Reklama
poniedziałek, 4 listopada 2024 23:33
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Aptekarze mówią o przyczynach braku dyżurów. Starostwo chce rozwiązać problem

Apteki w Kędzierzynie-Koźlu coraz częściej odmawiają dyżurów. W tym tygodniu na stronie starostwa powiatowego opublikowano już cztery komunikaty w tej sprawie, a od początku roku farmaceuci aż 12 razy odstępowali od pełnienia dyżurów. Jako przyczyna zawsze podawane są braki kadrowe. Ale czy tak jest naprawdę?
Aptekarze mówią o przyczynach braku dyżurów. Starostwo chce rozwiązać problem
Apteka Centrum z al. Jana Pawła II 3 zrezygnowała z dyżuru 27.01.2021 r.

25 stycznia dyżuru odmówiła apteka Urtica z ulicy Królowej Jadwigi, 27 stycznia z pracy zrezygnowała apteka Centrum z al. Jana Pawła II 3, 28 stycznia nie było dyżuru w aptece Słonecznej, która znajduje się na kozielskim rynku, a na 30 stycznia brak pełnego dyżuru zapowiedziała apteka Aronia z ulicy Chrobrego 8. Leki kupimy w niej tylko do godziny 23.00.

Jak farmaceuci argumentują brak dyżurów? Skontaktowaliśmy się z kilkoma aptekami i porozmawialiśmy z ich właścicielami i pracownikami. Wszyscy rozmówcy pozostali anonimowi.

- Niestety personel nam się rozłożył - mówi pracownik jednej z aptek, która nie podjęła dyżuru. To gdzie potrzebujący mają kupić leki? - Trudno powiedzieć, sytuacja jest taka, jaka jest. Pracownicy są zaszczepieni, nie wszyscy są chorzy, ale niektórzy mają odczyn poszczepienny. Dyżurować może tylko magister farmacji. U nas pracuje dwóch magistrów - tłumaczy pracownik apteki i kończy rozmowę, zapytany o to czy obaj magistrowie są aktualnie chorzy.

- A czy ktoś podejmuje dyżury? Wie pan, jaka jest sytuacja. Zdaje pan sobie sprawę, co od wieczora do rana się sprzedaje? W tamtym roku, jak dyżurowaliśmy, to nie wiem, czy jeden dyżur był, na który ktoś przyszedł z receptą - argumentuje inny farmaceuta.

- Cały czas do epidemii dyżurowaliśmy, chociaż nam się to nie podobało. Chodzimy teraz od szczepienia do szczepienia, jesteśmy przeziębieni, nie czujemy się dobrze, ale pracujemy. Natomiast na dyżurze, jak otwiera się okienko, to wszystkie zarazki wlatują do środka. Dyżurując, nie pociągniemy długo sprzedając prezerwatywy i inne rzeczy - słyszymy w kolejnej aptece.

- Odsyłam na stronę starostwa powiatowego, tam jest stosowna informacja i również zawarte są przyczyny - tłumaczy właściciel następnej apteki, do której dzwonimy.

- Apteki są otwarte. Pierwsza od godziny 7.00, a ostatnia chyba zamyka się o godzinie 21.00. 14 godzin to jest mało? - argumentuje farmaceuta, a w dalszej części rozmowy tłumaczy, że nie ma czegoś takiego jak dyżur.

- Polskie prawo farmaceutyczne w ogóle nie definiuje takiego słowa jak dyżur. I co pan na to? Odsyłam na stronę starostwa. Jedyną instytucją odpowiedzialną za szeroko pojętą ochronę zdrowia na terenie powiatu jest starostwo powiatowe, rada powiatu i starosta. Na stronie starostwa są podane przyczyny i tyle w temacie - mówi dalej właściciel apteki.

Argument o tym, że mieszkańcy nie mają gdzie kupić leków, gdy apteka nie pełni dyżuru, też jest podważany. - W ciągu doby jest 14 godzin na wykupienie leków, a aptek w Kędzierzynie-Koźlu jest 21. Tam proszę kupować leki. Proszę tak planować wykup leków, żeby zmieścić się w godzinach pracy. Tak będzie najlepiej. W sytuacji zagrożenia zdrowia czy - nie daj Boże - życia, szuka się pomocy nie w aptece, ale na SOR, na nocnej opiece i jest się w rękach lekarza. Jeżeli rzeczywiście jest sytuacja zagrażająca życiu, to chyba nikogo nie wypuszczą bez opieki. Natomiast ewentualne recepty można zrealizować kilka godzin później - argumentuje farmaceuta.

Dopytujemy o to, czy brakiem dyżurów są przyczyny finansowe? - Nie trzeba mieś mózgu Einsteina, żeby pewne sytuacje przemyśleć. Skoro w tym mieście nigdy nie było apteki pracującej całodobowo, to najprawdopodobniej się to nie opłaca. Robimy wszystko, by być dla pacjentów, natomiast to, co będzie, trudno powiedzieć. W pandemii jest po prostu ciężko. Farmaceutów jest mało, dojeżdżają do Kędzierzyna po kilkadziesiąt kilometrów, nie ma rąk do pracy, nie ma chętnych. Nie skupiajmy się na tych pieniądzach, bo to nie o to chodzi. Średnio na Opolszczyźnie jest 1,4 farmaceuta na aptekę. Proszę sobie odpowiedzieć na pytanie, czy możliwa jest praca 14 godzin od 7.00 do 21.00, następnie dyżur nocny do rana i kolejne kilkanaście godzin pracy. Czy możliwa jest praca 35 godzin z rzędu? Dyżur może prowadzić tylko farmaceuta, czyli pracownik medyczny z wyższym wykształceniem po uniwersytecie medycznym. Nie może to być technik farmacji. Nie da się pracować 30 godzin z rzędu, nie da się być tyle godzin w maseczce i mieć przez tyle godzin rękawiczek na rękach.

25 stycznia zapytaliśmy o problem związany z brakiem dyżurów aptek w naszym mieście Opolską Okręgową Izbę Aptekarską. Czekamy na odpowiedź. Z problemem chce się uporać Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu.

- Prowadzimy rozmowy zarówno z izbą aptekarską, jak i na konwencie ze starostami. Chcemy wypracować możliwie najlepsze rozwiązanie. Jednym z pomysłów jest to, by dyżury nocne mogły być finansowane ze środków NFZ. Według obecnego harmonogramu każda z aptek powinna pełnić od jednego do dwóch dyżurów w miesiącu. Wiemy też, że na rynku brakuje farmaceutów i w wielu aptekach są wakaty, tak jest niestety w całym kraju - poinformował nas Adam Lecibil, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Co wy promujecie ?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:53Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"Autor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: NIE dla elektryków ! Nawet bogatsza jednostka komunikacji miejskiej MZA W-wa nie kupuje aż tyle elektryków tylko wciąż pojazdy z silnikiem spalinowym. To jest spisek UE przeciw Polsce.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:52Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: MatiTreść komentarza: My z sąsiadem Leszkiem, też mamy wspólne usługi i zakupy i dyrektora nie mamy.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 20:25Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług WspólnychAutor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych A Autor komentarza: HansTreść komentarza: "Biedny" Niemiec rozpoczął wojnę, a potem uciekał, bo tyle krzywd zdążył w parę lat wyrządzić, że dobrze wiedział, iż wreszcie dosięgnie go ręka sprawiedliwości. Ale i tak zdążył wywieźć kilkadziesiąt pociągów zagrabionych dzieł sztuki, złota i innych kosztowności, których do dziś nie oddał okradzionym narodom. Smutna prawda...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:05Źródło komentarza: Archeologiczna ciekawostka, czyli kozielskie czółno i toporki neolityczne. ZDJĘCIAAutor komentarza: stawikTreść komentarza: Muszą dojechać, przecież nie będą targać tych skrzynek z piwem z parkingu.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 14:05Źródło komentarza: Zdrowe Morsy Dębowa Kędzierzyn-Koźle zainaugurowały sezon. ZDJĘCIA
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 5°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama