Bohaterami spotkania byli państwo Teresa i Henryk Hadaszowie, krajoznawcy z Kędzierzyna-Koźla, którzy zabrali przybyłych gości w interaktywną wycieczkę po ciekawych zakątkach naszego miasta.
- Będziemy dziś opowiadać o tym, co spotykamy na spacerach, a są to przede wszystkim rośliny. Wiele roślin ma właściwości lecznicze. Ale są i trujące niestety. O tym też należy powiedzieć, żeby nie zbierano niektórych roślin - powiedziała Teresa Hadasz.
W ramach projektu "Partnerstwo na rzecz ochrony różnorodności biologicznej województwa opolskiego - etap III" Związek Międzygminny "Czysty Region" przeprowadzi akcję wymiany surowców na sadzonki i nasiona roślin rodzimych.
- Dodatkowo będzie organizowany konkurs "Ochrona bioróżnorodności wokół nas". Będzie to powiązanie bioróżnorodności z wykorzystaniem surowców wtórnych. Konkurs będzie organizowany na terenie wszystkich gmin członkowskich - powiedziała Anna Piróg ze Związku Międzygminnego "Czysty Region".
Kolejnym krokiem i najdroższym na tym etapie będzie zakup 12 kiosków na drobne elektrośmieci. Taki kiosk stanie w każdym z dwunastu związków. Koszt jednego kiosku, to 20 tys. zł. W czwartym etapie zakupione zostanie kolejne 10 kiosków z czego kilka trafi do Kędzierzyna-Koźla.
- Zabiegamy już o pieniądze do następnego etapu, na zakup edukacyjnych paneli dla dzieci. Jesteśmy przekonani, że uczenie dzieci szacunku do ziemi chroni bioróżnorodność. Dzieci już mają ogromną wiedzę, większą niż dorośli i chcemy to wykorzystać, aby przekazały swoją wiedzę dalej. To taka kaskadowa metoda uczenia reszty społeczeństwa - podkreśliła Brygida Kolenda-Łabuś, przewodnicząca zarządu Związku Międzygminnego "Czysty Region".
Więcej na ten temat przeczytacie w najnowszym wydaniu Nowej Gazety Lokalnej, która ukaże się we wtorek, 25 lutego.
Napisz komentarz
Komentarze