Jeszcze w styczniu 2015 roku państwo Gabriela i Waldemar Piotrowscy interweniowali w sprawie drogi, której zarządcą jest miasto, a której stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Na odcinku biegnącym już za nowym wałem przeciwpowodziowym, ulica Lasoki na długości około 250 metrów od wielu lat jest drogą zapomnianą i dziurawą. Przy wiosennych roztopach i każdych - nawet najmniejszych - opadach deszczu, pojawiają się tam kałuże i błoto, które uniemożliwiają swobodne dojście do położonych wzdłuż drogi posesji.
- Nie oczekujemy kosztownej inwestycji, kanalizacji burzowej, krawężników, chodników, ani asfaltu. Prosimy jedynie, aby uzupełnić tłuczniem ubytki w drodze. Zniwelowanie tych nierówności, sprawi, że nie będziemy tonąć w błocie i poprawi się komfort naszego życia - czytamy w piśmie państwa Piotrowskich z 21 stycznia 2015 roku, skierowanym do władz miasta.
Urzędnicy z magistratu po przeprowadzeniu wizji lokalnej w terenie, potwierdzili, że stan techniczny tego odcinka ul. Lasoki na osiedlu Koźle Rogi, odbiega od oczekiwanych parametrów nawierzchni na drogach gminnych, publicznych.
Powrót do „normy”
- Najgorzej, gdy pada deszcz, bo jest tu błoto, które przykleja się do wszystkiego. Wtedy pozostają tylko gumowce - skarży się pani Gabriela Piotrowska. - Z kolei latem, gdy jest sucho, to po przejeździe auta wzbijają się takie tumany kurzu, że nie ma czym oddychać.
Wprawdzie po licznych interwencjach mieszkańcy wywalczyli nawiezienie tłucznia i przez rok było w miarę dobrze, ale potem wszystko wróciło do „normy”. Głównie przez ciężkie samochody, które rozjeździły ten odcinek ul. Lasoki - tłumaczy Gabriela Piotrowska.
Urzędnicy nie kryją, że w najbliższym czasie nie należy spodziewać się jakiegoś kompleksowego działania w temacie modernizacji ul. Lasoki. Skłaniają się bardziej w stronę interwencyjnego łatania dziur i poprawy stanu technicznego tego odcinka za pomocą równiarki drogowej. Wszystko rozbija się o pieniądze. W tym przypadku poważniejszy remont może kosztować około 150 tysięcy złotych jak nie więcej.
Mieszkańcy nie odpuszczają, tłumacząc, że lepiej zrobić tę drogę raz a porządnie, bo tłuczeń jak się okazało nie zdał egzaminu. W sąsiedztwie drogi, która z roku na rok wygląda coraz gorzej, mieszka kilka rodzin. W okresie wiosenno-letnim i jesienią przejeżdża tamtędy mnóstwo rowerzystów, o których też warto pomyśleć.
Gigantyczne kwoty
Z pisma Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle z 4 marca br. wynika, iż sama tylko lista dróg publicznych i wewnętrznych o nawierzchni nieutwardzonej, przy których prowadzona lub planowana jest intensywna zabudowa mieszkaniowa, składa się z aż 30 pozycji! Są to ulice: Serdeczna (odcinek od numeru 54 do końca), Szczęśliwa, 8 Marca (odcinek od numeru 27 do końca), Niezdrowicka, Tetmajera, Twardowskiego, Dobrawy, Fojkisa, Kuczyńskiego, Ptasia, Herberta, Jasińskiego, Mikołaja z Koźla, Modrzewiowa (odcinek od nr 5 do 9), Wyspiańskiego, Wałowa, Szymborskiej, Joncy, Osiedlowa, Błonie, Richtera, Nektarowa, Połanieckich (odcinek od numeru 20 do 32), Przybory, Marii (końcowy odcinek), Nadrzeczna (odcinek od numeru 17 do 33), Radosna (odcinek ok. 160 m.), Aroniowa, Zaścianek, Astrów.
- Żadna z wyżej wymienionych ulic nie jest, zgodnie z definicją zawartą w Prawie o ruchu drogowym, drogą twardą, czyli drogą z jezdnią o nawierzchni bitumicznej, betonowej, kostkowej, klinkierowej lub brukowcowej oraz z płyt betonowych. Zgodnie z tą samą definicją wszystkie wymienione drogi są drogami gruntowymi. Różny dla poszczególnych ulic jest stopień uzbrojenia w sieci wodne, sanitarne, gazowe, energetyczne itp… Szacujemy koszt budowy wyżej wymienionych dróg na około 71 milionów złotych - wyjaśnia w piśmie zastępca prezydenta Kędzierzyna-Koźla Artur Maruszczak.
Kwota ogromna, a jest to przecież tylko niewielki wycinek dróg, które czekają w naszym mieście na swoją kolej. Budowa i remonty dróg w Kędzierzynie-Koźlu to zadania o wartości przewidzianej na co najmniej kilka budżetów. Każdego roku miasto realizuje kolejne, wielomilionowe inwestycje drogowe, ale wciąż nie zaspokaja to ogromnych potrzeb w tym zakresie. Pozostaje jedynie uzbroić się w cierpliwość.
Napisz komentarz
Komentarze