Reklama
niedziela, 13 kwietnia 2025 01:58
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Dużo się działo i każdy znalazł coś dla siebie

Wielkanocne inspiracje w Zakrzowie. ZDJĘCIA

Kiermasz oraz warsztaty wielkanocne odbyły się w pierwszą niedzielę kwietnia w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zakrzowie. Uczestnicy wydarzeń mieli okazję przygotować się do nadchodzących świąt w wyjątkowej atmosferze.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
Wielkanocne inspiracje w Zakrzowie. ZDJĘCIA

Autor: W

Zainteresowani wzięli udział w różnorodnych kreatywnych zajęciach. Stajnia na Zielonych Łąkach zaprosiła do malowania gipsowych figurek oraz ozdabiania drewnianych breloków. Plastyczne Figle oferowały możliwość wykonania zajączków z książki, malowania jajek oraz tworzenia wiosennych wachlarzy. Gminna Biblioteka Publiczna w Reńskiej Wsi przygotowała warsztaty robienia kartek wielkanocnych, ozdabiania figurek gipsowych oraz tworzenia wyklejanek materiałowych. Dla miłośników słodkości zorganizowano zajęcia, podczas których pod okiem Aliny Kocur z Architektury Smaku można było przygotować czekolady z dodatkami.

Reklama

Równolegle odbywał się kiermasz wielkanocny organizowany przez Stowarzyszenie „Euro-Country”. Były występy lokalnych artystów, warsztaty oraz rozgrywki sportowe. Stoisko z lokalnymi przysmakami, rękodziełem oraz wielkanocnymi dekoracjami cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Małgorzata Sawicka, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Naczęsławicach, a zarazem prezes nowo powstałego Koła Gospodyń Wiejskich "Neczęsławiczanki", podkreśla, że koło rozpoczęło działalność 25 listopada 2024 r. Jak zaznacza, udział w stołach wielkanocnych był dla pań z Naczęsławic pierwszym tak dużym wydarzeniem. Wcześniej zorganizowały jedynie kameralne spotkanie noworoczne, obchody Dnia Kobiet oraz ferie zimowe dla dzieci.

Pani Małgorzata opowiada, co można znaleźć na różnorodnym stoisku koła - zarówno potrawy słodkie, jak i wytrawne. Wśród wypieków można spróbować wielkanocnych babek, baranków, ciasteczek, galaretek czy tortu. Z kolei część wytrawna obejmuje sałatki, jajka faszerowane i lokalne wędliny. Właśnie te wędliny, przygotowane przez Grzegorza Cibisa, są produktami typowo naczęsławickimi. Do takich lokalnych specjałów należą również domowe makarony robione przez Ewelinę Kopkę.

Jak mówi, szczególne uznanie wśród odwiedzających wzbudzają ręcznie robione ozdoby Beaty Lerch, która "ma cudowność w rękach". Dużym zainteresowaniem cieszą się również makarony i ciasteczka, którymi częstowani są goście przy stoisku. Dodatkowo przygotowano żurek według przepisu Edyty Lerch - także mieszkanki Naczęsławic.

- Mamy naprawdę sporo lokalnych, tradycyjnych rzeczy. To nasz pierwszy raz na takim wydarzeniu, więc jesteśmy bardzo dumne, że możemy zaprezentować się właśnie tutaj - dodaje na zakończenie.

Prezes zarządu Stowarzyszenia „Euro-Country”, Aleksandra Szlagowska-Papuzińska, zaznacza, że wydarzenie zostało zorganizowane wspólnie z gminą Polska Cerekiew. Stowarzyszenie odpowiadało za część organizacyjno-programową - zaprosiło wystawców, zespoły i koordynowało przebieg kiermaszu, natomiast gmina pełniła funkcję gospodarza terenu.

Więcej w 13. numerze "Nowej Gazety Lokalnej", który ukaże się 8 kwietnia.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: hahaTreść komentarza: taki jest problem z ludźmi którzy mają więcej pieniędzy niż rozumuData dodania komentarza: 12.04.2025, 18:27Źródło komentarza: Kobieta skuszona obietnicą szybkiego zysku – straciła blisko 200 tysięcy złotychAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Redakcjo Lokalna24 macie rację cytuję .... Kędzierzyn-Koźle nigdy nie był miastem .... To co jest teraz to rozpacz. Dzięki p. Wantule i p. Nowosielskiej. Cytuje dalej .... Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy, KKPP Centrum Obsługi Inwestora, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Katowicka Specjalna Strefą Ekonomiczna, Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, Opolska Izba Gospodarczą i Inkubator Przedsiębiorczości... Jak ma cokolwiek powstać skoro tylu na początku jest do utrzymania. Tak bo czy coś się dzieje czy nie w tzw. biznesie oni muszą dostać swoje. Reasumując to pierdolamento, przechwałki i zero konkretów. Jak zawsze ! Dlatego tu nigdy nic nie będzie. Lecz w sejmie szykują nowy podatek tzw. "bykowe" . Będą płacić wszyscy bez względu na płeć - bezdzietni od 25 roku życia i posiadacze jednego dziecka. Wstępne kwoty to na rękę 3510,92 zł od tej kwoty podatek wyniesie 455,40 zł. Dale głosujcie z POPIS !Data dodania komentarza: 12.04.2025, 17:46Źródło komentarza: Trudny czas na przyciąganie kapitałuAutor komentarza: lolTreść komentarza: takimi wynalazkami nie dogonimy nawet średnio rozwiniętych krajów azji ale po co się wysilać skoro są niemcyData dodania komentarza: 12.04.2025, 17:15Źródło komentarza: Biodegradacja – zielony kierunek rozwojuAutor komentarza: ZdzisławTreść komentarza: Ilu ZAKSA przyciągnęła inwestorów?Data dodania komentarza: 12.04.2025, 09:15Źródło komentarza: Trudny czas na przyciąganie kapitałuAutor komentarza: BocianTreść komentarza: Jeśli boisko ma być zielone, to wziąłbym firmę z Zielonej Góry.Data dodania komentarza: 12.04.2025, 09:08Źródło komentarza: Chętnych do budowy nowoczesnego boiska w Koźlu nie brakuje. ZDJĘCIAAutor komentarza: VanessaTreść komentarza: Z sentymentem wspominam to miejsce, 25 lat temu tańczyłam tam na rurze.Data dodania komentarza: 12.04.2025, 07:57Źródło komentarza: „Hala Tysięczna” - czyli popularne blachowiańskie „baraki” - miała swój wojenny epizod. ZDJĘCIA
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 8°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama