O tym, że w naszym mieście powstanie wystawa stała w hali "Azoty" poświęcona kędzierzyńskiej siatkówce informowaliśmy już w grudniu. Teraz już oficjalnie wiadomo, że ekspozycja zostanie otwarta 20 lutego.
- Po wielu miesiącach archiwizowania zbiorów i zabezpieczania ich, wreszcie docieramy do tego momentu, kiedy możemy uroczyście otworzyć stałą ekspozycję w hali „Azoty” pt. „Historia kędzierzyńsko-kozielskiej piłki siatkowej”. Przyczynkiem do powstania tej ekspozycji było przekazanie przez państwa Pietrzyk pamiątek klubowych i rodzinnych z okresu, kiedy w Kędzierzynie działał klub Mostostal, a później Mostostal-Azoty, który z czasem przekształcił się w ZAKSĘ - mówił wiceprezydent miasta Tomasz Radłowski podczas konferencji prasowej, która odbyła się w magistracie 12 lutego.
Początki kędzierzyńskiej siatkówki sięgają lat 50. i związane są z klubem Unia. Później sekcja męska na kilka lat trafiła do Kolejarza. W 1968 roku powstał Międzyzakładowy Klub Sportowy Chemik. Kolejnym przystankiem siatkarzy na kilka sezonów był klub Mostostal-4, a następnie ponownie Chemik. Wraz z upadkiem tego wielosekcyjnego klubu na początku w 1994 roku, za sprawą Kazimierza Pietrzyka, powołano do życia nowy twór sportowy pod nazwą KS Mostostal Zabrze w Kędzierzynie-Koźlu. Później nastąpiła zmiana nazwy na Mostostal-Azoty, aż w końcu w 2007 roku na ZAKSA. I tak jest do dziś. Nie można też zapomnieć o sekcji kobiecej oraz drużynach młodzieżowych, które od 1994 roku trenowały i odnosiły sukcesy pod szyldem MMKS. O tym wszystkim będzie można dowiedzieć się właśnie na wystawie w hali przy u. Mostowej.
W przygotowanie ekspozycji zaangażowały się Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Muzeum Ziemi Kozielskiej. Uroczyste otwarcie, na które zaproszono osoby związane przed laty, a także obecnie z kędzierzyńską siatkówką, zaplanowano na 20 lutego. Tego dnia od południa wystawa będzie dostępna dla wszystkich chętnych. Będzie ją można oglądać codziennie w godzinach otwarcia hali "Azoty". Na miejscu kibice będą mogli zobaczyć archiwalne zdjęcia, materiały prasowe, kolekcje trofeów i koszulek klubowych oraz wiele innych pamiątek nagromadzonych prze lata. Sporą atrakcją powinny być kioski multimedialne, gdzie będzie można zobaczyć archiwalne nagrania wideo z meczów sprzed lat oraz różnych wydarzeń klubowych.
- Mamy nadzieje, że to nasze muzeum będzie się rozrastało, bo liczymy na pozyskanie kolejnych eksponatów - dodał Tomasz Radłowski.
Kibice, którzy mają różne pamiątki związane z kędzierzyńską siatkówką i chcieliby się nimi podzielić z innymi, mogą je przekazać na wystawę.
Napisz komentarz
Komentarze