Sylwester to dla większości zwierząt prawdziwy koszmar. Dlatego zrezygnujmy z petard, by nie wywoływać u nich niepotrzebnego stresu. Bądźmy odpowiedzialni! Sylwester to przecież czas radości a nie strachu, więc ograniczmy hałas, by zwierzęta mogły bezpiecznie świętować z nami. Zamieńmy wybuchy na światło i zamiast petard wybierzmy pokazy laserowe lub świetlne. To równie efektowne, a dla zwierząt znacznie bezpieczniejsze.
Petardy i fajerwerki mogą wydawać się nieodłącznym elementem świętowania, ale ich użycie niesie poważne zagrożenia, szczególnie dla zwierząt. Głośne wybuchy przerażają psy, koty i dzikie zwierzęta. Zwierzęta często wpadają w panikę i uciekają z domów. Często później do nich nie wracając… Niektóre zwierzęta doświadczają problemów zdrowotnych, takich jak ataki serca.
Pisaliśmy o takich przypadkach całkiem niedawno.
Ponadto huk fajerwerków dezorientuje ptaki i inne dzikie zwierzęta, zakłócając ich naturalne zachowania i powodując niepotrzebne cierpienie. Zamiast petard wybierzmy zimne ognie lub opcjonalnie ciche (bezhukowe) fajerwerki. Dbajmy o dobro zwierząt i środowisko. Sylwester może być radosny i odpowiedzialny jednocześnie!
Wrażliwe czworonogi
Przykładowo psy wykazują dość dużą wrażliwość na hałas. Lepiej słyszą i rozróżniają dźwięki od człowieka, dzięki czemu np. znacznie wcześniej wiedzą, że z daleka idzie burza lub do domu zbliża się obcy człowiek, a nie domownik. Zwierzęta w kontakcie z hałasem stają się nerwowe, zestresowane i uciekają w poszukiwaniu schronienia. Jeśli opiekujesz się pupilem od małego, musisz go oswajać z hasałem i nauczyć, że nagłe dźwięki nie są powodem do paniki. Znacznie trudniej jest, jeśli twój pies lub kot miał niemiłe doświadczenia z hałasem, co mogło wywołać u niego traumę, albo na skutek wieku lub choroby jest on bardziej wrażliwy na dźwięki.
Jednym z trudniejszych dni w ciągu roku dla Twojego pupila jest noc sylwestrowa, kiedy to zewsząd dochodzą do niego odgłosy wystrzeliwanych petard. Żeby tego dnia zapewnić mu spokój i brak stresu, nie należy zabierać go na pokaz fajerwerków ani w żadne inne zatłoczone miejsca. Ponadto na kilka miesięcy przed końcem roku warto rozpocząć terapię oswajania z hałasem. Polega ona na regularnym puszczaniu zwierzakowi nagrań fajerwerków, od najniższej głośności do coraz to wyższej, przy jednoczesnym nagradzaniu go za brak reakcji, podawaniu smakołyku czy rozpoczęciu zabawy, tak aby kojarzył to z czymś przyjemnym. Jeśli na którymkolwiek etapie pupil zacznie się bać, należy cofnąć się do poprzedniego etapu, aby nie pogorszyć sytuacji. Regularnie i prawidłowo przeprowadzany trening pozwoli oswoić pupila z hałasem, żeby przestał być dla niego źródłem stresu.
Zagubione zwierzę w sylwestra – o czym warto wiedzieć?
Co roku zarówno w trakcie sylwestra, jak i po nim wielu właścicieli szuka swoich czworonogów, dlatego zadbaj o to, aby na obroży twojego pupila podany był twój aktualny adres zamieszkania i numer telefonu. Dane te mogą być wszyte w obrożę, wygrawerowane na zawieszce lub po prostu napisane markerem. W razie ucieczki czworonoga i znalezienia go przez kogoś innego ułatwi to kontakt z tobą. Jeśli twój psiak lub kot ma chip, upewnij się, czy twoje dane kontaktowe w bazie danych są aktualne.
W tym roku podczas Sylwestrowej nocy dołożymy szczególnych starań żeby zadbać o zwierzaki spłoszone hukiem petard... OTOZ Animals Kędzierzyn-Koźle wprowadza patrol sylwestrowo-noworoczny. Ich auto interwencyjne krążyć będzie po mieście wypatrując czworonogów potrzebujących pomocy i czekać na zgłoszenia od mieszkańców. Zwierzaki zostaną zabezpieczone w naszym schronisku, gdzie bezpieczne poczekają na odbiór przez właściciela. W tej akcji wspierać nas będzie również Straż Miejska i Policja Kędzierzyn-Koźle
Jeśli zobaczycie zwierzę przestraszone, potrzebujące pomocy dzwońcie do inspektora OTOZ Animals: 573 821 503, na Straż Miejską: 986 , Policja: 112 lub do nas: 604 229 691 - można przeczytać na facebookowym profilu Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Kędzierzynie-Koźlu.
Napisz komentarz
Komentarze