Koncert w hołdzie Teresie Iwaniszewskiej-Haremzie przygotowany został przez Centrum Edukacji Muzycznej „K-Kwarta”, Miejski Ośrodek Kultury i Retromuzyka.pl. Jego pomysłodawcą jest twórca portalu przybliżającego sylwetki lokalnych artystów - Zbigniew Kowalski, który przez szereg lat zbierał informacje na temat wokalistki.
W domu kultury przy ul. Skarbowej wystąpią: Anna Jellinek, Justyna Sikora, Aleksandra Kuśmider, Katarzyna Garbaciok, Trio XYZ, Agata Niesobska, Agnieszka Treffon, Hanna Posid, Robert Pisula, zespół wokalny Studia Piosenki MOK i zaproszeni goście oraz zespół instrumentalny pod kierunkiem Artura Tekieli.
Teresa Iwaniszewska-Haremza urodziła się 5 października 1952 r. w Koźlu. Zainteresowania muzyczne wykazywała od dziecka. W wieku 14 lat zaczęła grać na gitarze. Uwielbiała twórczość Bułata Okudżawy. To z jedną z jego pieśni wystąpiła w 1970 r. na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze, gdzie otrzymała Nagrodę Dziennikarzy.
Kolejne lata to występy na przeglądach studenckich i liczne nagrody. W 1976 r. nawiązała współpracę z Markiem Grechutą, związała się ze środowiskiem krakowskim i Teatrem STU. Występowała na najważniejszych festiwalach w kraju. We wrześniu 1981 r. artystka wraz z mężem i przyjaciółmi znalazła się w Niemczech, gdzie dotarła do niej informacja o wprowadzeniu w kraju stanu wojennego. Później wyemigrowała do Australii.
W 1985 r. nagrała anglojęzyczną płytę „Teresa Haremza”. Na obczyźnie brała czynny udział w życiu artystycznym, nie tylko Polonii. Niestety, ciężko zachorowała. Przez sześć lat walczyła z nieuleczalną chorobą. Zmarła 11 marca 1996 r. w Sydney, gdzie została pochowana.
24 listopada 2017 r. w Kędzierzynie-Koźlu odbyła się uroczystość nadania im. Teresy Haremzy muszli koncertowej w nadodrzańskim parku. Tablicę pamiątkową odsłonił brat piosenkarki, Leszek Iwaniszewski. Więcej o artystce można poczytać na stronie retromuzyka.pl.
Napisz komentarz
Komentarze