We wrześniu Diana odebrała nagrodę za zdobycie II miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Historyczno-Literackim "Polskie więźniarki z Ravensbrück", organizowanym pod patronatem Stowarzyszenia Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück.
Nagroda otworzyła przed młodą laureatką wyjątkową szansę – wyjazd do Poczdamu, obozu koncentracyjnego w Ravensbrück oraz Berlina. W tej niezapomnianej podróży towarzyszyła jej polonistka z Mechnicy, Agnieszka Błachut, która wspierała Dianę podczas przygotowań do konkursu.
Tematem pracy Diany była Helena Salska, nauczycielka historii i więźniarka Ravensbrück. Pomysł na formę pracy – listy do zmarłej matki Salskiej – podsunęła jej polonistka. Realizacja tego projektu wymagała od uczennicy wielkiej determinacji. Razem z nauczycielką przeszukały liczne biblioteki i archiwa, by zgromadzić niezbędne materiały o Salskiej i historii obozu.
Wytrwałość Diany została nagrodzona. Choć nagrody rzeczowe były wartościowe, to możliwość odwiedzenia miejsc, które badała w swojej pracy, okazała się bezcennym doświadczeniem.
Sukces sprawia, że czuję się szczęśliwa. W tym konkursie miałam okazję stworzyć coś nowego, opartego na losach kobiet, które były więźniarkami obozu. To dla mnie wiele znaczy, ponieważ mogę przyczynić się do zachowania ich pamięci – mówi Diana Fedchenko. - Do udziału w konkursie zachęciła mnie moja polonistka. Interesuje mnie taka tematyka, zatem chętnie się zmierzyłam z tym zadaniem - mówi Diana Fedchenko.
Agnieszka Błachut podkreśla, jak ważne jest wspieranie uczniów w konkursach. Jest przekonana, że zawsze warto zachęcać młodzież do rywalizacji w różnych dziedzinach - nic się nie traci, a można wiele zyskać.
Praca Diany zostanie opublikowana w zbiorze "XIII Ogólnopolski Konkurs Historyczno-Literacki Polskie więźniarki w Ravensbrück", zawierającym również biografie laureatów i ich opiekunów. Dla Diany to ogromne wyróżnienie, zwłaszcza że była jedynym laureatem z województwa opolskiego - dodaje Agnieszka Błachut.
To nie pierwszy sukces Diany. Wcześniej zdobyła drugie miejsce w XXXI edycji Konkursu Recytatorskiego Poezji Jenieckiej "Nie traćmy pamięci". Organizowany przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach, zgromadził 79 recytatorów z województwa opolskiego. Diana zachwyciła jurorów interpretacją wierszy "Koniec i początek" Wisławy Szymborskiej oraz "O, Boże..." Kazimiery Iłłakowiczówny.
Napisz komentarz
Komentarze