Reklama
poniedziałek, 25 listopada 2024 15:33
Reklama
Reklama
Reklama

Covidowy chaos. Ile krajów, tyle podejść do restrykcji i walki z pandemią

Coraz więcej środowisk związanych nie tylko z turystyką i transportem krytykuje dość chaotyczne restrykcje graniczne, zamieszanie z kwarantanną i obowiązkami testowymi na terenie poszczególnych krajów UE. W tym zakresie nie ma bowiem spójnej polityki krajów unijnych i każde z nich wprowadza własne obostrzenia. Ile krajów, tyle podejść. Tylko jak się w tym wszystkim połapać?
  • Źródło: Internet
Covidowy chaos. Ile krajów, tyle podejść do restrykcji i walki z pandemią

Pośrednicy pracy na Zachodzie, biura podróży, linie lotnicze domagają się bardziej spójnego i wspólnego podejścia na poziomie europejskim.

Być może się to zmieni. W połowie października Rada Europejska uzgodniła zaproponowane przez Komisję zalecenie w sprawie wspólnego podejścia do obostrzeń. W dokumencie mowa jest m.in. o stosowaniu wspólnych kryteriów przy podejmowaniu decyzji o restrykcjach, opartych na danych i mapie Europejskiego Centrum Zapobiegania Kontroli Chorób, określającej kolor poszczególnych regionów krajów (zielony, pomarańczowy, czerwony) w zależności od sytuacji epidemiologicznej.

Kolejnym zaleceniem jest zobowiązanie się do ogłaszania restrykcji z co najmniej 24-godzinnym wyprzedzeniem, czy uzgodnienie zasad dotyczących kwarantanny dla przyjezdnych. W rzeczywistości jednak przyjęcie dokumentu dotąd niewiele zmieniło. W większości państw proces wprowadzania nowych restrykcji pozostał ten sam.

Z punktu widzenia osób pracujących za granicą, kluczowymi krajami są m.in. Niemcy oraz Austria.

Przypomnijmy od 24 października  Niemcy uznają Polskę za obszar ryzyka epidemicznego. Oznacza to obowiązek kwarantanny po wjeździe do Niemiec z Polski, jednak dla uczniów i pracowników transgranicznych przewidziano wyjątki.

Osoby wjeżdżające do Niemiec z Polski muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie, albo zrobić test na obecność koronawirusa wykluczający infekcję.

Obowiązek kwarantanny to ogromne utrudnienia dla tysięcy osób żyjących na terenach przygranicznych i pracujących w sąsiednim kraju. Dlatego niemieckie landy dopuszczają wyjątki ws. kwarantanny. Ale uwaga, przepisy są różne w poszczególnych landach graniczących z Polską.

Jak informuje portal DW w Brandenburgii z obowiązku kwarantanny zwolnieni są pracownicy transgraniczni, czyli osoby, które z powodu wykonywanej pracy regularnie przekraczają granice. Chodzi m.in. o polskich pracowników firm znajdujących się w Niemczech czy polski personel medyczny niemieckich szpitali. Także uczniowie chodzący do szkoły po drugiej stronie granicy nie muszą poddawać się kwarantannie. Wyjątki obowiązują także dla kierowców samochodów ciężarowych, maszynistów oraz pilotów.

Pozostałe osoby, aby uniknąć obowiązku kwarantanny, muszą posiadać zaświadczenie lekarskie w języku niemieckim lub angielskim potwierdzające wykonanie przed wjazdem do Niemiec testu na obecność koronawirusa Sars-Cov-2, który dał wynik negatywny. Test nie może być starszy niż 48 godzin.

Także w Saksonii przewidziano zwolnienie z obowiązku kwarantanny dla osób regularnie przekraczających granicę na trasie pomiędzy miejscem pracy a miejscem zamieszkania. Z kwarantanny zwolnione są też osoby przybywające do Saksonii na mniej niż 24 godziny, czyli np. transgraniczni uczniowie. Wyjątki przewidziano też dla zawodowych kierowców ciężarówek, a także dla załóg pociągów oraz samolotów.

W Saksonii także można uniknąć kwarantanny posiadając zaświadczenie lekarskie oparte na negatywnym teście nie starszym niż 48 godzin od wjazdu.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w trzecim landzie graniczącym z Polską, a mianowicie w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Tutaj także zawieszono obowiązek kwarantanny dla osób pracujących w regionach przygranicznych oraz dla uczniów, ale wprowadzono kilka dodatkowych obostrzeń.

Pracownicy transgraniczni oraz uczniowie przyjeżdżający do Meklemburgii-Pomorza Przedniego codziennie muszą złożyć swojemu przełożonemu, pracodawcy czy dyrektorowi szkoły oświadczenie, w którym zapewniają, że nie mają symptomów charakterystycznych dla infekcji koronawirusem Sars-Cov-2 jak kaszel, gorączka, katar czy utrata smaku albo powonienia.

Ponadto wszystkie osoby pełnoletnie muszą raz w tygodniu poddawać się testowi na koronawirusa i przedstawić jego negatywny wynik. Poza tym trzeba mieć przy sobie dokumenty potwierdzające konieczność pokonywania granicy - na przykład zaświadczenie z zakładu pracy albo ze szkoły.

Z obowiązkowej kwarantanny w Meklemburgii-Pomorzu Przednim wyłączone są osoby odwiedzające krewnych pierwszego stopnia, a także małżonków lub życiowych partnerów, jeśli nie mieszkają oni w jednym gospodarstwie domowym.

Jednocześnie władze landu Meklemburgia-Pomorze Przednie ponownie uruchomiły program wsparcia finansowego dla firm i placówek służby zdrowia, tak aby mogły pokryć koszty zakwaterowania pracowników z terenów ryzyka, którzy zrezygnują z regularnych podróży przez granicę i pozostaną w Niemczech na dłużej.

Wprowadzając wyjątki w przepisach o kwarantannie władze niemieckich landów graniczących z Polską najwyraźniej chciały nie dopuścić do powtórki sytuacji z wiosny tego roku, kiedy wprowadzenie obowiązkowej kwarantanny przez władze Polski oraz przywrócenie kontroli granicznych, doprowadziło do chaosu na pograniczu. Początkowo nie przewidziano bowiem żadnych wyjątków dla uczniów czy osób pracujących transgranicznie, co wywołało protesty na granicach.

Jednakże również w Niemczech coraz głośniej mówi się o groźbie drugiego lockdownu. Najprawdopodobniej miałby on nieco inny charakter niż ten z wiosny.

Podobnie jak wiele innych krajów, również Austria w obliczu nieustannie rosnących statystyk zachorowań na koronawirusa wprowadziła nowe środki bezpieczeństwa.
Pomimo wprowadzonych obostrzeń wjazd do Austrii jest nadal możliwy dla obywateli większości krajów UE w tym Polaków. Na ten moment do 30 listopada zamknięte zostały hotele, ośrodki rekreacyjne oraz restauracje.

Jak wyjaśnia austriacki rząd, kroki te zostały podjęte, aby ograniczyć liczbę zachorowań na COVID-19, a jeśli wprowadzone rozwiązania przyniosą pozytywny skutek, to pierwsze kroki w kierunku złagodzenia obostrzeń są planowane w grudniu.

Co u naszych południowych sąsiadów? Czescy posłowie wyrazili zgodę na przedłużenie stanu wyjątkowego, wprowadzonego w związku z pandemią SARS-CoV-2, do 20 listopada br. Rząd chciał, aby obowiązywał on do 3 grudnia.

Tranzyt, wjazd i wyjazd z Republiki Czeskiej nie podlega ograniczeniom, z wyjątkiem wyjazdów turystycznych do Czech, które nie są obecnie możliwe (hotele nie kwaterują turystów). Wjazd z Polski do Czech w celach innych niż turystyczne, odbywa się na dotychczasowych zasadach - bez dodatkowych obostrzeń, testowania czy kwarantanny. Odradza się jednak wszelkie podróże do czasu ustabilizowania się sytuacji epidemiologicznej w kraju. Dla obywateli krajów uznanych za kraje niskiego ryzyka (dot. także Polski) został zniesiony przy wjeździe na terytorium Czech obowiązek przedłożenia negatywnego testu na obecność Covid-19, czy poddania się kwarantannie

Natomiast z dniem 1 października 2020 roku władze Republiki Słowackiej wprowadziły stan nadzwyczajny. Od 24 października 2020 roku na terytorium całego kraju obowiązują ograniczenia swobody przemieszczania się, które dotyczą również turystów. Od 2 listopada 2020 roku wjazd i pobyt w Republice Słowackiej oraz tranzyt przez jej terytorium jest możliwy wyłącznie dla osób posiadających zaświadczenie o negatywnym wyniku testu RT-PCR na COVID-19.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarianTreść komentarza: No właśnie. Gdzie jest masło???Data dodania komentarza: 25.11.2024, 15:00Źródło komentarza: Policja wezwana do klienta, który nie zapłacił za reklamówkę. Sieć przeprasza i daje 10 zł na zakupyAutor komentarza: LLLTreść komentarza: Ale to nie są idiotki ze słuchawkami na uszach i smartfonem w lakierowanych pazurach...Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:09Źródło komentarza: Sowy na obwodnicy Kędzierzyna-Koźla. Czytelnik apeluje o uwagę!Autor komentarza: wujek dobra radaTreść komentarza: niestety, tak to jest, warsiawce przeszkadza ich własny wschodni akcent jaki ma tam większość napływowych, a nie daj Bóg akcent zbliżony do Bercika...Data dodania komentarza: 25.11.2024, 12:22Źródło komentarza: Julia po emocjonującym występie odpadła z The Voice of Poland. Łzy i piękny list do mamyAutor komentarza: Rychu, taki lepszy RyszardTreść komentarza: Jakie sowy, ja tam widziałem drony i to nie były polskie drony bo takich mało kto produkuje chyba że lokalni hobbyści.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 12:19Źródło komentarza: Sowy na obwodnicy Kędzierzyna-Koźla. Czytelnik apeluje o uwagę!Autor komentarza: MietekTreść komentarza: A mnie 50 lat uczyli, że wcześniej na tej ziemi nic nie było i dopiero my zza Buga i centralnej Polski przynieśliśmy tu kulturę wyższą, teatry, operę, literaturę piękną i muzykę. Dziwne to i podejrzane. Nie zasnę przez kilka nocy, chyba że, zwyczajem polskich ojców zakosztuję wyroby własne na recepcie pochodzącej z Grunwaldu.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 08:36Źródło komentarza: Co wspólnego z Pawłowiczkami ma musztarda sarepska? Poznajcie historię Braci Morawskich - HerrnhutówAutor komentarza: RealistaTreść komentarza: Julio!!! Przykro mi że odpadlaś z programu ale powiedzmy sobie szczerze że musisz pozbyć się tego ślasko-romskiego akcentu jeśli chcesz zaistnieć na polskiej scenie muzycznej.Mi się to podoba ale jestem Ślązakiem i o ile romskie festiwale będą dla ciebie nagrodą to szpaki czy mozile będą kręcić nosami.Szkoda😭😭😭Data dodania komentarza: 25.11.2024, 07:59Źródło komentarza: Julia po emocjonującym występie odpadła z The Voice of Poland. Łzy i piękny list do mamy
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 8°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 28 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna