Przez cały listopad w całym kraju trwa kampania edukacyjno-profilaktyczna skierowana do mężczyzn. To znana już wielu akcja Movember – od angielskich słów moustache (wąsy) i november (listopad) – i polega na zapuszczeniu wąsów właśnie w tym miesiącu. To znak solidarności z osobami chorującymi na męskie nowotwory, a także propagowania konieczności regularnych badań w kierunku raka prostaty i jąder.
Jak co roku, do inicjatywy przyłączył się również Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu, który zorganizował akcję profilaktyczną „Runda dla zdrowia”. Jednym z jej elementów było badania PSA dla wszystkich chętnych, które przeprowadzono podczas meczu ZAKSY z Barkomem Każany Lwów, który odbył się w hali „Azoty” 23 listopada.
- Gdy zbliżamy się do piątej dekady życia, to coś idzie nie tak. To widzimy po sobie, po znajomych, po rodzicach. Czasu nie oszukamy. Organizm mężczyzny starzeje się po 40. roku życia. Już te sprawy są inne i tamte sprawy są inne. Jesteśmy mniej sprawi i odczuwamy to. Zaczynamy mieć problemy ze zdrowiem - mówi dr n. med. Artur Pietrusa, urolog, onkolog i androlog. - Dla mnie tematy męskich chorób są bardzo bliskie, bo spotykam się z nimi codziennie. I z pełnym przekonaniem mówię, że warto inwestować w profilaktykę, aby nie zaniedbać postaci zaawansowanej choroby, bo wtedy już niewiele jest do ratowania. Dlatego badamy się regularnie, nie tylko przy okazji Movember - zachęca kierownik oddziału urologicznego i onkologii urologicznej szpitala SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu.
Badanie PSA (antygen specyficzny dla prostaty) to szybki, prosty test, który może mieć kluczowe znaczenie w wykrywaniu chorób prostaty, w tym nowotworów. Regularne badania PSA pozwalają na szybsze rozpoczęcie leczenia, co znacznie zwiększa szanse na pełne wyleczenie. W połączeniu z konsultacją urologiczną, wynik PSA daje pełniejszy obraz stanu zdrowia. A to bardzo ważne, bo jak wynika ze statystyk SP ZOZ, jakieś 30 procent mężczyzn, którzy przyszli na badania podczas akcji Movember wymaga obserwacji albo leczenia.
- Osoby, których wynik badania PSA będzie niepokojący, zapraszamy na konsultacje urologiczne. Odbędą się one 30 listopada w godz. 10-14 w kozielskiej przychodni przy ul. 24 Kwietnia. One dadzą nam odpowiedź na to, co się może dziać i jakie kroki podjąć dalej. Oczywiście pacjent ma prawo wyboru, ale nasza diagnostyka będzie pełna. Nie odpuścimy ani jednemu, bo to może chodzić właśnie o jego życie - zapewnia Artur Pietrusa.
Kozielski szpital w ostatnim czasie mocno rozwinął procedurę usuwania gruczołu krokowego zajętego nowotworem metodą laparoskopową. To mało inwazyjna metoda i skraca czas pobytu pacjenta na oddziale. Kolejnym etapem rozwoju w leczeniu raka prostaty będzie laparoskopia z użyciem robota.
- Naszą misją jest profilaktyka i traktujemy ją w sposób naturalny. Listopad jest takim miesiącem, w którym szczególny nacisk kładziemy właśnie na problemy męskie. Takie akcje, jak ta dzisiaj, organizowane wspólnie z naszymi przyjaciółmi z ZAKSY oraz starostwem powiatowym, są bardzo dobrą okazją do tego, aby przypominać i namawiać naszych mieszkańców do korzystania z badań profilaktycznych - mówił Jarosław Kończyło, dyrektor SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu.
W ramach akcji „Runda dla zdrowia” zorganizowana zostanie jeszcze specjalna strefa dla mężczyzn w galerii „Odrzańskie Ogrody” 29 listopada, gdzie w godzinach 17-20 będzie można skorzystać z usług barbera, a przy okazji dowiedzieć się o samobadaniu i profilaktyce.
- Takie akcje są bardzo potrzebne, bo o chorobach męskich mówi się raczej mniej, niż o kobiecych, i ta świadomość panów może być mniejsza. Trzeba ich przekonywać, że badania profilaktyczne nie są takie straszne, a wczesne rozpoznanie nowotworu ma kolosalne znaczenie w jego leczeniu. Można z nim walczyć i zwyciężyć. Dlatego warto stawiać na profilaktykę i korzystać z każdej okazji do badań, choćby takiej, jak dzisiejsza, tym bardziej, że są one bezpłatne. Panowie, dbajcie o siebie i badajcie się, tylko na tym zyskacie - zaapelował Artur Maruszczak, starosta kędzierzyńsko-kozielski.
Akcja w hali "Azoty" zakończyła się pełnym sukcesem. Z badania skorzystało 141 mężczyzn!
Napisz komentarz
Komentarze