Reklama
niedziela, 13 kwietnia 2025 04:00
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Stary piec z Reńskiej Wsi zyskał drugie życie w Radzionkowie

W Gminnym Ośrodku Kultury w Reńskiej Wsi chciano znaleźć sposób na ponowne wykorzystanie starego pieca kuchennego, który przez długie lata służył w budynku instytucji. Idea została zrealizowana dzięki restauratorowi z Górnego Śląska. Dzięki jego inicjatywie udało się nie tylko uniknąć niepotrzebnego wyrzucenia sprzętu, ale także sprawić, że wciąż służy on ludziom - choć w zupełnie nowym miejscu.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
Stary piec z Reńskiej Wsi zyskał drugie życie w Radzionkowie
Piec w reńskim GOK-u swoje odsłużył. Ulepszone urządzenie świetnie spełnia swoją rolę w nowym miejscu.

Źródło: Bar U Adasia, GOK w Reńskiej Wsi

Podczas generalnego remontu ośrodka sprzed kilku lat postanowiono, by nie pozbywać się starego pieca - wówczas w jego miejsce pojawiła się nowoczesna konstrukcja - ale spróbować dać mu drugie życie. Stąd zamiast wyrzucić urządzenie, zadecydowano, by przekazać go komuś, kto potrafiłby wydobyć stale drzemiący w nim potencjał. Ogłoszenie o inicjatywie, opublikowane wtedy na profilu facebookowym instytucji, dotarło do tysięcy odbiorców.

Reklama dotacje unijne dla firm

Ostatecznie piec trafił w ręce Adama Skutnika, właściciela "Baru U Adasia" w Radzionkowie koło Bytomia. Niedawno pan Adam zakończył jego czasochłonną renowację. Dziś urządzenie nie tylko wciąż działa, ale też stanowi serce jego lokalu, gdzie przygotowywane są domowe posiłki.

"To wspaniałe, że udało się ocalić coś, co miało swoją historię, a teraz daje radość i smak kolejnej społeczności!” - nie kryje radości dyrektor GOK-u w Reńskiej Wsi Dominika Marzec-Radłowska, przekazując to w poście na Facebooku. W dalszej części wiadomości podkreśla, że pan Adam nie tylko uratował stare urządzenie, ale także z powodzeniem wkomponował je w swoją działalność. Dziś na tym samym, ale odrestaurowanym sprzęcie, przygotowuje się smaczne posiłki.

- Tamten piec był wykorzystywany w naszym ośrodku od początku jego działalności, czyli od około 1986 roku - rozmawiamy z Dominiką Marzec-Radłowską. - Wymieniony został ze względu na remont GOK-u oraz fakt, że rzadko kiedy już był używany - w większości przypadków osoby lub instytucje, które organizują u nas wydarzenia, wybierają catering niż tradycyjne gotowanie na miejscu. Bardzo szkoda było nam wyrzucić tamten piec - opublikowaliśmy więc post na Facebooku z nadzieją, że ktoś się pokusi, by dać staremu sprzętowi drugie życie. Odezwało się kilka chętnych osób, ale ostatecznie to pan Adam samodzielnie zdemontował piec, a dziś przysłał zdjęcie, na którym widać, jak pięknie urządzenie działa w jego restauracji - dodaje.

Więcej w 5. numerze "Nowej Gazety Lokalnej", który ukaże się 25 lutego  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: hahaTreść komentarza: taki jest problem z ludźmi którzy mają więcej pieniędzy niż rozumuData dodania komentarza: 12.04.2025, 18:27Źródło komentarza: Kobieta skuszona obietnicą szybkiego zysku – straciła blisko 200 tysięcy złotychAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Redakcjo Lokalna24 macie rację cytuję .... Kędzierzyn-Koźle nigdy nie był miastem .... To co jest teraz to rozpacz. Dzięki p. Wantule i p. Nowosielskiej. Cytuje dalej .... Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy, KKPP Centrum Obsługi Inwestora, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Katowicka Specjalna Strefą Ekonomiczna, Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, Opolska Izba Gospodarczą i Inkubator Przedsiębiorczości... Jak ma cokolwiek powstać skoro tylu na początku jest do utrzymania. Tak bo czy coś się dzieje czy nie w tzw. biznesie oni muszą dostać swoje. Reasumując to pierdolamento, przechwałki i zero konkretów. Jak zawsze ! Dlatego tu nigdy nic nie będzie. Lecz w sejmie szykują nowy podatek tzw. "bykowe" . Będą płacić wszyscy bez względu na płeć - bezdzietni od 25 roku życia i posiadacze jednego dziecka. Wstępne kwoty to na rękę 3510,92 zł od tej kwoty podatek wyniesie 455,40 zł. Dale głosujcie z POPIS !Data dodania komentarza: 12.04.2025, 17:46Źródło komentarza: Trudny czas na przyciąganie kapitałuAutor komentarza: lolTreść komentarza: takimi wynalazkami nie dogonimy nawet średnio rozwiniętych krajów azji ale po co się wysilać skoro są niemcyData dodania komentarza: 12.04.2025, 17:15Źródło komentarza: Biodegradacja – zielony kierunek rozwojuAutor komentarza: ZdzisławTreść komentarza: Ilu ZAKSA przyciągnęła inwestorów?Data dodania komentarza: 12.04.2025, 09:15Źródło komentarza: Trudny czas na przyciąganie kapitałuAutor komentarza: BocianTreść komentarza: Jeśli boisko ma być zielone, to wziąłbym firmę z Zielonej Góry.Data dodania komentarza: 12.04.2025, 09:08Źródło komentarza: Chętnych do budowy nowoczesnego boiska w Koźlu nie brakuje. ZDJĘCIAAutor komentarza: VanessaTreść komentarza: Z sentymentem wspominam to miejsce, 25 lat temu tańczyłam tam na rurze.Data dodania komentarza: 12.04.2025, 07:57Źródło komentarza: „Hala Tysięczna” - czyli popularne blachowiańskie „baraki” - miała swój wojenny epizod. ZDJĘCIA
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama