W warsztatach wzięło udział łącznie blisko 50 trenerów-uczestników oraz kilkunastu prelegentów. Tematyka spotkań była niezwykle zróżnicowana i omawiała szereg zagadnień.
- Warsztaty są doroczną inicjatywą szkolenia trenerów, którą prowadzi projekt Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. Zwykle odbywały się one w naszych dwóch szkołach: SMS PZPS Szczyrk i SMS PZPS Spała, ale w tym roku chcieliśmy spróbować czegoś nowego. Postanowiliśmy poprosić o współpracę kluby TAURON Ligi i PlusLigi, a nasze zapytanie spotkało się z pozytywnym odzewem, za co serdecznie dziękujemy LOTTO Chemikowi Police i ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle, na czele z prezesami i władzami klubów, a przede wszystkim sztabom szkoleniowymi - słowem wszystkim, którzy nas bardzo ciepło przyjęli – mówi Krzysztof Felczak, Szef Szkolenia Programu SOS.
Założeniem warsztatów było pokazanie wielowątkowości szkolenia siatkarskiego oraz pracy w lidze czy klasowych drużynach. W tym celu uczestnicy spotkali się m.in.: ze statystykami, fizjoterapeutami, trenerami motorycznymi, ale również osobami zarządzającymi – Radosławem Aniołem czy Wojciechem Serafinem. Nie zabrakło także spotkań z głównymi szkoleniowcami ZAKSY Kędzierzyna-Koźle – Andreą Gianim oraz LOTTO Chemika Police – Dawidem Michorem.
Fot. Marek Kwieciński
- Mieliśmy możliwość wejścia na treningi, wysłuchania założeń treningowych, a następnie podsumowania z trenerami, tego, co zobaczyliśmy. Było to więc podejście w pełni praktyczne, z którego można wyciągnąć najwięcej lekcji – opowiedział Krzysztof Felczak – Naszym założeniem było pokazanie wszystkich aspektów pracy trenerskiej, takich jak zarządzanie sztabami, przygotowanie do meczów czy wykorzystanie wielu narzędzi, z których korzysta się w siatkówce. Chcemy, żeby nasi trenerzy się zainspirowali i powielali w swoim zawodzie dobre wzorce.
Wśród „dobrych wzorców” wymienia się między innymi ścisłą współpracę z każdym członkiem sztabu szkoleniowego: fizjoterapeutami i trenerami motorycznymi, nad ogólną dyspozycją fizyczną zawodniczek i zawodników, statystykami pod kątem operowania programami VolleyStation i danymi statystycznymi oraz trenerami-asystentami w przygotowaniu planów treningowych; a także korzystanie z urządzeń i technologii w tym narzędzi do monitorowania liczby skoków i ogólnego rozwoju fizycznego.
Fot. Marek Kwieciński
- Wykorzystaliśmy również potencjał miejsc, w których się znajdowaliśmy i w Policach zaprosiliśmy jeszcze Wojciecha Kaszę i Marka Mierzwińskiego, natomiast w Kędzierzynie-Koźlu prelegentami byli Robert Prygiel, Kuba Krebok, Roman Palacz - Dziekan Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie, a także trener i wychowawca Bartosza Kurka oraz Mariusz Prudel, który jak zwykle zajmująco mówił o roli siatkówki plażowej, uzupełnianiu szkolenia i budowaniu własnej ścieżki kariery dla tych, którzy na hali się już nie realizują i chcieliby spróbować czegoś nowego – dodał Szef Szkolenia Programu SOS.
Krzysztof Felczak nie ukrywa też, że dało się odczuć zainteresowanie poruszanymi tematami nie tylko w trakcie wykładów, ale także wieczorami:
- Muszę powiedzieć, że grupy były aktywne, dyskutujące i toczące różne dysputy. Nasze dni były naprawdę bardzo intensywne, a panele nierzadko przedłużały się ze względu na liczne pytania, a mimo to organizowaliśmy takie wieczorne kluby dyskusyjne, które podsumowywały dany dzień lub rozwijały jakieś wątki. Nasze wieczorne spotkania cieszyły się naprawdę sporym zainteresowaniem - przyznaje Krzysztof Felczak.
Warsztaty dla trenerów SOS zorganizowane w Kędzierzynie-Koźlu i Policach były wydarzeniami, które pomimo napiętych terminarzy, zgromadziły wielu uczestników. Terminy spotkań przeplatały się z rozgrywkami juniorek młodszych i juniorów młodszych, jak również młodzików i młodziczek.
- Ogromne podziękowania kieruję najpierw w stronę klubów, pełniących honory gospodarzy, a następnie w kierunku uczestników, dziękując im za obecność i zaangażowanie. Wiem, że musieli się troszkę oderwać od swoich spraw, a końcówka sezonu klubowego nie jest dla nich najłatwiejszym momentem tak dla organizatorów, jak i szkoleniowców – przyznał Krzysztof Felczak – Przeprowadzone warsztaty są dla nas ciekawym doświadczeniem i inspirowaniem trenerów do poszukiwania wiedzy. Jestem pewny, że nie ma nic bardziej pożytecznego niż wymiana doświadczeń i słuchanie rad od osób takich jak Andrea Giani czy utytułowany w siatkówce młodzieżowej Dawid Michor – zakończył.
Niektóre kluby odnotowały w mediach społecznościowych udział swoich przedstawicieli w warsztatach dla trenerów Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. Wśród nich MKST Astra Nowa Sól.
Ciągły rozwój. Zaraz po meczu z NLO SMS PZPS Spała, coach Konrad Cop i Łukasz Durbajłło, udali się do Kędzierzyna-Koźla . Trenerzy Astry przebywają aktualnie na szkoleniu przy drużynie ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, którego trenerem jest słynny Andrea Giani. Życzymy owocnej nauki! - czytamy na facebookowym profilu zespołu MKST Astra Nowa Sól.


Sztab nie próżnuje. Nie tylko trenerzy Konrad Cop i Łukasz Durbajłło podnosili swoje kwalifikacje przy szkoleniowcach ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Dziś, nasz trener przygotowania motorycznego Maciej Baumgarten, miał przyjemność wzięcia udziału w szkoleniu prowadzonym przez Piotra Pietrzaka. Trenera, który z ZAKSĄ zdobył m.in. osiem medali Mistrzostw Polski (w tym cztery złote) i trzy razy sięgał po puchar Ligi Mistrzów. Piotr Pietrzak w poprzednim sezonie był również odpowiedzialny za przygotowanie motoryczne naszej męskiej reprezentacji . Dziękujemy przedstawicielom klubu z Kędzierzyna-Koźla za cenne lekcje i życzymy powodzenia w walce o najwyższe cele – można przeczytać na profilu FB MKST Astra Nowa Sól.


Napisz komentarz
Komentarze