W uroczystości upamiętniającej 60. rocznicą śmierci insp. Wiktora Ludwikowskiego udział wzięli m.in. p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu - nadkom. Jacek Basik, p.o. Komendanta Powiatowego Policji w Kędzierzynie-Koźlu – mł. insp. Janusz Hencel oraz podinsp. Dariusz Hatys – Komendant Komisariatu Policji w Kędzierzynie-Koźlu.
W wydarzeniu uczestniczyła także rodzina zmarłego, przewodniczący Zespołu Zarządu Głównego NSZZ Policjantów ds. "opieki nad grobami i miejscami pamięci o policjantach" – asp. szt. Maciej Dziergas, przewodniczący ZT NSZZ Policjantów KPP Kędzierzyn-Koźle st.asp. Andrzej Miler, przewodniczący ZT NSZZ EiR KPP Kędzierzyn-Koźle – asp. szt. w stanie spoczynku Ignacy Krasicki oraz delegacja Stowarzyszenia Kresowian.
Na obchody przybyli także przedstawiciele wielkopolskiej policji. Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Wielkopolskiego reprezentowali: mł. asp. Mateusz Przybyłowski, sierż. szt. Łukasz Szymaś oraz sierż. szt. Adam Budynek, którzy w imieniu policjantów z wielkopolski złożyli hołd swojemu patronowi. Dla uczczenia pamięci insp. Ludwikowskiego sierż. szt. Adam Budynek był w mundurowaniu funkcjonariusza Policji Państwowej z okresu przedwojennego.
W trakcie uroczystości przybliżono życiorys insp. Ludwikowskiego. Następnie kapelan kędzierzyńsko-kozielskiej policji odmówił krótką modlitwę za zmarłego oraz za wszystkich nieżyjących funkcjonariuszy, po czym delegacje złożyły kwiaty i wieńce.
Insp. Wiktor Ludwikowski był twórcą polskiej policji przedwojennej. Jest ojcem daktyloskopii, był wybitnym kryminologiem. Jego podręczniki służyły wielu pokoleniom policjantów. Współtworzył struktury Interpolu. Był pierwszym Komendantem Okręgowym Policji w Wielkopolsce. W 1926 roku objął funkcję Komendanta Policji w Warszawie. Po wybuchu II wojny światowej, działał w podziemiu i był organizatorem Straży Obywatelskiej, walczącej z okupantem. Po wojnie osiedlił się w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie zmarł w 1959 roku.
Dla upamiętnienia zasług insp. Wiktora Ludwikowskiego w 2016 roku most na Odrze nazwano jego imieniem.
Napisz komentarz
Komentarze