W ostatnich dniach marca funkcjonariusze opolskiej KAS zatrzymali dwa pojazdy ciężarowe, które przewoziły 3 tys. sztuk żelu antybakteryjnego do rąk oraz 6 tys. sztuk termometrów elektronicznych. To towary zagrożone brakiem dostępności w naszym kraju, a przewoźnicy nie posiadali wymaganych prawem dokumentów, co skutkowało zatrzymaniem wyrobów przez mundurowych.
W okresie epidemii koronawirusa zamiar wywozu lub zbycia tego typu towarów poza terytorium kraju wymaga posiadania odpowiednich dokumentów i pozwoleń. Ponieważ przewożący żel antybakteryjny nie poinformował wojewody o planowanym wywozie, funkcjonariusze KAS zatrzymali towar.
Z kolei wywóz termometrów jest możliwy tylko po zgłoszeniu do Generalnego Inspektora Farmaceutycznego (GIF) na 30 dni przed planowanym transportem. Podobnie i w tym przypadku, niezgłoszenie wywozu do GIF i brak odpowiedniej dokumentacji spowodowało zatrzymanie ładunku i zawrócenie go na terytorium Polski.
Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że przedsiębiorcy planujący wywóz za granicę Polski produktów leczniczych i wyrobów medycznych, powinni zapoznać się z obowiązującymi regulacjami krajowymi i unijnymi w tym zakresie.
Napisz komentarz
Komentarze