20 lutego 2025 to ważna data w lokalnej historii. Tego dnia w hali "Azoty" przy ul. Mostowej otwarta została ekspozycja stała pt. „Historia kędzierzyńsko-kozielskiej piłki siatkowej”. Przyczynkiem do powstania tego małego muzeum sportu było przekazanie przez państwa Pietrzyków pamiątek klubowych i rodzinnych z okresu, kiedy w Kędzierzynie działał klub Mostostal, a później Mostostal-Azoty. Jednak tworząc wystawę sięgnięto głębiej, do początków tej dyscypliny w klubu Unia, a później w Chemiku. Na miejscu kibice mogą zobaczyć archiwalne zdjęcia, materiały prasowe, kolekcje trofeów i koszulek klubowych oraz wiele innych pamiątek zgromadzonych przez lata przez ludzi związanych z siatkówką w naszym mieście. Sporą atrakcją są kioski multimedialne, gdzie będzie można zobaczyć archiwalne nagrania wideo z meczów sprzed lat oraz różnych wydarzeń klubowych. W przygotowanie ekspozycji zaangażowały się Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Muzeum Ziemi Kozielskiej.
W uroczystym otwarciu muzeum, które odbyło się 20 lutego, wzięli udział m.in.: Wanda Pietrzyk, która wraz z mężem Kazimierzem zakładała i prowadziła klub Mostostal; Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, były reprezentant polski i zawodnik Mostostalu-Azoty oraz ZAKSY Sebastian Świderski; prezydent miasta Sabina Nowosielska (prezes ZAKSY w latach 2012-2014); starosta powiatu Artur Maruszczak; prezes Grupy Azoty Kędzierzyn Mirosław Ptasiński (prezes ZAKSY w latach 2014-2015); członek zarządu województwa opolskiego Robert Węgrzyn, prezes zarządu ZAKSA SA Jadwiga Cichoń; przewodniczący rady miasta Ireneusz Wiśniewski; trener-legenda Mostostalu-Azoty Waldemar Wspaniały, a także byli i obecni siatkarze, trenerzy i działacze.
- To taka wiekopomna chwila, której może w tej chwili jeszcze nie doceniamy. Dla nas w Kędzierzynie-Koźlu jest oczywiste, że żyjemy siatkówką, że nasz klub odnosi sukcesy. Mam nadzieję, że z czasem docenimy to, że zgromadziliśmy tutaj całą, kilkudziesięcioletnią historię w jednym miejscu. Liczę, że ta ekspozycja będzie wciąż uzupełniana przez kolejnych miłośników siatkówki. Drużyna ZAKSY zadba o to, aby wypełniać trofeami kolejne miejsca w gablotach, a młodzi adepci tego sportu będą kontynuowali ich dzieło - mówił zastępca prezydenta miasta Tomasz Radłowski.
To on był pomysłodawcą wystawy i prowadził nadzór nad realizacją projektu. Lucyna Niewadzisz (dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji) odpowiadała za przygotowanie ekspozycji, a kuratorem wystawy była Aleksandra Gałka (kierownik działu gromadzenia i udostępniania muzealiów – kustosz Muzeum Ziemi Kozielskiej).
Ekspozycję można oglądać codziennie w godzinach otwarcia hali "Azoty" przy ul. Mostowej (7.00-22.00).
Więcej o otwarciu wystawy, rozmowy z zaproszonymi gośćmi oraz o historii kędzierzyńskiej siatkówki, znajdziecie wkrótce w naszym portalu, a także w kolejnych numerach "Nowej Gazety Lokalnej".
Napisz komentarz
Komentarze