Reklama
środa, 12 lutego 2025 17:10
Reklama
Reklama
Reklama

Wyzwania finansowe, powódź i kontrowersje wokół zbiornika Kotlarnia

Rozmowa z wójtem gminy Bierawa, Krzysztofem Ficoniem, rzuca światło na trudności finansowe, skutki powodzi oraz kontrowersje wokół decyzji o wykreśleniu projektu zbiornika Kotlarnia.
Wyzwania finansowe, powódź i kontrowersje wokół zbiornika Kotlarnia
Zapewne gdyby nie Zbiornik Racibórz Dolny, wrześniowa powódź doświadczyłaby gminę Bierawa o wiele mocniej - na zdjęciu okolice nieistniejącej przeprawy promowej/czołgowej Dziergowice-Przewóz (17 września 2024 r.)

Autor: W

Wójt Krzysztof Ficoń podkreśla, że rok 2024 był dla gminy niezwykle wymagający pod względem finansowym. Problemy gospodarcze, trudności firm oraz opóźnienia w płatnościach podatków spowodowały konieczność wstrzymania części projektów inwestycyjnych.

- Zatrzymanie gospodarki i związane z tym problemy finansowe sprawiły, że nie udało nam się uzbroić działek w Brzeźcach, Bierawie czy Solarni w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną – wyjaśnia wójt. Wielu mieszkańców czekało na te inwestycje, jednak nie udało się ich zrealizować zgodnie z planem.

Mimo tych trudności, samorząd nie zrezygnował ze współpracy z mieszkańcami. Jego włodarz zapewnia, że sytuacja gospodarcza zaskoczyła niejedną osobę, jednak wszelkie opóźnione inwestycje mają zostać nadrobione w 2025 roku.

Jednym z najtrudniejszych momentów 2024 roku była powódź, która dotknęła gminę Bierawa. Pomimo strat, wójt Ficoń dostrzega pozytywne aspekty tej sytuacji.

- Ogromna solidarność społeczna była dla nas wielkim wsparciem. Wiele osób, zarówno z gminy, jak i powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, zaangażowało się w pomoc – zaznacza rozmówca.

Podkreśla również, że współpraca ze służbami państwowymi przebiegała sprawnie, co pozwoliło skutecznie ratować życie i mienie mieszkańców.

Zdaniem Ficonia powódź pokazała, jak pilne jest podjęcie działań w zakresie ochrony przeciwpowodziowej. Gmina Bierawa wciąż nie posiada wystarczających wałów przeciwpowodziowych – brakuje około 15 kilometrów zabezpieczeń.

- Obecnie chronią nas szczątkowe wały z lat 30. XX wieku, co jest absolutnie niewystarczające – mówi wójt. – Posiadamy dokumentację na 2850 metrów w Dziergowicach i mamy wstępne finansowanie na ten projekt. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, inwestycja może ruszyć jeszcze w tym roku.

Mimo to podkreśla, że konieczne jest kompleksowe podejście do zabezpieczeń przeciwpowodziowych, a ostateczne decyzje w tej sprawie powinny zapaść na poziomie państwowym.

Decyzja o wykreśleniu projektu budowy zbiornika Kotlarnia budzi ogromne kontrowersje. Wójt podkreśla, że samorząd nie miał wpływu na tę decyzję i dowiedział się o niej z mediów.

– To dla mnie niezrozumiałe, że tak kluczowy projekt dla gminy i całego regionu został wykreślony. Mówiono o samorządzie jako partnerze do rozmów, a decyzje zapadają ponad naszymi głowami – mówi stanowczo.

Rozmówca podkreśla, że argumenty przedstawiane przez rząd są niewiarygodne – zarówno podane koszty, jak i uzasadnienie decyzji nie odpowiadają rzeczywistości. Jego zdaniem zbiornik miałby ogromne znaczenie dla ochrony przed suszą i poprawy jakości gospodarki leśnej.

W związku z tą decyzją bierawski samorząd wystosował apel do premiera oraz ministra środowiska, domagając się ponownego rozpatrzenia sprawy.

– Jesteśmy w stałym kontakcie z posłem Pawłem Masełką i próbujemy nagłośnić ten problem. Niestety, Wody Polskie nie zamierzają podejmować działań w tej kwestii – zaznacza wójt.

Jego zdaniem samorząd lokalny jest ignorowany, a decyzje podejmowane są bez uwzględnienia realnych potrzeb mieszkańców. Gmina Bierawa nie zamierza jednak rezygnować z walki o ważne inwestycje, które mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i rozwoju regionu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

LLL 12.02.2025 10:28
Taaa... Wójcie, próbujcie, próbujcie, Masełko odPOwiedni człowiek na odPOwiednim miejscu...

Cała Prawda 08.02.2025 17:29
Czemu wszyscy przestali walczyć o bezpieczeństwo p-powodziowe ? Czemu nikt nie naciska na Wody Polskie by ten jednak zajął się budową zbiornika Kotlarnia ? To nie jest prawda że zarządca rzeki Odra Wody Polskie i RZGW Gliwice nie mają kasy. Kasa jest i to na większa inwestycję niż zbiornik Racibórz... Tak, tak bo podobny ale wielkościowo większy zbiornik powstanie na Wiśle by zabezpieczyć Warszawę oraz Sandomierz i Toruń przed powodziom... Także widać co jest ważniejsze i jakie są priorytety centralnej władzy. Panie wójcie do walki !....

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: śpiacykrólewiczTreść komentarza: nie ma znaczenia, juz obsadzone.Data dodania komentarza: 12.02.2025, 13:16Źródło komentarza: Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle poszukuje pracownikaAutor komentarza: LLLTreść komentarza: Taaa... Wójcie, próbujcie, próbujcie, Masełko odPOwiedni człowiek na odPOwiednim miejscu...Data dodania komentarza: 12.02.2025, 10:28Źródło komentarza: Wyzwania finansowe, powódź i kontrowersje wokół zbiornika KotlarniaAutor komentarza: Obsypywany złotem z NigeriiTreść komentarza: Codziennie kilka razy staję się wirtualnym milionerem. Czas to zmonetyzowaćData dodania komentarza: 12.02.2025, 09:06Źródło komentarza: Prawnik z Malezji oferuje miliony dolarów z ubezpieczeniaAutor komentarza: ?Treść komentarza: Były prezydent i nie wie w czyjej gestii jest zabezpieczenie stanu urządzeń i budowli przeciwpowodziowych? Tam powinien się zwrócić.Data dodania komentarza: 12.02.2025, 07:57Źródło komentarza: Korona wałów w Koźlu została zniszczona na odcinku kilkuset metrów. Wygląda to na robotę dzikówAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Ta „młodzież „ ma wielką mądrość której wielu ludziom brakujeData dodania komentarza: 12.02.2025, 06:26Źródło komentarza: Karol Nawrocki w Kędzierzynie-Koźlu. ZDJĘCIAAutor komentarza: babcia ciapciaTreść komentarza: A autor artykułu czym nas ma zachwycić? Że ma znajomego w Malezji, czy też że odkrył nieszczerość Arifa?Data dodania komentarza: 11.02.2025, 22:01Źródło komentarza: Prawnik z Malezji oferuje miliony dolarów z ubezpieczenia
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna