W mistrzostwach województwa w lekkiej atletyce dzieci i młodzików, które odbyły się na stadionie w Opolu 4 października, wzięło udział 206 zawodników. Byli to reprezentanci 20 klubów z Opolszczyzny, ale też województw: śląskiego, małopolskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i lubuskiego. Zwody odbywały się w trudnych warunkach atmosferycznych przy temperaturze około 10 stopni Celsjusza i padającym deszczu.
Bardzo dobrze zaprezentowali się podopieczni trenera Andrzeja Saczko z MMKS-u, którzy wywalczyli 13 medali, a troje z nich uzyskało rezultaty na najwyższym, krajowym poziomie. Marta Tomanek była bezkonkurencyjna w konkursie skoku w dal. Brązowa medalistka niedawnych mistrzostw Polski młodzików uzyskała odległość 5,49 m.
Drugie złoto zdobył Aleksander Sitek, który w rzucie dyskiem w kategorii uzyskał wynik 37,26 m. Ten rezultat plasuje naszego miotacza na pierwszym miejscu w rankingu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki w kategorii U-14. Uzdolniony, mierzący 198 cm wzrostu trzynastolatek, zajęła też trzecie miejsce w pchnięciu kulą.
Kolejny złoty krążek zawisł na szyi Gabrieli Wachulec, która w pchnięciu kulą uzyskała 10,83 m, co jest dziesiątym wynikiem w kraju. Ta sama zawodniczka była też trzecia w rzucie dyskiem. Na najwyższym stopniu podium stanął też Tymoteusz Brzoska, który był najlepszy w rzucie oszczepem, a w biegu na 100 m przez płotki wywalczył brązowy medal. Srebrne medale padły łupem Jakuba Jastrząbka, który był drugi w skoku w dal i skoku wzwyż. Natomiast trzecie miejsce w rzucie oszczepem zajęła Marta Świątek. Wszyscy startowali w kategorii wiekowej U-14.
Natomiast wśród młodzików Kacper Jastrząbek zdobył dwa krążki brązowe, startując podobnie jak młodszy brat, w skoku w dal i skoku wzwyż. Kolejny medal dla MMKS-u dorzucił Nikolas Gomółka startujący w wieloskoku.
- Podsumowując sezon warto też wspomnieć o naszej wychowance Alicji Sielskiej. Mieszkanka Kędzierzyna-Koźla obecnie reprezentuje klub AZS AWF Kraków. W tym roku zdobyła ona mistrzostwo Polski w kategorii U-23 w biegu na 100 m przez płotki. Zawodniczka uzyskała fantastyczny wynik 12,75 sekund, niestety z wiatrem o sile 2,6 m/s, co nie pozwoliło jej na udział w igrzyskach olimpijskich w Paryżu - przyznał trener Andrzej Saczko.
Inny wychowanek MMKS-u – Jakub Bujak, który w barwach klubu z naszego miasta zdobył osiem medali mistrzostw Polski juniorów, po wyleczeniu ciężkiej kontuzji wrócił na bieżnie. Obecnie zawodnik Politechniki Opolskiej w finałowym biegu mistrzostw Polski seniorów na 110 m ppł zajął szóste miejsce. Warto wspomnieć, że Jakub w swoim dorobku ma już brązowy medal mistrzostw kraju w tej konkurencji, zdobyty w 2022 roku.
- Chciałem poinformować sympatyków sportu w naszym mieście o rankingu prowadzonym przez Instytut Sportu Młodzieżowego w Warszawie - mówi Andrzej Saczko. - Jak się okazuje, to lekkoatletyka w sporcie młodzieżowym zajmuje najwyższą lokatę z dyscyplin uprawianych w Kędzierzynie-Koźlu za lata 2021-2024 z dorobkiem 328 punktów. Drugi jest badminton (315 pkt.), a trzecia piłka siatkowa (194 pkt.). Dalsze lokaty zajmują: zapasy (106 pkt.), karate (98 pkt.), pływanie (89 pkt.) i kajakarstwo (62 pkt.) Dwa kluby z Kędzierzyna-Koźla zostały wyróżnione przez Ministerstwo Sportu i Turystyki za wysoką lokatę w ogólnopolskim rankingu Klub 600 w latach 2021-2024.Wielosekcyjny MMKS może otrzymać znaczną dotację za wysoką średnią punktów zdobytych przez jednego zawodnika w mistrzostwach Polski. Również klub Bennica UKS Feniks, szkolący badmintonistów, również może liczyć na wsparcie resortu sportu. Dotacja ministerstwa może okazać się ratunkiem dla MMKS-u, który przeżywa bardzo ciężki okres po obniżeniu dotacji z urzędu miasta o 30 procent. A to 120 tys. złotych mniej na działalność klubu na lata 2024-2026 - martwi się trener sekcji lekkoatletycznej.
O dotacjach dla klubów w Kędzierzynie-Koźlu pisaliśmy tutaj:
Napisz komentarz
Komentarze