Pierwszy etap – planowanie podróży: im wcześniej, tym lepiej
Jeśli chcesz mieć spokojną głowę przed podróżą, przygotuj wszystko z wyprzedzeniem. Podstawą jest wcześniejszy zakup biletów. Dzięki temu możesz wybrać sobie lepsze miejsce i zaoszczędzić – kupując bilet z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, często można skorzystać z atrakcyjnych promocji.
Sprzedaż biletów na połączenia krajowe rozpoczyna się na 30 dni przed datą wyjazdu. Najkorzystniejsze oferty dostępne są 12-30 dni przed terminem podróży. Warto już wtedy polować na bilety – szczególnie jeśli planujesz podróż w „gorących okresach”, takich jak święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc, Boże Ciało lub długi weekend sierpniowy. Zwróć więc uwagę na rozkład jady PKP. Gdańsk jest jednym z najbardziej obleganych kierunków w okresie wakacyjnym, więc zazwyczaj zakup biletów na ostatnią chwilę nie wchodzi w grę.
Co więcej, warto zawczasu sprawdzić czas dojazdu na dworzec i zaplanować podróż tak, aby dotrzeć tam z co najmniej 20-minutowym wyprzedzeniem. Dzięki temu na spokojnie znajdziesz swój peron i – w razie potrzeby – zaopatrzysz się w niezbędny prowiant lub kawę przed odjazdem pociągu.
Drugi etap – pakowanie: minimalizm to podstawa
Niezależnie od tego, czy wybierasz się w podróż pociągiem, samolotem czy autokarem, podstawą jest spakowanie się do jednej walizki. Dlaczego to takie istotne? Po pierwsze, zgodnie z regulaminem do pociągu można zabrać jedną sztukę bagażu głównego i jeden bagaż podręczny.
Po drugie, wyprawa z wieloma bagażami i torbami to nic przyjemnego. Łatwiej upilnować jednej walizki niż kilku toreb, nie mówiąc o wniesieniu ich do wagonu i znalezieniu miejsca na bagaż. Pamiętaj, że każdy pasażer prawdopodobnie będzie miał ze sobą walizkę, a miejsce na przechowywanie bagażu jest ograniczone. Dużym udogodnieniem są półki w korytarzach i na końcu wagonu dostępne w pociągach EIC.
Jak więc mądrze się spakować? Warto wziąć przykład z Japończyków, którzy w życiu codziennym kierują się prostotą i minimalizmem. Zabierz tylko te rzeczy, które są Ci naprawdę niezbędne. Rozważ zakup miniaturowych kosmetyków, aby zmieściły się do jednej kosmetyczki. Nie bierz zbyt wielu ubrań, a najważniejsze i najcenniejsze przedmioty schowaj do bagażu podręcznego.
Co trzeba mieć pod ręką? Przede wszystkim telefon, ładowarkę lub power bank, laptop, lub tablet, portfel, dokument tożsamości, bilety. Jeśli skorzystasz z aplikacji mobilnej EuroPodróże, otrzymasz bilet zarówno na swoją skrzynkę e-mail, jak i w formie SMS z linkiem.
Trzeci etap – w pociągu: zachowaj spokój i zrelaksuj się
Udało Ci się dojechać na dworzec i wsiąść do pociągu (miejmy nadzieję, że z jedną walizką)? Gratulacje, to już prawie sukces! Aby cieszyć się podróżą bez zbędnego stresu, zapamiętaj jeszcze kilka zasad, które przydadzą Ci się podczas wyjazdu.
Jeśli chcesz zadbać o swoje bezpieczeństwo, zachowaj zasadę ograniczonego zaufania. Miej swój bagaż na oku, a do toalety nie wychodź bez bagażu podręcznego (albo przynajmniej wartościowych rzeczy, takich jak portfel i telefon). Jeśli podróżujesz nocą w przedziale z kuszetkami, zamknij drzwi od wewnątrz. Zachowaj szczególną ostrożność podczas wsiadania i wysiadania z pociągu, upewnij się, że masz ze sobą wszystkie bagaże. Przyjemnej podróży!
Napisz komentarz
Komentarze