Reklama
piątek, 21 lutego 2025 10:17
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Choroby skóry u dzieci – jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców?

Rodzice powinni bacznie obserwować skórę swojego dziecka i zwracać uwagę na wszelkie niepokojące zmiany. Zaczerwienienia, wysypki, grudki, pęcherze, strupy czy łuszczenie, mogą wskazywać na różne choroby skóry. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na lokalizację tych zmian, ich rozległość oraz towarzyszące im objawy. Zobacz, kiedy wysypka u dziecka może oznaczać coś poważniejszego!
  • 19.02.2025 14:12
Choroby skóry u dzieci – jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców?

Skóra dzieci, a zwłaszcza niemowląt i noworodków, różni się znacząco od skóry osoby dorosłej. Jest delikatniejsza, cieńsza i bardziej podatna na podrażnienia, ponieważ jej funkcje ochronne nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Z tego powodu choroby skóry u dzieci są częstym zjawiskiem i mogą mieć zarówno łagodny, jak i poważny przebieg. Wczesne rozpoznanie niepokojących objawów ma kluczowe znaczenie dla skutecznego leczenia i zapobiegania powikłaniom. Które problemy skórne u swoich dzieci najczęściej obserwują rodzice?

Choroby wieku dziecięcego przebiegające z wysypką

Niemowlęta i małe dzieci często zapadają na charakterystyczne choroby infekcyjne. Pojawienie się wysypki u dziecka, zwłaszcza jeśli towarzyszy jej gorączka, może być objawem wielu chorób, w tym chorób zakaźnych, takich jak różyczka, ospa wietrzna, odra czy szkarlatyna. 

W przypadku wysypki z gorączką należy zawsze skonsultować się z lekarzem, aby ustalić przyczynę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Niektóre wysypki mogą być również objawem reakcji alergicznej na leki, pokarmy lub inne substancje. W takim przypadku ważne jest, aby zidentyfikować alergen i wyeliminować go z otoczenia dziecka.

Świąd jest częstym objawem różnych chorób skóry i może być bardzo uciążliwy dla dziecka, utrudniając mu sen i codzienne funkcjonowanie. Należy zwrócić uwagę na to, czy dziecko drapie się często i intensywnie. Jeśli dodatkowo skarży się na ból lub pieczenie w miejscu zmian skórnych, może to wskazywać na stan zapalny lub infekcję.

Niektóre choroby skóry mogą powodować u dziecka rozdrażnienie, problemy ze snem lub apatię. Trzydniówka u dziecka, znana również jako rumień nagły lub gorączka trzydniowa, to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa herpes typu 6. Charakteryzuje się ona wysoką gorączką, która trwa około 3 dni, a po jej ustąpieniu pojawia się wysypka na tułowiu i kończynach. 

Wysypka w trzydniówce jest zazwyczaj drobnoplamista i nie swędzi. Choroba ta ma zazwyczaj łagodny przebieg i ustępuje samoistnie. Jeśli zmiany skórne nie ustępują pomimo domowych sposobów leczenia lub wręcz się nasilają, konieczna jest konsultacja lekarska.

Alergia u dzieci – przyczyny i rodzaje Dowiedz się więcej!

Atopowe zapalenie skóry (AZS)

Jedną z najpowszechniejszych przyczyn pojawienia się zmian skórnych u dziecka jest atopowe zapalenie skóry (AZS) – przewlekła, zapalna choroba skóry, która charakteryzuje się suchością, świądem i wypryskiem. AZS często występuje u dzieci z alergią i może być dziedziczne. Zmiany skórne w atopowym zapaleniu skóry mają zazwyczaj postać wyprysku i lokalizują się na twarzy (policzki, broda, czoło), zgięciach stawowych, karku, rękach i stopach. 

W AZS skóra jest bardziej podatna na nadkażenia bakteryjne, zwłaszcza gronkowcem złocistym. Ważną rolę w rozwoju choroby odgrywają zaburzenia bariery naskórkowej, które ułatwiają przenikanie alergenów i drobnoustrojów. Leczenie atopowego zapalenia skóry obejmuje stosowanie emolientów, leków przeciwzapalnych (np. glikokortykosteroidów) i leków przeciwhistaminowych.

