Reklama
środa, 8 stycznia 2025 08:46
Reklama
Reklama
Reklama

Spada liczba pracujących cudzoziemców z wyjątkiem Kolumbijczyków

Na Opolszczyźnie maleje liczba cudzoziemców pracujących legalnie i opłacających składki w ZUS. Najliczniejszą grupą są osoby z obywatelstwem ukraińskim.
  • Źródło: ZUS
Zdjęcie ilustracyjne

Źródło: Pixabay

W ciągu kilku ostatnich lat na Opolszczyźnie dynamicznie rosła liczba obcokrajowców, którzy legalnie pracowali i w konsekwencji byli zgłoszeni do ZUS. W regionie najwięcej cudzoziemców było ubezpieczonych wiosną tego roku, bo ponad 27,8 tys. Od tego czasu ta liczba maleje.

- Na koniec października do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych opolscy pracodawcy zgłosili 26565 osób deklarujących inne obywatelstwo niż polskie. Zdecydowaną większość stanowią obywatele Ukrainy, których było 20,7 tysięcy, ale ich liczba w porównaniu do kwietnia zmalała o ponad 1600 - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Na Opolszczyźnie liczne grupy ubezpieczonych cudzoziemców stanowią tej jesieni obywatele następujących krajów: Białorusi – 896 osób, Rumunii – 695 osób, Gruzji – 608 osób, Mołdawii – 598 ubezpieczonych oraz około 200 obywateli Filipin.

Co ciekawe, wzrasta u nas ilość pracujących obywateli Kolumbii. W naszym województwie pod koniec października było to 636, a w całej Polsce ponad 13,4 tys. A jeszcze wiosną na Opolszczyźnie Kolumbijczyków było 118, a w całym kraju nieco ponad 7,2 tys. Skalę wzrostu w ostatnich miesiącach pokazuje statystyka z połowy 2023 roku, kiedy ZUS w naszym regionie ubezpieczał zaledwie 28 osób z tym obywatelstwem, a dane krajowe wskazywały na 2200 mieszkańców z kraju w Ameryce Południowej.

W ostatnim dniu października do ubezpieczeń społecznych w ZUS w całym kraju było zgłoszonych 1,191 mln cudzoziemców (w kwietniu br. było ich 1,263 mln). Tej jesieni najwięcej cudzoziemców pochodziło z Ukrainy – 788,3 tys. (771 tys. na koniec czerwca i 762,2 tys. na koniec marca). Na drugim miejscu są Białorusini - 135,2 tys. (134 tys. na koniec czerwca i 131,8 tys. na koniec marca). Na trzecim Gruzini - 26,8 tys. (27,2 tys. na koniec czerwca i 25,9 tys. na koniec marca).

Do Polski do pracy przyjeżdżają osoby w sile wieku, czyli w przedziale od 25. roku życia do 49 lat, przy czym najwięcej osób z zagranicznym paszportem pracuje, będąc w wieku 30-39 lat. W statystykach ZUS nie ma cudzoziemców, którzy nie zalegalizowali pobytu w Polsce bądź wykonują czynności typowe dla umowy o dzieło.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JsTreść komentarza: Piszą w innym artykule że Toto przypłynęło z portu Szczecin. To raczej Odrą k. Gliwickim i k. Kędzierzyńskim do Azot. Prawda?Data dodania komentarza: 7.01.2025, 22:19Źródło komentarza: Ruch na Odrze się wzmaga. Barki płyną do portu w spółce Grupa Azoty Kędzierzyn. ZDJĘCIAAutor komentarza: WodniakTreść komentarza: Misiu jak coś ma pływać od grudnia do czerwca to znaczy, że jest tego sporo, a jeśli płynie ze Szczecina do Kędzierzyna-Koźla to znaczy że przemieszcza się Odrą.Data dodania komentarza: 7.01.2025, 21:46Źródło komentarza: Ruch na Odrze się wzmaga. Barki płyną do portu w spółce Grupa Azoty Kędzierzyn. ZDJĘCIAAutor komentarza: Marta, AleksanderTreść komentarza: Pani prezydent może sklep, żłobek, przedszkole na Kuźniczkach. To małe wioski mają wszystko, a Kuźniczki nic.Data dodania komentarza: 7.01.2025, 18:36Źródło komentarza: Sabina Nowosielska w podróży śladami Tomka WilmowskiegoAutor komentarza: MirkaTreść komentarza: A, co Cisowa, Azoty, Blachownia to takie strasznie duże osiedla.?Data dodania komentarza: 7.01.2025, 18:36Źródło komentarza: Sabina Nowosielska w podróży śladami Tomka WilmowskiegoAutor komentarza: JanuszTreść komentarza: Nie pociąg, tylko maszyniści. Każdy musi zapoznać szlak, żeby móc tam jeździć. Po roku czasu szlak wygasa jeżeli maszynista nie jeździł daną trasą ani razu.Data dodania komentarza: 7.01.2025, 16:21Źródło komentarza: Historyczne zapoznanie szlaku dla połączenia REGIO „Malinka”Autor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: To nie pociąg tylko maszyniści muszą zapoznać się z nowym szlakiem. Do roku od daty zapoznania jest ważna znajomość owego szlaku. Jeśli ten termin minie trzeba ponownie zaznajomić się z owym szlakiem by mieć ponownie możliwość po nim jazdę.Data dodania komentarza: 7.01.2025, 15:14Źródło komentarza: Historyczne zapoznanie szlaku dla połączenia REGIO „Malinka”
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 30 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna