Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 03:12
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Problem bezdomności nie jest obcy też naszemu miastu. W tym gronie są nawet dzieci

Ilu bezdomnych jest obecnie w Kędzierzynie-Koźlu? Czy w porównaniu z latami 2017-2019 liczba ta wzrosła czy też zmalała? Jaki jest średni wiek osób bezdomnych, gdzie są one kierowane i czy faktycznie korzystają z jakichkolwiek form pomocy? Między innymi na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym materiale.

Autor: foto: ANKO

Jak się okazuje, od początku bieżącego roku pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu mieli styczność ze 130 osobami bezdomnymi, z czego 106 z nich to mężczyźni, a 24 to kobiety (w tym 3 dzieci). Zdecydowana większość, bo aż 89 spośród tych osób zostało objętych różnymi formami pomocy przez tutejszy MOPS. Natomiast pozostałe 41 osób przebywa w różnych miejscach niemieszkalnych na terenie Kędzierzyna-Koźla. Są to zarówno byli mieszkańcy naszej gminy, jak i osoby, które swój ostatni meldunek posiadały poza terenem Kędzierzyna-Koźla. Wszyscy są monitorowani przez streetworkerów.

Tendencja wzrostowa

Jak informuje kędzierzyńsko-kozielski MOPS w porównaniu do lat 2017-2019 obserwujemy tendencję wzrostową. Szczególnie niepokojący wydaje się bieżący rok, gdyż przez pierwszych siedem miesięcy zostało już odnotowanych niewiele mniej osób bezdomnych, niż przez cały poprzedni rok. Jak przyznają same osoby bezdomne, wcześniej „jakoś sobie radzili”, to znaczy podejmowali się prac dorywczych, mogli liczyć na pomoc innych osób. Aktualnie, z uwagi między innymi na epidemię COVID-19, pracodawcy mają obawy przed zatrudnianiem pracowników „z zewnątrz”, przez co osoby te utraciły źródło dochodu i zdecydowały się zwrócić z wnioskiem o pomoc do tutejszego MOPS-u.

- Od lat zdecydowaną większość bezdomnych beneficjentów pomocy społecznej stanowią mężczyźni. W 2017 roku wśród 93 osób objętych pomocą tutejszego MOPS było 75 mężczyzn, 15 kobiet oraz 3 dzieci, w 2018 roku wśród 106 klientów było 89 mężczyzn, 13 kobiet i 4 dzieci, w 2019 roku pośród 149 podopiecznych było 122 mężczyzn, 22 kobiety i 5 dzieci, natomiast w 2020 roku, jak już zostało wspomniane, do tej pory zgłosiło się 130 osób - 106 mężczyzn, 21 kobiet i 3 dzieci. Nadmienić należy, że matki z dziećmi nigdy nie przebywają „na ulicy”, każdorazowo są kierowane do całodobowej placówki dla osób bezdomnych dedykowanych matkom z dziećmi - informuje Joanna Kamińska pracownik socjalny ds. bezdomności z MOPS w Kędzierzynie-Koźlu.

Miasto o nich pamięta

W bieżącym roku dla dorosłych mężczyzn i kobiet Gmina Kędzierzyn-Koźle zapewnia schronienie w Stowarzyszeniu MONAR - Schronisku dla Osób Bezdomnych MARKOT w Kędzierzynie-Koźlu. Matki z dziećmi mają zapewnione schronienie w Stowarzyszeniu MONAR - Domu dla Samotnych Matek z Dziećmi MARKOT w Zopowych. Dla osób bezdomnych wyżej wymienione placówki zapewniają nie tylko całodzienne schronienie, ale również stały dostęp do urządzeń sanitarnych, standardowy pakiet higieniczno-sanitarny, całodzienne wyżywienie, dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej, stały kontakt z tutejszym MOPS-em.

Ponadto osoby bezdomne mają szeroki wachlarz innych form pomocy, z których mogą skorzystać, zarówno pomocy finansowej - w formie zasiłków, jak i niefinansowej, między innymi posiłków w jadłodajni przez 7 dni w tygodniu, okresowo paczek żywnościowych, potwierdzenia prawa do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, uzyskania odzieży, skorzystania z łaźni, czy też skorzystania z porad terapeuty.

- Większość osób korzysta z form pomocy, które zostają jej zaoferowane. Powtarzamy jednak, że ile osób - tyle historii. To od każdej osoby zależy, czy zechce skorzystać z tego, co otrzymuje, czy też nie - zaznacza Joanna Kamińska. - W czasie panującej epidemii, z uwagi na konieczność zachowania odpowiednich standardów sanitarnych i zasad bezpieczeństwa, korzystanie z niektórych form pomocy jest utrudnione bądź ograniczone. Dokładamy jednak wszelkich starań, aby każda osoba bezdomna została odpowiednio zaopiekowana.

Należy dodać, że około 10% spośród bezdomnych stanowią osoby w wieku poprodukcyjnym, jeszcze mniejszy jest odsetek osób nieletnich - jest to od 3 do 5 dzieci rocznie. Pozostałe osoby bezdomne są w wieku produkcyjnym, tj. pomiędzy 18 a 60 rokiem życia. Z biegiem lat coraz większą ilość beneficjentów stanowią osoby młode, po 20 roku życia.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Dj tjestoooi 30.07.2020 22:53
Jako pracownik służb byłem w kamienicy nie powiem gdzie i mieszkało tam 3 bezdomnych 1 pani 2 panow. Mieszkanie na poddaszu z obawy przed młodzieżą którzy wszystko im niszczy. I teraz najlepsze...ci ludzie mieli w swoim pokoju czysto. Był porządek wszystko poukładane opowiadali że na obiady chodzą do mopsu i starają się żyć z tego co zezlomuja. Mieli też latarkę i radio na baterię ale najważniejsze był tam OGROMNY PORZĄDEK...tłem też innych ludzi możnaby powiedzieć normalnych....pracują, żyją, normalna rodzina jak każda...w mieszkaniu syf jakich mało...więcej nie będę komentować...niech każdy wyciągnie wnioski

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: anty onucaTreść komentarza: W Wołgogradzie też mają podobne pomysły.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 20:27Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: A może czasem lepiej nie informować o robieniu tak wiele dla tak niewielu...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:14Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Jaszcze nic tutaj nie pokazał...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:12Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Pomiędzy Zamkową a parkiem jest po deszczu bajoro, w słońcu kurz. Kilkanaście metrów. To droga "skrótowa" z Piastowskiej do Kraszewskiego, szczególna autostrada do budowlanki. Ludzie też chodzą, ale widocznie tacy nieważniData dodania komentarza: 22.12.2024, 14:50Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: dulcobisTreść komentarza: A nie można by zrobić hasła Zakochuj się? Takie permanentne bardziej.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 14:44Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: - Powiedz mi, po co jest ten miś? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:00Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywy
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna