeciw Polsce.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:52Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: MatiTreść komentarza: My z sąsiadem Leszkiem, też mamy wspólne usługi i zakupy i dyrektora nie mamy.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 20:25Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług WspólnychAutor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych A Autor komentarza: HansTreść komentarza: "Biedny" Niemiec rozpoczął wojnę, a potem uciekał, bo tyle krzywd zdążył w parę lat wyrządzić, że dobrze wiedział, iż wreszcie dosięgnie go ręka sprawiedliwości. Ale i tak zdążył wywieźć kilkadziesiąt pociągów zagrabionych dzieł sztuki, złota i innych kosztowności, których do dziś nie oddał okradzionym narodom. Smutna prawda...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:05Źródło komentarza: Archeologiczna ciekawostka, czyli kozielskie czółno i toporki neolityczne. ZDJĘCIAAutor komentarza: stawikTreść komentarza: Muszą dojechać, przecież nie będą targać tych skrzynek z piwem z parkingu.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 14:05Źródło komentarza: Zdrowe Morsy Dębowa Kędzierzyn-Koźle zainaugurowały sezon. ZDJĘCIA
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 5°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama