Pierwsze dwa dni, to VIII Ogólnopolski Turniej BRD. Kilkudziesięciu zawodników z całej Polski zmierzyło się z torem przeszkód i testem z pierwszej pomocy. Trzeciego dnia dokonano dekoracji honorowych zawodników, a także zostały wręczone medale i dyplomy dla byłych i obecnych zawodników.
- Taka drużyna BRD, to jest rzecz niespotykana. Takie zawody odbywają się w każdym powiecie i w prawie każdej szkole. Ale ta drużyna na skalę całego kraju jest drużyną z ogromnymi sukcesami i tego bardzo gratuluję. Kędzierzyn-Koźle jest z Was dumny - powiedział Wojciech Jagiełło, zastępca prezydenta miasta, który wręczył opiekunowi drużyny prezent w postaci szyn Kramera - służące do szybkiego unieruchamiania złamań kończyn.
Wielu byłych zawodników mieszka już poza Kędzierzynem-Koźlem, a nawet poza granicami kraju, ale przyjechali do Cisowej, by wspólnie świętować jubileusz. Wśród nich są także mistrzowie i wicemistrzowie Polski.
- Miło wspominam tamten czas. Bardzo miło jest również być tutaj dzisiaj i spotkać znajomych ze szkoły. Sekcja BRD zawsze robiła na mnie wrażenie i w końcu sama chciałam spróbować. Od początku czułam się w tym dobrze - mówiła Klaudia Majnusz, mistrzyni Polski BRD w latach 2007-2008.
Jak podkreśliła sama mistrzyni, aby być dobrym w BRD, trzeba włożyć w to dużo czasu i poświęcenia. Znajomość przepisów ruchu drogowego przydaje się w dalszym życiu, np. podczas zdawania egzaminu prawa jazdy i codziennej jazdy samochodem.
- Egzamin teoretyczny zdałem bezbłędnie za pierwszym razem. Z praktyką nie było już tak łatwo, ale w końcu mam prawo jazdy i czuję się pewnie za kierownicą. Ten czas, kiedy byłem w drużynie BRD był bardzo przydatny - powiedział Mateusz Suchy, wicemistrz Polski BRD w latach 2003-2004.
Jak to w sporcie bywa, raz odnosi się sukcesy, a innym razem trzeba pogodzić się z przegraną. Przez 25 lat przez drużynę BRD przewinęło się blisko tysiąc uczniów.
- Najtrudniejszy był rok 1996, kiedy po raz drugi pojechaliśmy na zawody miejskie. Dostaliśmy takie baty, że nie wiedzieliśmy, gdzie się znajdujemy. I rok 2009, kiedy przegraliśmy zawody wojewódzkie, mając drużynę przygotowaną niezmiernie mocno. Ale na nerwy i stres zawodników nie mamy wpływu - wspominał Rafał Czub, opiekun drużyny BRD z Cisowej.
W 2016 roku na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 powstało miasteczko BRD, gdzie młodzi zawodnicy mogą uczyć się, ćwiczyć i zdawać egzaminy na karty rowerowe.
- Marzeniem na przyszłość jest chociaż raz w życiu dojście do mistrzostw Europy. A plan na przyszłość, to wystartowanie drugiej drużyny - zdradził Rafał Czub.
Drużyna BRD z Cisowej, to członkowie Automobilklubu Kędzierzyńsko-Kozielskiego, który w tym roku obchodzi jubileusz 35-lecia. Natomiast Polski Związek Motorowy, pod który podlega Automobilklub obchodzi swoje 70-lecie. W związku z tym w najbliższym czasie zaplanowano kilka dużych imprez i rajdów samochodowych.
Napisz komentarz
Komentarze