Reklama
niedziela, 22 grudnia 2024 06:32
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zbiornik Racibórz Dolny zakończył pracę w trybie powodziowym. Wykorzystał ok. 80% swoich możliwości

Ustabilizowały się stany wód w Regionie Wodnym Małej Wisły i Górnej Odry i obecnie utrzymują się poniżej stanów ostrzegawczych, kształtując się w korytach rzek w strefach stanów zazwyczaj średnich oraz niskich. Kontynuowane są kontrole stanu technicznego wałów przeciwpowodziowych. Na obszarze działania Wód Polskich w Gliwicach trwa także szacowanie straty w infrastrukturze przeciwpowodziowej spowodowane przez powódź.
  • Źródło: Wody Polskie
Blisko 20-osobowa załoga (w tym również obsługa sąsiedniego polderu Buków, który współpracuje ze zbiornikiem Racibórz) nieustanie pozostawała w terenie i na swoich stanowiskach pracy. Przez 24h/7 pracownicy Zbiornika Racibórz Dolny weryfikowali poprawność zachowania urządzeń

Autor: Wody Polskie

Pracę w trybie piętrzenia powodziowego w dniu 29 września br. ok. godz. 8.00 zakończył zbiornik Racibórz Dolny. Zgromadzone wody wezbraniowe Odry, które od 15.09 trafiały br. do czaszy tego na co dzień suchego zbiornika przeciwpowodziowego zostały bezpiecznie odprowadzone do koryta Odry. Za sprawą uruchomienia zbiornika w optymalnym momencie przechwycił on całą falę wezbraniową. Łącznie zbiornik przyjął ok. 147 mln m3 wody, wykorzystując w ok. 80% swoją pojemność powodziową. Działanie tego obiektu hydrotechnicznego zminimalizowało skutki powodzi dla mieszkańców trzech nadodrzańskich województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Przez cały ten czas zbiornik pozostawał pod nadzorem pracowników PGW WP RZGW w Gliwicach, którzy kontrolowali prawidłowość funkcjonowania wszystkich elementów tego obiektu hydrotechnicznego oraz zgodność jego pracy z zapisami instrukcji gospodarowania wodą. Teraz czasza zbiornika zostanie uporządkowana a budowle przejdą ocenę stanu technicznego i ocenę bezpieczeństwa.

Decyzją Dyrektora PGW WP RZGW w Gliwicach przedłużony został tymczasowy zakaz poruszania się po obwałowaniach rzek na obszarze RZGW w Gliwicach, obowiązujący do dnia 29 września br. Prolongowanie zakazu od dnia 30.09.2024 r. do dnia 6.10.2024r. dotyczy dorzecza rzeki Odry. Zakaz obejmuje poruszanie się po obwałowaniach: piesze, kołowe, z użyciem jakichkolwiek pojazdów mechanicznych, itp. Zakaz Nie dotyczy służb zarządzania kryzysowego, a także innych jednostek i instytucji powołanych do zabezpieczania przed skutkami powodzi.

Trwają kontrole stanu technicznego obwałowań rzek prowadzone na obszarze działania Wód Polskich w Gliwicach, które wynikają z obowiązków określonych przez przepisy prawa budowlanego. Prowadzona jest również ocena strat i uszkodzeń spowodowanych przez powódź na terenie administrowanym przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach oraz prace porządkowe w korytach rzek i zabezpieczające.

W Regionie Wodnym Małej Wisły oraz Górnej Odry nie odnotowano przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych na posterunkach wodowskazowych. W dalszym ciągu jednak utrzymują się jeszcze lokalnie wysokie stany wody, związane z spływem wód powodziowych. Sytuacja ulega normalizacji, woda na większości przekrojów wodowskazowych opada.

Wszystkie zbiorniki, które znajdują się na obszarze zarządzanym przez Wody Polskie w Gliwicach, posiadają rezerwę powodziową.

Pozostajemy w gotowości do podejmowania koniecznych interwencji w przypadku otrzymania zgłoszeń o stwierdzonych zagrożeniach. Współpracujemy ze służbami zarządzania kryzysowego. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

uchwałą i pałą 01.10.2024 08:56
Ach ta PiSowska megalomania i antyinwestycje w zbiorniki...

Anka 30.09.2024 17:24
Chwała tym, którzy pojęli decyzję o jego budowie, w takiej właśnie (suchej!), a nie innej formie!!

doktor inżynier 30.09.2024 16:21
Szczęście jest takie, że u nas padało dzień później i przestało dzień prędzej niż na Dolnym Śląsku. Strach pomyśleć gdyby epicentrum opadów było 100km na południowy wschód. Płyniemy...

m z Koźla 30.09.2024 15:18
W imieniu swoim i pewnie wielu innych, bardzo WAM dziekuję.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KolegaTreść komentarza: Lenartowice zazdroszczą.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 23:35Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: JolaTreść komentarza: Nie wierzę i to cbyba jakiś żart🤣🤣🤣Data dodania komentarza: 21.12.2024, 22:10Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywy R Autor komentarza: Rychu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Widać po domach, że ta droga im się należała...Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:27Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: PolaTreść komentarza: Kolejna wigilijka dla uprzywilejowanej grupy społecznej po urzędnikach i nauczycielach którzy świętują na koszt oczywiście mieszkańców miasta bo nikt z własnej kiszeni tutaj raczej nie płaci!Data dodania komentarza: 21.12.2024, 20:00Źródło komentarza: Świąteczna przerwa w biegu. Wigilia pracowników MOSiR-u. ZDJĘCIAAutor komentarza: SpidiTreść komentarza: Że niby CO? ¯\_(ツ)_/¯Data dodania komentarza: 21.12.2024, 19:03Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: No to już jest dowcip, ciężki...Data dodania komentarza: 21.12.2024, 18:00Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywy
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 34 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna