Reklama
środa, 12 lutego 2025 11:38
Reklama
Reklama
Reklama

Film "Kos" w reżyserii Pawła Maślony nagrodzony "Złotą Taśmą 2024"

W warszawskim kinie Kultura 10 lutego wręczono nagrody "Złote Taśmy 2024" przyznawane przez Koło Piśmiennictwa Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Wśród laureatów pochodzący z Kędzierzyna-Koźla Paweł Maślona i jego film "Kos".
Film "Kos" w reżyserii Pawła Maślony nagrodzony "Złotą Taśmą 2024"
Paweł Maślona otrzymał nagrodę za swój film "Kos"

Autor: Paweł Wodzyński East News/SFP

Źródło: Stowarzyszenie Filmowców Polskich

„Złote Taśmy” to nagroda, którą krytycy filmowi Stowarzyszenia Filmowców Polskich zrzeszeni w Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej FIPRESCI, przyznają nieprzerwanie od 1985 roku. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w stolicy 10 lutego 2025.

"Złota Taśma 2024" w kategorii filmu polskiego: „Kos” w reżyserii Pawła Maślony. Wyróżnienia: „Pianoforte” w reżyserii Jakuba Piątka oraz „Biała odwaga” w reżyserii Marcina Koszałki.

"Złota Taśma 2024" w kategorii filmu zagranicznego: „Strefa interesów” w reżyserii Jonathana Glazera. Wyróżnienia: „Anatomia upadku” w reżyserii Justine Triet oraz „Dobrzy nieznajomi” w reżyserii Andrew Haigha.

Wcześniej film oraz jego twórców i aktorów doceniła Polska Akademia Filmowa przyznając sześć "Orłów 2024". "Kos" otrzymał też cztery nagrody na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Paweł Maślona został też laureatem "Paszportu Polityki". Jak uzasadniła wówczas kapituła: "Nagroda za zmysł ironii i odważne przełamywanie konwencji. Za gatunkową lekkość i wagę podjętej tematyki. Za ukazanie w filmie „Kos” Polski właściwie nieznanej z podręczników historii – ku przestrodze współczesnych."

O czym jest film "Kos"? Wiosna 1794 roku, w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz „Kos” Kościuszko (Jacek Braciak), który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo (Jason Mitchell). Tropem Kościuszki wraz z listem gończym podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz, Dunin (Robert Więckiewicz), który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię. W tym samym czasie młody chłop, Ignac (Bartosz Bielenia), szlachecki bękart, marzy o nadaniu herbu i majątku przez swojego nieprawego rodzica, Duchnowskiego (Andrzej Seweryn), który tuż przed śmiercią uwzględnia go w testamencie. Gdy ojciec umiera, chłopak musi uciekać przed swoim przyrodnim bratem, Stanisławem (Piotr Pacek), który nie chce dopuścić do realizacji ojcowskiej woli. Ignac kradnie testament i ma tylko dwa dni, aby stawić się z nim przed sądem i udowodnić swój tytuł szlachecki. W trakcie ucieczki Ignac spotyka na swojej drodze Domingo, a między mężczyznami tworzy się silna więź porozumienia, mimo że obaj nie znają nawzajem swojego języka. Razem trafiają do dworku Pułkownikowej (Agnieszka Grochowska), gdzie Kościuszko ukrywa się, czekając na negocjacje z magnatami. Kos jest nieufny wobec Ignaca i trzyma go w areszcie, jednak w decydującym momencie to właśnie w rękach niepozornego szlacheckiego bękarta będą leżały losy powstania. Gdy nadejdzie chwila próby, Ignac będzie musiał wybrać – czy dalej podążać za swoim herbowym marzeniem i dziedzictwem ojca, czy też przyłączyć się do „Kosa” Kościuszki i walczyć z nim o najwyższą stawkę.

Paweł Maślona – urodzony w Kędzierzynie-Koźlu w 1983 roku. Ukończył politologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Doświadczenie filmowe zdobywał na planie „Chrztu” Marcina Wrony, gdzie był asystentem reżysera. Został także współscenarzystą „Demona”. Jego pełnometrażowym debiutem był przewrotny „Atak paniki” w 2017 roku. Później zrealizował serial „Motyw”, a następnie skupił się na pracy nad „Kosem”.

Laureaci "Złotych Taśm 2024" (foto: Paweł Wodzyński East News/SFP)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna