Odbywające się od 1998 roku zawody przyciągają zarówno miłośników koni, jak i fanów znanych osobistości, które co roku rywalizują w konkurencjach jeździeckich.
Jednym z pomysłodawców i organizatorów imprezy jest Andrzej Sałacki, długoletni prezes Ludowego Klubu Jeździeckiego Lewada. Przez pierwsze 24 lata zawody odbywały się w Zakrzowie, w ośrodku, który stał się centrum sportów jeździeckich w regionie. W tym czasie impreza zyskała ogromną popularność, przyciągając tysiące widzów i znane postacie ze świata filmu, muzyki, telewizji oraz sportu. W zawodach brali udział m.in. Daniel Olbrychski, Tomasz Karolak, Katarzyna Dowbor, Agata Kulesza, Piotr Kraśko, Olga Bończyk czy Michał Milowicz.
W 2022 roku organizatorzy podjęli decyzję o przeniesieniu zawodów do Mosznej, malowniczej miejscowości znanej z zabytkowego zamku i stadniny koni. Współpraca z Zamkiem Moszna, tamtejszą stadniną koni, a także gminą Strzeleczki była bardzo udana, a wydarzenie kontynuowało tradycję łączenia sportu jeździeckiego z kulturą.
W 2025 roku zawody po raz pierwszy odbędą się poza województwem opolskim. Nową lokalizacją będzie Zamek Książ w Wałbrzychu, a impreza odbędzie się w dniach 30-31 sierpnia. Decyzję o zmianie podjęto w celu dalszego rozwoju imprezy i stworzenia jeszcze bardziej prestiżowej oprawy dla tego wyjątkowego wydarzenia.
Zawody pozostaną na Dolnym Śląsku przez kolejne trzy lata (do 2027 r.), a ich główną atrakcją w tym roku będzie jubileusz 80. urodzin Daniela Olbrychskiego.
Pomimo zmiany miejsca, idea "Lewada Art Cup" pozostaje niezmienna - to nadal wydarzenie łączące pasję do jeździectwa z dobrą zabawą i promocją kultury jeździeckiej w Polsce.
- Jeździeckie Mistrzostwa Gwiazd Art Cup odbywały się przez 24 lata w Zakrzowie i to było miejsce, w którym powinny odbywać się do dziś. Podobnie jak międzynarodowe zawody w ujeżdżeniu, które kilkunastokrotnie organizowaliśmy w - byłym już - Ośrodku Szkolenia Olimpijskiego w Zakrzowie - podkreśla Andrzej Sałacki w rozmowie z "Lokalną". - Istotne jest również to, że na te imprezy gmina Polska Cerekiew nigdy nie wydała ani złotówki, a niewątpliwie były to przedsięwzięcia, które ją promowały i wyróżniały, wpływając na jej pozytywny wizerunek. Przykre jest także to, że władze gminy Polska Cerekiew swoimi działaniami doprowadziły do tego, że zakrzowskiemu GOSiR-owi odebrano tytuł jedynego w Polsce Ośrodka Szkolenia Olimpijskiego, co jest również stratą dla naszego regionu - dodaje.
Odpowiadając na pytanie o powody kolejnej zmiany lokalizacji Art Cup, przyznaje, że bardzo dobrze organizowało się to wydarzenie przez ostatnie dwa lata - współpraca z Zamkiem Moszna, stadniną koni oraz gminą Strzeleczki była niezwykle udana.
- Niemniej Art Cup to gigantyczny wysiłek dla organizatora. Współpraca z województwem dolnośląskim stwarza nowe, większe możliwości rozwoju imprezy, zwłaszcza w kontekście obchodów 80. urodzin wielkiego artysty - Daniela Olbrychskiego. Jubileusz ten będzie centralnym punktem imprezy, wokół którego będziemy budować program, a Zamek Książ, który jest trzecim w Polsce - po Wawelu i Malborku - stwarza możliwość zorganizowania naprawdę wyjątkowego wydarzenia, na czym nam ogromnie zależy - zaznacza Andrzej Sałacki.
Cały artykuł w 4. numerze "Nowej Gazety Lokalnej"
Napisz komentarz
Komentarze