Celem zadania była integracja międzypokoleniowa, korzystanie ze wspólnych doświadczeń, wiedzy i umiejętności. Seniorzy poprowadzić mieli zajęcia dla młodych z robótek ręcznych, szydełkowania, florystyki, literatury i warsztaty kulinarne – specjalistów z tych właśnie dziedzin mieli wybrać ze swojego grona. Młodzi natomiast proponowali seniorom zajęcia z wokalu i emisji głosu, animacji filmowej, mody i designu, fotografii i warsztaty plastyczno-kreatywne.
Założenia były bardzo ambitne, jednak realizacja zadania międzypokoleniowego w czasach pandemii, niestety, skazana była z góry na pewne ograniczenia, których nie zdołano ominąć. Co ciekawe, seniorzy bardzo chętnie brali udział w zajęciach, nieco większy problem był z zebraniem grupy juniorów.
Ostatecznie koordynatorzy projektu – Teresa Bączkowska z Uniwersytetu Trzeciego Wieku Ziemi Kozielskiej i Ewa Kowalczyk-Lecibil z Miejskiego Ośrodka Kultury – zdecydowali, by zajęcia warsztatowe dostępne były dla wszystkich.
We wrześniu i październiku udało się z powodzeniem zrealizować warsztaty w formie stacjonarnej (robótki ręczne – sztuka makramy, szydełkowanie, warsztaty: wokal i emisja głosu, animacja filmowa i warsztaty florystyczne – las w słoiku), jednak w listopadzie i grudniu – z powodu obostrzeń – w całości przeniesiono projekt do sieci.
Oczywiście, wymagało to sporego zaangażowania ze strony technicznej, jednak udało się. Tym samym kolejne działania projektowe – warsztaty z mody i designu, literackie, fotografii i modelingu, warsztaty kulinarne: pieczenie ciast i ciasteczek, jak również świąteczny recykling – odbyły się na portalu społecznościowym Miejskiego Ośrodka Kultury: Facebook/MokwKK.
W przypadku warsztatów kulinarnych, z mody i designu, jak również świątecznego recyklingu wszyscy zapisani uczestnicy otrzymali wcześniej zestawy, dzięki którym forma zajęć została zachowana, i mogli samodzielnie „pracować” przed komputerem.
- Projekt pokazał przede wszystkim, że forma współpracy międzypokoleniowej jest jak najbardziej potrzebna w naszym mieście. Mamy grupę bardzo aktywnych seniorów, którzy chętnie mogą działać i dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami. Są również zainteresowani aktywnością fotograficzną, literacką czy filmową. Co ciekawe, wartością dodaną projektu był wzrost kompetencji cyfrowych seniorów, którzy ze względu na nową formę – warsztaty online – musieli błyskawicznie odnaleźć się w internetowej rzeczywistości - zaznacza Ewa Kowalczyk-Lecibil, jedna z koordynatorek projektu.
Na zakończenie działań projektowych zostanie przygotowana wystawa fotografii, dokumentująca realizację zadania, natomiast uczestnicy zajęć warsztatowych otrzymają pamiątkowe fotoksiążki. Koszt całego projektu to 37 600 zł, z czego 30 000 zł pochodziło z dofinansowania.
Więcej informacji o projekcie na stronie: junior-senior.pl.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu Edukacja Kulturalna 2020”
Napisz komentarz
Komentarze