Łojotokowe zapalenie skóry

Kolejną częstą chorobą skórną u dzieci jest łojotokowe zapalenie skóry. Objawia się ona rumieniowo-złuszczającymi plamami, często pokrytymi tłustą, żółtawą łuską. Zmiany skórne w łojotokowym zapaleniu skóry zazwyczaj lokalizują się na owłosionej skórze głowy (ciemieniucha), twarzy (policzki), okolicach okołousznych, fałdach skóry (szyja, doły pachowe, zgięcia kończyn) i okolicy podpieluszkowej. 

W przypadku niemowląt gruczoły łojowe są równomiernie rozmieszczone na skórze, dlatego zmiany mogą być uogólnione, dając obraz tzw. wyprysku łojotokowego (rumień, sączenie, linijne pęknięcia skóry i nadżerki). W leczeniu łojotokowego zapalenia skóry stosuje się preparaty przeciwzapalne, złuszczające i przeciwgrzybicze. W przypadku ciemieniuchy zaleca się nałożenie na skórę głowy tłustego preparatu (np. alantoiny, wazeliny), czasami z dodatkiem substancji złuszczających i delikatne wyczesanie łuski miękką szczotką podczas kąpieli.

Pieluszkowe zapalenie skóry

Kolejnym problemem dermatologicznym, który często spotyka się u niemowląt i małych dzieci jest pieluszkowe zapalenie skóry. To stan zapalny skóry w okolicy pieluszkowej, który objawia się zaczerwienieniem, grudkami, pęcherzykami i nadżerkami. Przyczyną pieluszkowego zapalenia skóry jest kontakt skóry z moczem, kałem i innymi substancjami drażniącymi. Objawy pieluszkowego zapalenia skóry mogą pojawiać się nagle i szybko postępować. 

W leczeniu takich dolegliwości skóry stosuje się profilaktykę – częste zmienianie pieluszek, wietrzenie okolicy pieluszkowej, a także stosowanie kremów ochronnych i preparatów przeciwzapalnych. W przypadku zmian sączących lub nadżerek zaleca się stosowanie 1% roztworu gencjany. Wtórne nadkażenia drożdżakowe lub bakteryjne wymagają zastosowania odpowiednich miejscowych preparatów leczniczych.

Łuszczyca u dzieci 

Łuszczyca to przewlekła, zapalna choroba skóry, która charakteryzuje się występowaniem grudek pokrytych srebrzystą łuską.  Jest to problem o podłożu genetycznym i może pojawiać się w różnym wieku. U dzieci występuje postać kropelkowata, w której zmiany skórne rozsiane są na skórze całego ciała. Zmiany skórne w łuszczycy mogą lokalizować się na skórze głowy, twarzy, tułowia, kończynach i paznokciach. W leczeniu łuszczycy stosuje się maści i kremy z witaminą D, retinoidy, fototerapię i leki immunosupresyjne.

Świerzb – jak przebiega u dzieci? 

Świerzb to choroba skóry wywoływana przez świerzbowca ludzkiego.  Jest to maleńki pasożyt, który drąży tunele w naskórku i składa tam jaja. Ten proces objawia się silnym świądem, zwłaszcza w nocy oraz obecnością grudek, pęcherzyków i przeczosów. 

Zmiany skórne w świerzbie zazwyczaj lokalizują się w przestrzeniach międzypalcowych, na nadgarstkach, łokciach, pośladkach i narządach płciowych. Leczenie świerzbu polega na stosowaniu leków przeciwpasożytniczych. Ważne jest, aby leczeniem objąć wszystkich członków rodziny, nawet jeśli nie wykazują oni objawów choroby.

Kontaktowe zapalenie skóry

Istotnym problemem u niemowląt i małych dzieci może być także kontaktowe zapalenie skóry – to stan zapalny, który powstaje w wyniku bezpośredniego kontaktu z substancjami drażniącymi lub uczulającymi. Do najczęstszych przyczyn kontaktowego zapalenia skóry u dzieci należą: detergenty, mydła, kosmetyki, ubrania z szorstkich materiałów, rośliny, metale (np. nikiel), a także ślina dziecka w okresie ząbkowania. 

Zmiany skórne w kontaktowym zapaleniu skóry mają zazwyczaj postać grudek, pęcherzyków, nadżerek i strupów. Mogą im towarzyszyć świąd, ból i pieczenie. Leczenie kontaktowego zapalenia skóry polega na eliminacji czynnika drażniącego lub uczulającego oraz stosowaniu leków przeciwzapalnych.

Inne dermatozy wieku dziecięcego

Oprócz wyżej wymienionych chorób skóry, u dzieci mogą występować również inne dermatozy, takie jak rumień toksyczny noworodków, trądzik noworodkowy, prosaki, potówki, naczyniaki płaskie i brodawki. Te zmiany skórne zazwyczaj mają łagodny przebieg i ustępują samoistnie.

Rola rodziców w pielęgnacji skóry dziecka

Wiedza rodziców na temat chorób skóry u dzieci ma ogromne znaczenie dla zdrowia ich pociech. Im lepiej rodzice znają objawy chorób skóry, tym szybciej zareagują w przypadku wystąpienia niepokojących zmian. Wczesna diagnoza i leczenie pozwalają uniknąć powikłań i zapewnić dziecku komfort życia. Rodzice powinni zwracać uwagę na wszelkie zmiany w wyglądzie skóry dziecka i w przypadku wątpliwości, konsultować się z lekarzem.

 Bibliografia:

  1. Starosta H, Wawrzyniak D, Szarycz M, Wawrzyniak O. Ocena działań pielęgnacyjnych i leczniczych prowadzonych przez rodziców u dziecka z atopowym zapaleniem skóry. Pielęgniarstwo Polskie. 2016;3(61):353-359.
  2. Kisiel K, Dzilińska K. Wybrane najczęstsze dermatozy wieku dziecięcego. Standardy Medyczne/Pediatria. 2014;11:833-843.
  3. Czarnecka-Operacz M, Gollnick H. Trudności diagnostyczne w leczeniu zmian skórnych u dzieci. Lekarz POZ. 2018;3:211-225.

Artykuł sponsorowany


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: olmeczkaTreść komentarza: dodalam komentarz a pisze ze nie ma zadnych komentarzyData dodania komentarza: 21.02.2025, 08:01Źródło komentarza: Festiwal Dmuchańców przyjeżdża do Kędzierzyna-Koźla. Rozdajemy zaproszenia!Autor komentarza: olmeczkaTreść komentarza: no bedzie zabawa na sto dwa festiwal dmuchancowData dodania komentarza: 21.02.2025, 07:58Źródło komentarza: Festiwal Dmuchańców przyjeżdża do Kędzierzyna-Koźla. Rozdajemy zaproszenia!Autor komentarza: dżentelmenelTreść komentarza: Trzeba budżet podratować.... Ryży obiecał 25 mln. na ukrainę.....Data dodania komentarza: 20.02.2025, 20:54Źródło komentarza: Kędzierzyńska drogówka miała pełne ręce roboty. Oto efekty jej pracyAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Bardzo długo.... Przepracowana i zmęczona..... Ludzie zasuwają do 65 roku życia by otrzymać g*wnianą emeryturę.... I o nich nikt nie pisze chociaż pracowali i pracują na ten kraj.Data dodania komentarza: 20.02.2025, 20:52Źródło komentarza: Podinsp. Magdalena Pławiak-Woda po 25 latach służby żegna się z policyjnym mundurem. ZDJĘCIAAutor komentarza: XyzTreść komentarza: A czemu spotkanie w Sławięcicach? A nie w Koźlu czy w Śródmieściu? Krzesła ustawione w przejściu i mało miejsca. Żenada...Data dodania komentarza: 20.02.2025, 19:49Źródło komentarza: Sławięcicki duchowny zaskoczył swoich parafianAutor komentarza: Naoczny widzTreść komentarza: Tak się składa cwaniaczku, że byłem - widziałem i dokładnie słyszałem całe zajście. A cicho to możesz mówić do swoich kumpliData dodania komentarza: 20.02.2025, 16:55Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenie
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 1°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 27 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna