Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 06:12
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Co ze zbiornikiem w Kotlarni? W gminie Bierawa chcieliby, aby w końcu pojawiły się jakieś wymierne efekty

Zadanie przekształcenia wyrobiska popiaskowego w Kotlarni w zbiornik retencyjny wpisano do programu planowanych inwestycji w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie. To ważne, że instytucja, która docelowo miałaby realizować zadanie, ma je w swoim planie inwestycji - mówi wójt gminy Bierawa, Krzysztof Ficoń.
Wyrobisko popiaskowe w Kotlarni

Autor: W

Publikujemy fragment wywiadu z włodarzem gminy Bierawa. Całość w 24. nr. Nowej Gazety Lokalnej, który ukaże się 23 czerwca.

Krzysztof Ficoń: - Zbiornik w Kotlarni wprowadzono do projektu planu przeciwdziałania skutkom suszy. W naszym planie jest on zbiornikiem retencyjnym dla wód rzeki Bierawka. Ale tak naprawdę już teraz wiemy, że będzie on pełnił wiele funkcji. Ma też m.in. przeciwdziałać skutkom suszy. Ponad 60 proc. obszaru naszej gminy to lasy. Wpisaliśmy zbiornik do planu zarządzania ryzykiem powodziowym. Formalnie wszystko jest dopilnowane. Jako gmina Bierawa wspólnie z gminą Kuźnia Raciborska zlecimy naszą niezależną ekspertyzę, żeby określić, na jakim etapie zadania jesteśmy. Dla naszej wiedzy, ale także dla wiedzy ministerstw. W ekspertyzie chcemy zawrzeć, co zostało dotąd zrobione, a co zaniechane, co należy zrobić. Myślę, że do końca lipca powinniśmy taką ekspertyzę mieć.

Wojciech Szymczak: - Zawrzecie w niej również wskazania, jakie kolejne kroki należy podjąć poza wpisaniem zbiornika do planózapewniających finansowanie.

- Chodzi o kroki prawne związane z tym, kto powinien być inwestorem, kto powinien zarządzać. Jaka jest własność, czy kopalnia wywiązała się z wszystkich swoich obowiązków - wiemy, że się wywiązała, bo regularnie rekultywuje zbiornik. To będzie dokument, który nam posłuży jako drogowskaz na kolejne miesiące, lata.

- Jaka jest perspektywa zaadaptowania wyrobiska popiaskowego na zbiornik przeciwpowodziowy?

- Plany, o których teraz mówimy, są na lata 2022-2027. Zapewne w 2021 r. nic się nie wydarzy, ponieważ fundusze z tego okresu planowania - z tego, co mi wiadomo - są wyczerpane. Mamy sygnały, że najwcześniej może coś ruszyć w 2022 r. Na sprawę patrzymy z naszej perspektywy. Dziergowice, Lubieszów, Bierawa, Stare Koźle i Brzeźce są wciąż zagrożone powodzią. Śmiem twierdzić, że odkąd wybudowano wały lewostronne Odry, zagrożenie jest jeszcze większe. Pozytywna wiadomość: uruchomiono zbiornik w Raciborzu. Niebawem będziemy mieli skończony projekt obwałowania Odry w Dziergowicach na długości 2,85 km. Jesteśmy dobrej myśli, że ta inwestycja ruszy w 2021 r.

Sygnały płynące z ministerstwa są dobre?

- Na wiele rzeczy patrzę krytycznie, bardziej może realistycznie, ale znaleźliśmy tzw. wspólny język z Wodami Polskimi. Chcielibyśmy jednak, aby w końcu pojawiły się jakieś wymierne efekty - oczekujemy konkretów. Spotykamy się ze zrozumieniem, ale efektów wciąż jeszcze nie widać. Przypomnę, że dokumentację na obwałowanie niespełna 3-kilometrowego odcinka wałów w Dziergowicach wykonujemy z budżetu gminy. W tych trudnych czasach nadal jesteśmy skłonni szukać w naszym budżecie pieniędzy na dokumentację, ale musi coś w końcu ruszyć, abyśmy się przekonali, że ma to sens. Co jeśli okaże się, że mając gotowy projekt 3-kilometrowego wału w Dziergowicach, na zadanie przyjdzie czekać latami? Kto wtedy wyasygnuje kolejne kwoty?



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: anty onucaTreść komentarza: W Wołgogradzie też mają podobne pomysły.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 20:27Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: A może czasem lepiej nie informować o robieniu tak wiele dla tak niewielu...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:14Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Jaszcze nic tutaj nie pokazał...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:12Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Pomiędzy Zamkową a parkiem jest po deszczu bajoro, w słońcu kurz. Kilkanaście metrów. To droga "skrótowa" z Piastowskiej do Kraszewskiego, szczególna autostrada do budowlanki. Ludzie też chodzą, ale widocznie tacy nieważniData dodania komentarza: 22.12.2024, 14:50Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: dulcobisTreść komentarza: A nie można by zrobić hasła Zakochuj się? Takie permanentne bardziej.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 14:44Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: - Powiedz mi, po co jest ten miś? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:00Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywy
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna