Reklama
piątek, 22 listopada 2024 20:30
Reklama
Reklama
Reklama

Gazociąg Tworóg – Kędzierzyn gotowy do przesyłu gazu ziemnego na terenie Kędzierzyna-Koźla

GAZ-SYSTEM zakończył budowę gazociągu Tworóg – Kędzierzyn. W tym regionie jest to kolejny, po gazociągu Zdzieszowice – Kędzierzyn, gotowy do pracy odcinek międzynarodowego Korytarza Północ-Południe.
  • Źródło: GAZ-SYSTEM
Gazociąg Tworóg – Kędzierzyn gotowy do przesyłu gazu ziemnego na terenie Kędzierzyna-Koźla

Trasa gazociągu Tworóg – Kędzierzyn o długości 43,4 km, średnicy 1000 mm i ciśnieniu 8,4 MPa przebiega na terenie dwóch województw: opolskiego w Kędzierzynie-Koźlu i śląskiego w gminach: Tworóg, Wielowieś, Toszek i Rudziniec. Łącznie w granicach Kędzierzyna-Koźla powstała nowoczesna sieć przesyłowa gazu ziemnego o długości 16,5 km w ramach budowy strategicznych gazociągów: Zdzieszowice – Kędzierzyn i Tworóg – Kędzierzyn.

 

Dlaczego GAZ-SYSTEM zrealizował te inwestycje  

GAZ-SYSTEM zwiększając dostęp do niskoemisyjnego paliwa gazowego wpisuje się w działania na rzecz ochrony klimatu  i poprawy jakości powietrza w kraju.   Dlatego spółka  rozbudowuje gazową sieć przesyłową na południu Polski.  W ramach programu inwestycyjnego pod nazwą: „Korytarz Północ-Południe” na terenie Kędzierzyna-Koźla zostały oddane do użytkowania właśnie dwa ważne dla regionu gazociągi Zdzieszowice – Kędzierzyn i Tworóg – Kędzierzyn. W takcie realizacji jest także tłocznia w Kędzierzynie-Koźlu, która będzie  odgrywać istotną rolę w przesyłaniu strumieni gazu do odbiorców. Te wszystkie inwestycje stworzą warunki dla przesyłania zwiększonych ilości paliwa gazowego, a poprzez połączenia z systemowymi stacjami gazowymi ustabilizują parametry pracy istniejącej sieci gazociągów. Dostępność takich surowców energetycznych może pozytywnie wpłynąć nie tylko na czystsze powietrze, ale także stanowić impuls dla  rozwoju  gospodarczego.

Co powstało w wyniku inwestycji

W wyniku realizacji inwestycji Zdzieszowice – Kędzierzyn oraz Tworóg – Kędzierzyn powstały  gazociągi wysokiego ciśnienia o średnicy 1000 mm i łącznej długości 60,7 km na terenie województwa opolskiego i śląskiego, w tym na odcinku 16,5 km w Kędzierzynie-Koźlu.

Oprócz linii przesyłowej wykonane zostały ważne obiekty gazowe:

  • systemowa stacja redukcyjno-pomiarowa o przepustowości 150 tys. m3/h zlokalizowana w Kędzierzynie-Koźlu; 
  • węzeł gazowy w Tworogu w woj. śląskim ze stacją systemową o przepustowości 200 tys. m3/h. Na węźle zabudowano śluzy nadawczo-odbiorcze, dzięki czemu możliwe będzie badanie parametrów gazociągów specjalnym tłokiem inteligentnym umieszczonym okresowo we wnętrzu tych gazociągów.

Nowo wybudowane odcinki gazociągu DN 1000 wraz ze stacją systemową oraz węzłem gazowym po połączeniu z istniejącą siecią przesyłową stanowią  stabilne źródło zasilania i umożliwiają elastyczny przesył gazu na południu Polski  wobec rosnącego zapotrzebowania ze strony odbiorców przemysłowych i podmiotów z branży elektroenergetycznej i ciepłownictwa w tym regionie.

Kolejnymi elementami ważnymi dla zapewnienia bezpieczeństwa funkcjonowania infrastruktury przesyłowej, jakie zabudowano na trasie nowych gazociągów są zespoły zaporowo-upustowe. Zlokalizowano je w Leśnicy, w Kędzierzynie-Koźlu w dzielnicy Blachownia oraz przy ul. Biały Ług, w Poniszowicach w gminie Rudziniec oraz w Gajowicach na terenie gminy Wielowieś. Wzdłuż całej trasy gazociągu ułożono także linię światłowodową do przesyłania danych telemetrycznych o pracy gazociągu.

 

W jaki sposób i dlaczego oznakowana jest  trasa gazociągu

 

Trasa gazociągu została oznakowana żółtymi słupkami znacznikowymi. Oznakowanie to jest wykorzystywane podczas kontroli stref i trasy gazociągu przez pracowników GAZ-SYSTEM, zarówno podczas obchodów pieszych, jak i również z powietrza z użyciem śmigłowców. 

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z 26 kwietnia 2013 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać sieci gazowe i ich usytuowanie, dla nowo wybudowanych gazociągów została wyznaczona strefa kontrolowana o szerokości 12 metrów - po 6 metrów na stronę od osi gazociągów.

W ramach tej strefy GAZ-SYSTEM jest zobowiązany kontrolować wszelkie działania, które mogłyby mieć wpływ na użytkowanie i funkcjonowanie gazociągu. W strefach kontrolowanych nie należy wznosić obiektów budowlanych, urządzać stałych składów i magazynów oraz podejmować działań mogących spowodować uszkodzenia gazociągu podczas jego użytkowania. W strefach tych nie mogą też rosnąć drzewa, w odległości mniejszej niż 3,0 m na terenach nieleśnych oraz 2,0 m na terenie lasów, licząc od osi gazociągu do pni drzew.

Przestrzeganie tych zasad jest niezmiernie ważne dla zachowania bezpiecznego funkcjonowania sieci przesyłowej.

 

Co zyska gmina  w wyniku tych inwestycji  

Ważną korzyścią dla społeczności lokalnej będzie corocznie odprowadzany przez GAZ-SYSTEM podatek od nieruchomości w wysokości do 2% wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie gminy. Wpływy z podatku do budżetu gminy Kędzierzyn-Koźle będą mogły zostać przeznaczone na zaspokojenie potrzeb społeczności lokalnej.

Te inwestycje to także szansa na dalszy rozwój gospodarczy regionu. Nowe gazociągi zwiększą przede wszystkim przepustowość systemu przesyłowego, która w przyszłości, w związku z rosnącym zainteresowaniem podmiotów gospodarczych wykorzystaniem gazu jako nośnika energii, umożliwi ich przyłączenie do sieci gazowej.

 

Kto odpowiada za przeprowadzenie postępowania odszkodowawczego i jak ono przebiega

Właściciele i użytkownicy wieczyści, zajętych pod budowę nieruchomości, otrzymają odszkodowanie z tytułu szkód związanych z wybudowaniem gazociągu. Zgodnie z Ustawą z dnia 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu (tekst jednolity - Dz.U. z 2019 r., poz. 1554), na podstawie której powstają przedmiotowe inwestycje, organem uprawnionym do wydania decyzji administracyjnej o wysokości odszkodowań jest właściwy miejscowo wojewoda.

 

Opis postępowania odszkodowawczego

  1. GAZ-SYSTEM przekazuje do Wojewody Opolskiego wraz z wnioskiem o wszczęcie postępowania odszkodowawczego, protokoły z opisu stanu zagospodarowania nieruchomości sporządzone przed budową oraz po budowie gazociągu.
  2. Wojewoda zawiadamia właścicieli nieruchomości i użytkowników wieczystych o uruchomieniu postępowania odszkodowawczego.
  3. Wojewoda zleca wykonanie operatów szacunkowych rzeczoznawcom majątkowym. Wysokość odszkodowania zostanie ustalona na podstawie operatów szacunkowych oraz innych dokumentów zgromadzonych w ramach postępowania odszkodowawczego.
  4. Wojewoda po uzyskaniu opinii o wartości poniesionych szkód na nieruchomości, zawiadamia właścicieli i użytkowników wieczystych o możliwości zapoznania się z zebranym materiałem dowodowym oraz zgłaszania ewentualnych uwag przed wydaniem przez wojewodę decyzji o ustaleniu odszkodowania.
  5. Na zakończenie postępowania odszkodowawczego wojewoda przekaże właścicielom nieruchomości i użytkownikom wieczystym, decyzję administracyjną określającą wysokość odszkodowania. Od decyzji administracyjnej można odwołać się w terminie 14 dni od daty jej otrzymania.
  6. GAZ-SYSTEM będzie zobowiązany do wypłaty - właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu nieruchomości - odszkodowania w wysokości określonej w decyzji wojewody w terminie 14 dni od dnia, w którym przedmiotowa decyzja administracyjna stanie się ostateczna.

 

Dziękujemy mieszkańcom, właścicielom nieruchomości oraz wszelkim podmiotom
i instytucjom zaangażowanym w realizację inwestycji za współpracę oraz za zrozumienie
i cierpliwość wobec utrudnień powstałych podczas prowadzonych prac budowlanych.

 

O GAZ-SYSTEM

GAZ‑SYSTEM jest jednoosobową spółką akcyjną Skarbu Państwa o znaczeniu strategicznym dla polskiej gospodarki. Kluczowym zadaniem spółki jest zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz transport paliw gazowych siecią przesyłową na terenie całego kraju do sieci dystrybucyjnych oraz do odbiorców końcowych podłączonych do systemu przesyłowego.

Więcej informacji znajduje się na stanie internetowej www.gaz-system.pl

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

magi 27.12.2020 18:30
Jako miwszkanka masta K-K wolałabym mniej płacić za gaz

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Uwe AmplerTreść komentarza: Demontujesz swoim wpisem pisowską manipulację, a oni tego nie lubią ;)Data dodania komentarza: 22.11.2024, 19:52Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: JadwigaTreść komentarza: Tylko grzecznie zapytam, gdzie tam na zdjęciach są pracownicy socjalni? Ci wszyscy emeryci, panie sprzątające, gotujące? Ciekawi mnie to bardzo.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 19:12Źródło komentarza: W „Magnolii” też świętowano Dzień Pracownika Socjalnego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Głos luduTreść komentarza: ...no widać, że niepełnosprawny intelektualnie...Data dodania komentarza: 22.11.2024, 18:07Źródło komentarza: Dzień Pracownika Socjalnego – święto ludzi wielkiego sercaAutor komentarza: Jestem z KoźlaTreść komentarza: MOPS to instytucja z klapkami na oczach. Patusom takim jak kryminaliści, menele czy cyganie dają wszystko. A uczciwe osoby które są biedne i potrzebują pomocy nie pomogą i wynajdują różne przepisy....Data dodania komentarza: 22.11.2024, 16:46Źródło komentarza: W „Magnolii” też świętowano Dzień Pracownika Socjalnego. ZDJĘCIAAutor komentarza: niepełnosprawnyzkozlaTreść komentarza: Od dłuższego czasu próbuję i składam e-mailowo swą ofertę do zatrudnienia jako osoba niepełnosprawna. Brak odpowiedzi z ich strony - totalna ignorancja.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 16:43Źródło komentarza: Zakład Aktywności Zawodowej zadba o Park LotnikówAutor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: Od edukacji są nauczyciele i za to biorą kasę nie małą kasę. A policja na ulice i pilnować porządku bo są od tego. Ciągle migają się od pracy za którą teraz żądają więcej kasy.... Kpina !Data dodania komentarza: 22.11.2024, 16:41Źródło komentarza: Policjantka spotkała się z uczniami klas maturalnych kozielskiej "Żeglugi"
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna