Dwa zespoły specjalistów ds. bezdomności, w skład których wchodzą pracownicy socjalni, streetworkerzy, strażnicy miejscy lub policjanci, sprawdziły w ostatnim czasie miejsca, gdzie mogą przebywać potrzebujący. Odwiedzili pustostany, działki oraz opuszczone budynki. Lokalizacje te są zaznaczone na tzw. "mapie bezdomności".
W ramach spisu jest prowadzona nie tylko statystyka. Osoby żyjące w trudnych warunkach dowiadują się też o formach wsparcia ze strony gminy. Zakres udzielanej pomocy jest spory. W mieście funkcjonuje Markot. Dużym zainteresowaniem cieszą się także łaźnie i jadłodajnie. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej pomaga również w kwestiach prawnych, służy pomocą w wypełnianiu dokumentów. MOPS prowadzi też swój autorski program "Bezdomność - wspólna sprawa".
Placówka od kilku lat zatrudnia również streetworkerów. Ich rolą jest dotarcie do osób bezdomnych i zdobycie zaufania. Praca z każdą osobą odbywa się indywidualnie, aby zmienić sposób myślenia i nakłonić ją do skorzystania z oferowanej pomocy. Pedagodzy ulicy mają swoje sukcesy. Dzięki ich zaangażowaniu kilka osób przestało być bezdomnymi.
Napisz komentarz
Komentarze