Możliwość poznania przez mieszkańców zasad i szczegółów związanych z podłączeniem się do sieci gazowniczej dawało spotkanie
z pracownikami gazowni Kędzierzyn-Koźle, które zorganizowano 24 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Reńskiej Wsi. Zainteresowanie było spore.
- Zarówno nam, jak i PSG zależy, by w najbliższych miesiącach do sieci podłączyło się jak najwięcej osób mieszkających wzdłuż istniejącej sieci gazowej - mówi Tomasz Kandziora, wójt gminy i inicjator spotkania. - To pokaże, że ta inwestycja miała sens i da szansę na rozwój sieci.
Jakie kroki będą musieli podjąć zainteresowani podłączeniem się do sieci gazowej? Należy zacząć od złożenia wniosku o wydanie warunków przyłączenia. Wnioski można pobrać w gazowni na ul. Grunwaldzkiej 69, ze strony internetowej www.psgaz.pl oraz w urzędzie gminy. Po otrzymaniu warunków i podjęciu ostatecznej decyzji można podpisać z PSG umowę o przyłączenie. Na jej podstawie spółka zaprojektuje i wykona przyłącze od sieci do tzw. „żółtej skrzynki” - gdzie znajduje się główny zawór i licznik - która umieszczona będzie w granicy naszej działki. Opłata ryczałtowa za tę usługę to 2400 zł. Jednocześnie mieszkaniec musi uzyskać opinię kominiarską o możliwości podłączenia kotła gazowego oraz zlecić wykonanie projektu instalacji gazowej od „żółtej skrzynki” do budynku mieszkalnego i w nim. Trzeba też wystąpić o pozwolenie budowlane do starostwa. Po jego otrzymaniu można pobrać dziennik budowy, zgłosić rozpoczęcie prac i zlecić wykonanie instalacji uprawnionemu wykonawcy.
Po wykonaniu instalacji, próbie szczelności i sporządzeniu mapki powykonawczej należy ponownie uzyskać opinię kominiarską o prawidłowym podłączeniu przewodów do komina. Wtedy pozostaje zgłosić zakończenie budowy oraz wybrać dostawcę gazu i podpisać z nim umowę. O wszystkich tych krokach można przeczytać w ulotce dostępnej w urzędzie gminy oraz na stronie www.renskawies.pl.
PSG zapewnia, że w przypadku szybkiego złożenia wniosku o warunki przyłączenia i podpisania umowy przyłączeniowej mieszkańcy znajdujący się na trasie obecnej sieci gazowej będą mogli cieszyć się z dobrodziejstw gazu już przed kolejnym sezonem grzewczym.
Co z pozostałymi uliczkami? Postęp rozbudowy sieci będzie zależał od liczby i kumulacji chętnych mieszkańców na poszczególnych ulicach w Reńskiej Wsi. Średnio ocenia się, że 5 chętnych na każde 100 m rozbudowy sieci może wystarczyć, by uzasadnić ekonomiczność takiej rozbudowy.
- Dlatego zachęcamy mieszkańców pozostałych uliczek, jeśli są zdecydowani, na złożenie wniosków o warunki przyłączenia w miarę jednocześnie oraz w grupach - mówi Tomasz Kandziora. - Wtedy gazownia będzie je rozpatrywać równolegle i jest większa szansa na przyspieszenie rozbudowy sieci w przypadku kolejnych uliczek Reńskiej Wsi.
Napisz komentarz
Komentarze