- Kwiecień jest szczególnym okresem w roku, bo wypłacamy w nim standardowo nie tylko emerytury i renty, ale też trzynaste emerytury. Najpierw wypłacimy świadczenia klientom, którzy mają ustalony termin płatności na pierwszy dzień miesiąca. Stąd w województwie opolskim bonusową gratyfikację w postaci „trzynastki” jeszcze przed 1 kwietnia dostanie ponad 17,5 tysiąca osób. Do tych emerytów i rencistów trafi niemal 33 miliony złotych - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.
W skali kraju adresatem „trzynastek” z pierwszym kwietniowym terminem płatności będzie 889 tysięcy uprawnionych, a kwota przyznanych świadczeń sięgnie 1,67 mld złotych. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne przysługuje w wysokości najniższej emerytury, która od 1 marca 2025 r. wynosi 1878,91 złotych brutto, czyli o prawie 100 zł więcej niż wynosiła „trzynastka” rok temu.
Opolski ZUS szacuje, że w kwietniu dodatkowe pieniądze z tytułu trzynastej emerytury dostanie w regionie ponad 270 tysięcy osób. Emeryci i renciści nie muszą składać w związku z tym żadnych wniosków lub formularzy. ZUS przyzna i wypłaci „trzynastkę” z urzędu. Osoby, które mają termin wypłaty świadczenia głównego ustalony na 6 i 20 dzień miesiąca, dostaną je wraz z trzynastą emeryturą odpowiednio wcześniej, bo najpóźniej 4 kwietnia br. i 18 kwietnia br. „Trzynastkę” przed terminem dostaną także uprawnieni, którzy pobierają świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Dodatkowe pieniądze powinny trafić do nich 1 maja br. Ponieważ jest to dzień wolny od pracy, trzynasta emerytura dotrze do świadczeniobiorców najpóźniej 30 kwietnia br.
Trzynasta emerytura przysługuje osobom, które na marzec br. mają prawo do wypłaty emerytury – w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej, renty z tytułu niezdolności do pracy – w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych. Ponadto osobom uprawnionym do renty szkoleniowej, renty socjalnej, renty rodzinnej – w tym renty rodzinnej po inwalidzie wojennym lub wojskowym oraz rent rodzinnych wypadkowych, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.
W przypadku renty rodzinnej pobieranej przez kilka uprawnionych osób (np. wdowa i osierocone dziecko) przysługuje jedno świadczenie pieniężne w ramach „trzynastki” i jest podzielone na równe części dla wszystkich uprawnionych. Podobnie wygląda sytuacja przy zbiegu prawa do świadczeń (np. emerytury z ZUS i KRUS lub emerytury wypłacanej wraz z rentą wypadkową). Osobie uprawnionej przysługuje tylko jedna „trzynastka”. Jeśli świadczenia wypłacane są przez dwa różne organy emerytalno-rentowe, wtedy tę „dodatkową emeryturę” wypłaci ZUS.
Wypłacane emerytom i rencistom świadczenia są zwykle traktowane jako dochody. Renty i emerytury są uwzględniane do kryterium dochodowego, przy ubieganiu się o dodatki mieszkaniowe, świadczenia z pomocy społecznej, świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji czy świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Czy dodatkowa gratyfikacja w postaci trzynastej emerytury stanowi wyjątek od tej reguły? Trzynasta emerytura nie jest wyznacznikiem dochodowym przy ustalaniu prawa do powyższych zasiłków, dopłat i ulg. Co więcej to świadczenie jest wolne od potrąceń administracyjnych i egzekucji komorniczych.
Napisz komentarz
Komentarze