Mówią o sobie, że są młodzi duchem. Jedną z ich pasji są spływy kajakowe. Podkreślają, że bez wspólnego spędzania ze sobą czasu, niejednokrotnie ich życie byłoby szare i bez wyrazu. Jednym z miejsc gdzie mogą ze sobą porozmawiać, pogłębić wiedzę i poznawać różnorodne zakątki kraju jest właśnie Uniwersytetu Trzeciego Wieku Ziemi Kozielskiej, który przez ostatnią dekadę działał bardzo aktywnie.
Za nami jubileuszowa uroczystość z okazji 10-lecia UTW Ziemi Kozielskiej.
Wydarzenie zorganizowane 9 października w Domu Kultury „Koźle” (w sali Kina „Twierdza”) zgromadziło nie tylko słuchaczy UTW, ale także licznych samorządowców, w tym przedstawicieli władz naszego regionu, które reprezentowali: Robert Węgrzyn - członek Zarządu Województwa Opolskiego oraz radna sejmiku województwa Brygida Kolenda-Łabuś.
Na zaproszenie przybyli również prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska, starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Artur Maruszczak, dyrektor biura poselskiego Pawła Masełko - Arkadiusz Hoffmann, a także radni miejscy na czele z przewodniczącym RM Ireneuszem Wiśniewskim.
Podczas uroczystości nie zabrakło dyrektorów i kierowników miejskich instytucji oraz jednostek w tym dyrektor MOPS Agaty Morkis, dyrektora MOK Piotra Gabrysza, dyrektora SP ZOZ Jarosława Kończyło, prezesów zaprzyjaźnionych uniwersytetów z Nysy, Korfantowa, Niemodlina i działającego po drugiej stronie Odry UTW z Kędzierzyna. Byli też dyrektorzy państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie - jednostki, która prężnie współpracuje z senioralnymi uniwersytetami w naszym regionie.
Osobom wspierającym kozielski UTW, wręczono pamiątkowe statuetki z podziękowaniami.
Wydarzenie wspólnie poprowadziły: Teresa Bączkowska, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Ziemi Kozielskiej, jej zastępca Iwona Gwiżdż-Kostyńska oraz Hanna Biała z MOK.
- To nie tylko święto dla wszystkich słuchaczy, ale także dowód na to, jak ważną rolę pełnią takie inicjatywy w naszym regionie. UTW to miejsce, gdzie seniorzy mogą rozwijać swoje pasje, zdobywać nową wiedzę i aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym . Jako mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla mam przyjemność znać wiele osób, które są uczestnikami tego Uniwersytetu. Widzę na co dzień, jak ważne i inspirujące jest to dla nich miejsce. To symbol otwartości, edukacji i integracji międzypokoleniowej tak istotnej dla naszej lokalnej społeczności. Gratuluję organizatorom i wszystkim osobom zaangażowanym w działalność uniwersytetu. Życzę kolejnych lat pełnych sukcesów i inspiracji – mówi Robert Węgrzyn, członek Zarządu Województwa Opolskiego.
- Poszerzacie własną strefę komfortu, dbacie o zdrowie po to, aby móc cieszyć się różnego rodzaju aktywnościami. Wasze 10 lat było nadzwyczaj bogate - nie kryła uznania radna województwa Brygida Kolenda-Łabuś.
- Uniwersytet Trzeciego Wieku Ziemi Kozielskiej ma już 10 lat. Inicjatywa ta pozwala aktywizować seniorów. To nie tylko zajęcia rekreacyjno-sportowe, ale również kulturalne i liczne wykłady podczas spotkań z ciekawymi ludźmi - dodała prezydent miasta Sabina Nowosielska.
Środową uroczystość uświetnił przepiękny występ prowadzonego przez Justynę Sikorę i Hannę Rataj młodzieżowego zespołu FARIJAO z towarzyszeniem grupy instrumentalnej pod kierownictwem Martina Rataja.
Całość zakończył poczęstunek przy kawie w Sali Żyrandolowej Domu Kultury „Koźle”, który przygotowała kłodnicka Karczma u Freda.
Przypomnijmy, Uniwersytet Trzeciego Wieku Ziemi Kozielskiej powstał pod koniec 2014 roku z inicjatywy grupy seniorów, mieszkańców Koźla. Wcześniej utworzony został Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kędzierzynie, jednak z wiekiem codzienne dojazdy do Kędzierzyna na zajęcia stawały się coraz bardziej uciążliwe dla starszych mieszkańców Koźla.
Początki działalności były raczej skromne, oparte tylko na składkach niewielkiej grupy członków czy wsparciu sympatyków. Od 2016 roku kozielski UTW uzyskuje dotacje z Gminnego Programu Wsparcia Organizacji Pozarządowych, co pozwala na szybki rozwój stowarzyszenia.
- W ciągu 10 lat przewinęło się przez nasz uniwersytet blisko 300 członków. Z czasem część z nich odeszła z różnych powodów: chorób, wieku, problemów rodzinnych, spraw osobistych, zmian miejsca zamieszkania, czy też śmierci. Pandemia koronawirusa miała ogromny wpływ na zmniejszenie się liczby członków - wyjaśnia Teresa Bączkowska, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Ziemi Kozielskiej. - Obecnie mamy zrzeszonych 120 członków z tendencją wzrostową. Prowadzimy szeroki program działalności ukierunkowanej na rehabilitacje, utrzymanie zdrowia, kondycji fizycznej, umysłowej seniorów, rozwijanie więzi międzyludzkich, wspieranie ich inicjatyw, promowanie kultury itp.
Tydzień działalności UTW to: dwudniowe zajęcia profesjonalnej rehabilitacji fizycznej, jednodniowe ćwiczenia z zakresu jogi, dwudniowe zajęcia ruchowe w basenie kompleksu Wodne OKKO, lektoraty z dwóch języków obcych, wykłady tematyczne z wiedzy ogólnej bądź warsztaty.
- W okresie naszego dziesięciolecia gościliśmy blisko 200 wykładowców z różnych dziedzin - byli to lekarze, psychologowie, dietetycy, historycy, prawnicy, podróżnicy, rehabilitanci, leśnicy, posłowie, lokalni politycy, samorządowcy, profesorowie, pisarze itp. Jednocześnie przeprowadziliśmy szereg warsztatów. Ich tematyka była bardzo szeroka i obejmowała między innymi: ziołolecznictwo, tradycje świąteczne, kulinaria, badanie wzroku, wsparcie psychologiczne po pandemii, florystykę, posiadanie zwierząt w domu, pomoc międzysąsiedzką, bezpieczeństwo na drogach, pomoc prawną, czy też wykonywanie ozdób świątecznych - wylicza Teresa Bączkowska.
Tradycją UTW stały się spotkania z okazji świąt, liczne zabawy, wyjazdy do teatrów, operetki czy filharmonii. W ramach UTW organizowano wczasy, w tym lecznicze w Truskawcu na Ukrainie.
- Tam też, w Drohobyczu, objęliśmy pomocą materialną polską szkołę, zakupiliśmy wiele materiałów na potrzeby uczniów, w tym polskie podręczniki do nauki języka ojczystego. Więzy współpracy przerwała nam wojna na Ukrainie. Mamy nadzieję na ich wznowienie w niedalekiej przyszłości - dodaje pani Teresa.
Członkowie UTW biorą od lat udział w imprezach organizowanych na terenie naszego miasta, olimpiadach, historycznych obchodach. UTW współpracuje z domami dziennego pobytu, radami osiedli, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Centrum Seniora, Komendą Powiatową Policji w Kędzierzynie-Koźlu, władzami miasta, powiatu i województwa.
Od wielu lat (obok Uniwersytetu Opolskiego) patronem Uniwersytetu Trzeciego Wieku Ziemi Kozielskiej jest Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie.
- Uczestniczymy we wszystkich organizowanych szkoleniach, warsztatach, konferencjach. Nasi członkowie byli słuchaczami 3-letnich warsztatów szkoleniowych na terenie nyskiej uczelni. Obecnie trwa 3-letni cykl wykładów-warsztatów w kozielskim UTW. Jesteśmy objęci przez nyską akademię szerokim programem ustawicznego dokształcania. Tematyka wyżej wymienionych spotkań jest bardzo szeroka, kształcąca, wspomagająca i obejmuje ogromny zakres wiedzy. Wykładowcami są pracownicy nyskiej akademii - wyjaśnia nasza rozmówczyni. - Od kilku lat współpracujemy też z czeskim Stowarzyszeniem Seniorów w Mikulovicach oraz tamtejszym Domem Dziennego Pobytu. Wymieniamy się doświadczeniami, współorganizujemy ciekawe imprezy, spotkania integracyjne - kończy nasza rozmówczyni.
Napisz komentarz
Komentarze