O skali turnieju „Z Orlika na Stadion”, który odbył się w ramach programu „Aktywna Szkoła”, mówią liczby. W trzech kategoriach wiekowych (U-13, U-14, U-15) w całym kraju wzięło udział około 42 tysiące zawodników i zawodniczek z 5504 drużyn. Rozegrano ponad 10 tysięcy spotkań, w których padło ponad 52 tysiące goli. Najlepsze zespoły, wyłonione z eliminacji powiatowych, a następnie wojewódzkich, w dniach 17-19 listopada walczyły o medale w finale krajowym.
Przed dwa dni 96 ekip rozgrywało spotkania grupowe na trzech obiektach: Arenie Futbolu w Warszawie, Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie oraz Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Piasecznie. Trzeciego dnia najlepsze składy rywalizowało już o medale na stadionie PGE Narodowym. Dodatkową atrakcją dla uczestników finałów była możliwość oglądania na żywo meczu Polska – Szkocja w Lidze Narodów, choć zakończył się on przegraną biało-czerwonych 1:2.
Powiat kędzierzyńsko-kozielski reprezentowały trzy drużyny. W najstarszej kategorii wiekowej dziewcząt (U-15) zagrał Team Gościęcin. W kolejnej grupie dziewczęcej (U-14) wystąpiła Dziewiątka Kędzierzyn-Koźle. Z kolei wśród najmłodszych chłopców (U-13) rywalizowała Strefa 19 Kędzierzyn-Koźle.
I to właśnie nasza męska drużyna spisała się najlepiej. Podopieczni Jana Węgrzyna w pierwszym meczu grupowym pokonali PSP Bezrzecze (zachodniopomorskie) 3:1. Później w pięknym stylu rozbili SP 1 Niebieska (mazowieckie) 6:0. W pojedynku o pierwsze miejsce w grupie nie sprostali jednak Szkole Mistrzostwa Sportowego Gedania 1922 (pomorskie) i ulegli rywalom 3:5. Walka w ćwierćfinale z ekipą Szkoły Mistrzostwa Sportowego Stal Rzeszów była zacięta, ale zakończyła się wygraną drużyny z Kędzierzyna-Koźla 4:2. Emocje sięgnęły zenitu w rywalizacji o medale w najlepszej czwórce turnieju. Najpierw Strefa 19 zmierzyła się z Osiemnastką Olsztyn i po golach Mateusza Kołodzieja i Marcela Kondraciuka, była bliżej wielkiego finału. Jednak rywale odrobili straty i w regulaminowym czasie był remis 2:2. Rzuty karne to loteria, a o jedno trafienie lepsi byli młodzi piłkarze z Warmii i Mazur i to oni zagrali o pierwsze miejsce, sięgając po złoto dzięki wygranej 1:0 nad Powiatem Dąbrowskim i Przyjaciółmi (małopolskie). Naszym pozostała walka o brązowe krążki. Przeciwnikiem był rywal grupowy z Gdańska. Trener Jan Węgrzyn potrafił zmotywować swoich zawodników, którzy rozegrali świetne spotkanie. Marcel Kondraciuk strzelił dwa gole, a Filip Kondraciuk dołożył dwa trafienia. Gedania 1922 odpowiedziała tylko jedną bramką i to Strefa 19 wywalczyła trzecią lokatę w turnieju. Bracia znaleźli się w gronie najlepszych strzelców całego turnieju i otrzymali zaproszenie na obóz sportowy tego rocznika, organizowany przez Polskie Związek Piłki Nożnej.
Strefa 19 Kędzierzyn-Koźle: Ksawery Badura, Filip Jałowiecki, Mateusz Kołodziej, Filip Kondraciuk, Marcel Kondraciuk, Matvii Liashenko, Dawid Potym, Maksymilian Riemer, Adam Urbas.
Blisko medalu były podopieczne trenerów Andrzeja Lewczaka i Dariusza Winnika w kategorii U-15. W fazie grupowej Team Gościęcin odniósł komplet zwycięstw, ogrywając Stalowe Dziewczyny (podkarpackie) 2:0, Perły Bodzentyn (świętokrzyskie) 5:0 oraz Vamos (pomorskie) 1:0. W ćwierćfinale zespół z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego pokonał Skoliemki (łódzkie) 4:0. I dopiero w kolejnej rundzie lepsze okazały się piłkarki Katowiczanki AP-Sport, które zwyciężyły 6:0. Reprezentantki województwa śląskiego sięgnęły później po złoty medal. Warto dodać, że w szeregach Katowiczanek wystąpiły uczennice Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9 w Kędzierzynie-Koźlu: Antonina Jaremko i Magdalena Kuciak.
Naszym pozostała walka o brąz. Niestety, mimo ambitnej walki, lepszy okazał się SMS Wrocław, wygrywając 3:0. Jednak i tak miejsce Team Gościęcin w najlepszej czwórce w kraju, to olbrzymi sukces.
Team Gościęcin: Zofia Chromyn, Paulina Cichoń, Malwina Kluska, Hanna Machulak, Zofia Machulak, Maja Majer, Marta Remień, Magdalena Schwientek, Kamila Urbanska, Nina Wach.
Dzielnie walczyły też dziewczyny Dziewiątki Kędzierzyn-Koźle w turnieju U-14. Na początek rozgrywek grupowych nasz zespół zremisował z Gminna Akademią Sportu Baranów Sandomierski (podkarpackie) 1:1. Później były dwa zwycięstwa, nad Osadniczkami (zachodniopomorskie) 1:0 i SP Ostrówek (lubelskie) 5:1. W ćwierćfinale podopieczne trenerów Krzysztofa Hańczy i Romana Radłowskiego uległy, po twardej walce) ekipie Vamos (pomorskie) 1:3 i tym samym straciły szansę na walkę o medale. Pozostała im gra o miejsca 5-8. Najpierw przegrały minimalnie z Panterami z Choroszczy (podlaskie) 1:2, a następnie pokonały Lubuszanki (lubuskie) 2:1 i ostatecznie sklasyfikowane zostały na siódmym miejscu.
Napisz komentarz
Komentarze