Cała rodzinka nie czuła strachu przed ludźmi. Momentami ptaki płynęły tuż przy brzegu w obecności wielu osób.
Łabędzie nieme, bo tak nazywa się ten gatunek, są wyjątkowo troskliwymi rodzicami. Jaja wysiaduje samica, ale samiec cały czas jest w pobliżu, by w razie potrzeby ją zastąpić lub obronić gniazdo przed drapieżnikiem. Gdy młode się wyklują, rodzice wspólnie je karmią. Podstawę diety stanowią rozdrobnione rośliny wodne, po które łabędzie potrafią zanurkować nawet na głębokość metra.
Przyglądnijmy się nieco ich fizjonomii. Długość ciała 150–170 cm, długość skrzydła 53–63 cm, rozpiętość skrzydeł 200–240 cm. Masa ciała 8–12,5 kg. Samce z reguły wyraźnie większe od samic, dorosłe osobniki białe, dziób pomarańczowy z czarnym paznokciem na czubku, u nasady czarna narośl (większa u samców w okresie godowym). Nogi czarne. Pierzą się raz w roku, zrzucając jednocześnie wszystkie lotki i stają się nielotne na ok. 6–8 tygodni. Na lądzie poruszają się niezdarnie, lecz w wodzie radzą sobie doskonale.
Każdego dnia dorosły ptak jest w stanie wyłowić nawet 10 kilogramów roślin. Łabędzie żywią się też owadami i wodnymi bezkręgowcami, sporadycznie zjadają żaby i dżdżownice. Głodne nie pogardzą także mięsem ssaków. Chętnie chwytają też kawałki chleba rzucane przez ludzi, ale taka dieta im szkodzi (może doprowadzić nawet do deformacji skrzydeł i uniemożliwić latanie).
Są to najcięższe obecnie w Polsce ptaki zdolne do aktywnego lotu. Aby wzbić się w powietrze potrzebują akwenu, na którym wykonują kilkudziesięciometrowy rozbieg.
I jeszcze dwa inne filmiki, które warto zobaczyć.
Napisz komentarz
Komentarze