Reklama
środa, 22 stycznia 2025 16:56
Reklama
Reklama
Reklama

Co jest pod rynkiem?

Odkrywane na przestrzeni lat podziemne schrony, piwnice czy przejścia na terenie Koźla zawsze działały na wyobraźnię miłośników historii. Ostatnio podczas prac ziemnych na kozielskim rynku dokonano kolejnego ciekawego odkrycia. Pod chodnikiem odsłonięto sklepienia starych piwnic, należących do datowanej na 1798 rok kamienicy.
Co jest pod rynkiem?
Archeolog Błażej Targaczewski nad odsłoniętymi sklepieniami łukowymi starych piwnic

Autor: ANKO

- Widoczne tu sklepienia łukowe są jakby przedłużeniem stropów piwnic użytkowanych do dziś przez mieszkańców tego budynku. Obecnie trwają prace dokumentacyjne i próbujemy ustalić czas powstania tych piwnic - mówi Błażej Targaczewski, który sprawuje nadzór archeologiczny nad pracami budowlanymi prowadzonymi na rynku. - Na ten moment nie jesteśmy w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi, czy ich budowa związana jest bezpośrednio z kamienicą, która powstała pod koniec XVIII wieku, czy też są one jeszcze starsze. Jednak patrząc na rodzaj budulca, bardziej przychylamy się do wersji, że kamienica oraz widoczne tu piwnice powstały w tym samym okresie. Choć nie wykluczamy innej możliwości.

Przy wspomnianej kamienicy budowlańcy dokopali się do dwóch piwnic ze sklepieniami łukowymi, oddzielonych od siebie murkiem oporowym. Znajdują się one na głębokości około 2 metrów i biegną prostopadle do frontu kamienicy. Ich długość wynosi około 10-11 m (z czego niespełna 4 m przypadają na odcinek wychodzący poza obręb budynku).

Najgęstsza sieć podziemnych budowli w Koźlu znajduje się właśnie pod rynkiem oraz przyległymi do niego uliczkami. Stanowiły one cały system połączeń, m.in. z ratuszem i strażnicą, które zajmowały centralną część płyty rynku. W strażnicy stacjonowali żołnierze, więc konieczność ich szybkiego przemieszczenia w trakcie rozmaitych zagrożeń wymuszała stworzenie całego systemu tuneli biegnących pod starówką. Otóż na przełomie XVIII i XIX wieku w Koźlu żyło od 1800 do 2100 mieszkańców. W 1745 roku, podczas oblężenia, miasto zostało praktycznie zrównane z ziemią.

Pod Koźle podeszła wówczas 20-tysięczna armia. Po kilku dniach intensywnego ostrzału artyleryjskiego przetrwało jedynie kilkanaście budynków. Pomiędzy rokiem 1745 a 1750 Koźle zostaje odbudowane. Tym razem jednak nowe domy wyposażono w głębokie i solidne piwnice. Gdy w 1807 roku miało miejsce kolejne wielkie oblężenie, przerażeni mieszkańcy znaleźli schronienie we wspomnianych piwnicach. Część z nich została zasypana. Swoje zrobiły też liczne powodzie i przebudowy. Mimo to jeszcze w latach 70. XX wieku niektórzy śmiałkowie bez problemu przemieszczali się siecią tuneli biegnących pod starówką.

Liczne zakamarki odkrywane pod ziemią należy jednak wiązać nie tylko z funkcją militarną (czy też obronną), ale także z działalnością kupiecką, gdyż na czas pokoju pełniły one przede wszystkim funkcje magazynowe. Na co dzień przechowywano w nich żywność oraz wino.

- Miasto dość wcześnie zostało otoczone murami obronnymi. Ziemia w obrębie starówki w Koźlu kryje jeszcze wiele tajemnic, niekoniecznie o charakterze militarnym. Mogą o tym świadczyć podobne znaleziska w innych miastach, gdzie funkcjonowała silnie zakorzeniona warstwa kupiecka - przypomina Bolesław Bezeg, dyrektor Muzeum Ziemi Kozielskiej. - Tak samo było w pobliskich Głubczycach, gdzie pod płytą remontowanego rynku natrafiono na tego typu piwnice.

Z kolei w Opolu, w sąsiedztwie kościoła Franciszkanów, znaleziono aż sześć kondygnacji piwnic pod kupieckimi domami, sięgającymi kilkanaście metrów w głąb ziemi. Również kozielscy kupcy, dla bezpieczeństwa, chcieli mieć swoje magazyny i mieszkać w obrębie murów obronnych. Tymczasem miejsca było coraz mniej, a cena ziemi rosła. Dlatego kopali głębokie piwnice. Często też starali się poszerzać małe podziemne spichlerze poza obręb swojej działki.

Dzięki przekopom połączenie tych wszystkich piwnic nie stanowiło żadnego problemu.

- Obecnie w większości są już niedostępne. Nie twierdzę jednak, że są nie do odtworzenia w celach turystycznych, jak choćby w Kłodzku. Oczywiście jeśli uda się na ten cel pozyskać określone fundusze - uważa historyk Robert Słota.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Romek 02.06.2019 22:57
Kiedy koniec remontu rynku? Proponowałbym zrobić ankiete kto jest za wyłączeniem rynku z całkowitego ruchu samochodowego również dla zaopatrzenia. Właściciele lokali zrobili sobie tam parkingi wystawiajac tabliczki z napisem "zaopatrzenie". Niech zrobia słupki na każdym rogu, w innych miastach tez to funkcjonuje. Zaopatrzenie jak musi wjechac to na wyznaczony czas i opuszcza strefe.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Typowy głupi pisior.... Tylko czemu korzystasz lub twoja rodzina ze sprzętu ratującego życie kupionego przez WOŚP ? Hipokryto !Data dodania komentarza: 22.01.2025, 16:00Źródło komentarza: 33. finał WOŚP w Kędzierzynie-Koźlu. Będą koncerty, kwesta, licytacje i inne atrakcjeAutor komentarza: kancelaria prawnaTreść komentarza: Czemu rozpowszechniasz nieprawdę ? Czy chcesz mieć problemy z prawem i ty wówczas będziesz skazaną prawnym wyrokiem sądu ?Data dodania komentarza: 22.01.2025, 15:58Źródło komentarza: 33. finał WOŚP w Kędzierzynie-Koźlu. Będą koncerty, kwesta, licytacje i inne atrakcjeAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: To policjanci czy wykładowcy ? Na ulice i pilnować porządku i służyć społeczeństwu a nie bawić się za nasza kasę w prelegentów po szkołach , przedszkolach - lenie ! Po nam policja ? Skoro ludzi wysyłają do sądu bo sami nie będą prowadzić sprawy. Nastawieni tylko by karać mandatami i w ogóle działanie tylko dla władzy centralnej... Więc pytam się po co nam policja ?Data dodania komentarza: 22.01.2025, 15:54Źródło komentarza: Policja wciąż uświadamia i ostrzega. Tym razem przed cyberprzestępcamiAutor komentarza: PablittoTreść komentarza: Nie mam nic przeciwko WOśP, ale instytucje państwowe nie powinny zachęcać do tej zbiórki w takiej skali, to nie jest w porządku, inne fundacje nie maja takiej wielkiej pomocy ze strony państwa jak WOśP, nie slyszę zeby politycy tak ochoczo pomagali w zwiazku z innymi fundacjami, a największy problem dotyczy tego, że państwo wspiera fundację, która kupuje sprzęt do szpitali etc. które to samo państwo ma obowiązek odpowiednio wyposażyć, to jakaś eksremalna sytuacja, a z naszych podatków to wszystko jest teraz za pośrednictwem państwa promowane. Środki NFZ, czyli z naszej wspólnej pracy, są przeogromne, jeżeli brakuje nam te kilka mln, to zrobmy zbiorkę na nfz i załatajmy tę dziurę, a nie robmy z wośp fundatora wszystkiego. To już powoli obłęd. Tak więc WOŚP tak, ale promocja i reklama państwa juz nie. Takie jest moje zdanie.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 15:29Źródło komentarza: 33. finał WOŚP w Kędzierzynie-Koźlu. Będą koncerty, kwesta, licytacje i inne atrakcjeAutor komentarza: LLLTreść komentarza: SEND NUDES, SZTOS EKIPA, ESSA...Luzactwo i szpanerstwo na ściance czy prymitywne szczeniactwo? Na kolejnych studniówkach usiądą okrakiem na odwróconych krzesłach - NAJLEPSZY TOWAR W MIEŚCIE?Data dodania komentarza: 22.01.2025, 12:58Źródło komentarza: Tak na studniówce bawiła się młodzież z kozielskiego liceumAutor komentarza: 1983Treść komentarza: Hejt, nienawiść, frustracja... Tak wygląda właśnie Polska XXI wiekuData dodania komentarza: 22.01.2025, 12:21Źródło komentarza: 33. finał WOŚP w Kędzierzynie-Koźlu. Będą koncerty, kwesta, licytacje i inne atrakcje
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna