Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 04:48
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny przypomina o ważnych wydarzeniach sprzed 100 lat

Wczoraj (14 października) w Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy przygotowanej w ramach obchodów stulecia II powstania śląskiego. Towarzyszyć jej będzie program edukacyjny skierowany do wszystkich grup wiekowych. W trakcie prezentacji wystawy organizowane będą bezpłatne lekcje muzealne oraz oprowadzania kuratorskie.

Od 14 października do 30 listopada br. w Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny prezentowana będzie wystawa „W cieniu kampanii plebiscytowej - rok 1920 na Górnym Śląsku”. Ekspozycja opowiada historię Górnego Śląska w 1920 r. - od przybycia na Górny Śląsk Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej, poprzez ukazanie sposobów i efektów polskiej i niemieckiej kampanii plebiscytowej, a na przyczynach, przebiegu i skutkach II powstania śląskiego skończywszy.

Kampania plebiscytowa niemal całkowicie zdominowała życie Górnoślązaków sto lat temu. Walczono na czyny i słowa. Na ulicach górnośląskich miast rozgorzała swoista „wojna plakatowa” i „wojna gazetowa”. Na plakatach i w gazetach jedna i druga strona dyskredytowała przeciwnika. Organizowano również liczne wiece i manifestacje poparcia dla polskiej lub niemieckiej strony. Wsparciem dla działań polskiego i niemieckiego obozu były organizacje konspiracyjne - Polska Organizacja Wojskowa Górnego Śląska oraz Kampforganization Oberschlesien.

Apogeum tej walki był wybuch II powstania śląskiego w sierpniu 1920 r. Dzięki niemu Polacy wywalczyli likwidację niemieckiej Policji Bezpieczeństwa (Sicherheitspolizei – Sipo) i powołanie w jej miejsce polsko-niemieckiej Policji Plebiscytowej (Abstimmungspolizei – Apo).

Wystawa opiera się na zbiorach Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Archiwum Państwowego w Katowicach, Archiwum Państwowego w Opolu oraz Wojskowego Biura Historycznego Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie.

Ekspozycja zorganizowana została dzięki finansowemu wsparciu Muzeum Historii Polski w ramach Programu "Patriotyzm Jutra 2020".

Jednym z patronów medialnych tego wydarzenia jest Nowa Gazela Lokalna/ Lokalna 24.pl.

Korzystając z okazji informujemy, że w najbliższy wtorek, 20 października br., Muzeum Czynu Powstańczego zaprasza na spotkanie autorskie z Józefem Krzykiem oraz Barbarą Szmatloch, autorami książki "Korfanty. Silna bestia". Początek o godzinie 13.00.

 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: anty onucaTreść komentarza: W Wołgogradzie też mają podobne pomysły.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 20:27Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: A może czasem lepiej nie informować o robieniu tak wiele dla tak niewielu...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:14Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Jaszcze nic tutaj nie pokazał...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:12Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Pomiędzy Zamkową a parkiem jest po deszczu bajoro, w słońcu kurz. Kilkanaście metrów. To droga "skrótowa" z Piastowskiej do Kraszewskiego, szczególna autostrada do budowlanki. Ludzie też chodzą, ale widocznie tacy nieważniData dodania komentarza: 22.12.2024, 14:50Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: dulcobisTreść komentarza: A nie można by zrobić hasła Zakochuj się? Takie permanentne bardziej.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 14:44Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: - Powiedz mi, po co jest ten miś? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:00Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywy
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna