czwartek, 19 września 2024 01:28
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czasza zbiornika Racibórz Dolny wypełnia się wezbraną wodą rzeki Odry. Wiadomo, ile miejsca zostało

Piętrzenie wody w zbiorniku Racibórz Dolny rozpoczęło się 15 września o godz. 4.20 przy przepływie wody około 750 m3/s w korycie Odry i rzędnej na wodowskazie Krzyżanowice wynoszącej 690 cm. Trwa wypłaszczanie fali wezbraniowej, która formuje się na rzece.
  • Źródło: Wody Polskie
Czasza zbiornika Racibórz Dolny wypełnia się wezbraną wodą rzeki Odry. Wiadomo, ile miejsca zostało

Zbiornik Racibórz Dolny został zaprojektowany i przygotowany na katastrofalne powodzie od strony Odry. Mogąc przyjąć 185mln m3 wody ogranicza skutki wezbrań dla mieszkańców trzech nadodrzańskich województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Zbiornik funkcjonuje w oparciu o Instrukcję Gospodarowania Wodą, która określa zasady piętrzenia w okresach wezbrań powodziowych.

Podstawową funkcją zbiornika jest więc radykalne zmniejszenie zagrożenia powodziowego w dolinie rzeki Odry poniżej zbiornika poprzez zapewnienie retencji powodziowej, znacznie redukującej przepływ poniżej tego obiektu hydrotechnicznego oraz opóźniającej czas dotarcia kulminacji fali powodziowej do ujścia Nysy Kłodzkiej, a tym samym ograniczenie ryzyka nałożenia się na siebie obu fal. Postępowanie przeciwpowodziowe Wody Polskie w Gliwicach rozpoczynają gdy dopływ do zbiornika, w przekroju na wysokości zapory czołowej osiągnie wartość wskazaną w Instrukcji i trwa do chwili, gdy dopływ opadnie poniżej tej wartości, a pojemność powodziowa zostanie opróżniona. Czas trwania takiej akcji jest zależny od objętości fali i jej kulminacji. Dla fali historycznej 1997 wyniósłby około 11 dni.

Uruchomienie zbiornika nie może być podyktowane emocjami, bez względu na ich intencje, a rzeczowymi analizami i zapisami Instrukcji, która pozwala na przechwycenie fali wezbraniowej we właściwym, optymalnym momencie – tak aby zbiornik zdołał przyjąć całą falę z jej kulminacją, a nie tylko początek wezbrania. Dzięki takiemu działaniu możliwe jest systemowe sterowanie falą wezbraniową.

Obecnie zbiornik przyjął (na godz. 18.00) 15 mln m3 wody, co stanowi około 10 procent jego pojemności powodziowej. W polderze Buków znajduje się 35 mln m3 wody – 61 procent pojemności (stan na godz. 18.00).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Suweren 15.09.2024 21:47
2001 rok - ustalenie planu budowy przeciwpowodziowych urządzeń hydrotechnicznych na Odrze. W tym właśnie zbiornika Racibórz Dolny. 2010 po zapewnieniu współfinansowania przez Unię Europejską ogłoszenie konkursu na budowę. 2012 pozwolenie na budowę. 2013 rozpoczęcie budowy. 2020 - zakończenie budowy... Proszę, jest coś czego PiS nie spieprzył. Bo przecież mogli przerwać budowę w połowie... 🤣🤣🤣😜

Kaz. 15.09.2024 22:37
Nie kłam. W 2013 tusk podpisał umowę ale budowa nie ruszyła. Dopiero PiS po dojściu do władzy i po rozwiązaniu umowy z firmą która nic nie zrobiła podpisał umowę z inną firmą i budowa ruszyła w 2017 roku.

Greg 16.09.2024 16:37
Od 2013 pracowałem przy budowie. Woziłem kruszywo i ziemię na budowę czterooską z wanną 12m3. Podaj mejla, to ci zdjęcia wyślę.

Kaz. 16.09.2024 18:32
Tak woziłeś i woziłeś że aż trzeba było umowę z twoją firmą rozwiązać bo tylko kasa jechała a postępu na budowie jak nie było tak nie było. A zdjęcie wywrotki to i ja ci mogę wysłać.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Tytuł to totalna ściema xDData dodania komentarza: 18.09.2024, 23:00Źródło komentarza: Część nadodrzańskiego obszaru Dziergowic pod wodą. Mieszkańcy mają nadzieję, że do rana poziom się ustabilizuje. ZDJĘCIAAutor komentarza: DZITreść komentarza: "Nadodrzańska część Dziergowic pod wodą". Raczej kałuże na polach Dziergowic poza terenem zabudowanym. Po Co straszycie? później się pchają na wały zobaczyć co się dzieje. Fala poszła dalej, nikomu nic nie grozi i teraz straszycie Wrocław, któremu też nic wielkiego ze strony Odry nie grozi :DData dodania komentarza: 18.09.2024, 22:57Źródło komentarza: Część nadodrzańskiego obszaru Dziergowic pod wodą. Mieszkańcy mają nadzieję, że do rana poziom się ustabilizuje. ZDJĘCIAAutor komentarza: MaikTreść komentarza: kedzierzynska policja jest znana z pomocy Wystarczy zapytac co z tymi co pogineli na posterunku MOData dodania komentarza: 18.09.2024, 22:19Źródło komentarza: Policjanci przez cały czas byli i są na pierwszej linii frontu walki z żywiołem. ZDJĘCIAAutor komentarza: Obserwator map pogodyTreść komentarza: Na dolnym slasku padało wcześniej niż u nas ok 12h i padało dłużej niż u nas o ok 12h. Ta różnica spowodowała co widać. KK i okolice nie był w centrum opadów.Data dodania komentarza: 18.09.2024, 22:01Źródło komentarza: Inwestycje hydrotechniczne zwracają się z procentem. ZDJĘCIAAutor komentarza: RozmyślamTreść komentarza: To być może by zalało, a może jeszcze by wytrzymało. Ale gdyby nie te wały i zbiorniki to już teraz byśmy byli zalani. Zawsze może się zdarzyć większy kataklizm niż jest ochrona i nie będzie się dało obronić. Ale w przypadku jaki wystąpił teraz jesteśmy póki co chronieni, więc warto w te zabezpieczenia inwestować.Data dodania komentarza: 18.09.2024, 20:52Źródło komentarza: Inwestycje hydrotechniczne zwracają się z procentem. ZDJĘCIAAutor komentarza: gelenda 4x4Treść komentarza: Poniekąd się zgodzę. A co jak by padało ze 2-3 dni dłużej?Data dodania komentarza: 18.09.2024, 20:18Źródło komentarza: Inwestycje hydrotechniczne zwracają się z procentem. ZDJĘCIA
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 13°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna