Reklama
sobota, 2 listopada 2024 19:19
Reklama
Reklama
Reklama

Zbiornik Racibórz Dolny wciąż nie został uruchomiony. Wyjaśniamy, dlaczego

Zbiornik Racibórz Dolny, mimo że gotowy do działania, nie został jeszcze uruchomiony, ponieważ obecne warunki hydrologiczne na Odrze i w kanale Ulgi pozwalają na bezpieczne odprowadzenie wody bez jego użycia.
Zbiornik Racibórz Dolny wciąż nie został uruchomiony. Wyjaśniamy, dlaczego
Budowla Przelewowo-Spustowa – widok od Wody Górnej

Autor: Wody Polskie

Uruchomienie zbiornika Racibórz Dolny może nastąpić, gdy fala powodziowa osiągnie odpowiedni poziom, by skutecznie ją zredukować do bezpiecznych stanów. Wody Polskie monitorują sytuację, a zbiornik jest przygotowany do przechwycenia wody w odpowiednim momencie.

Uruchomienie zbiornika Racibórz Dolny jest zależne od przepływów w korycie rzeki Odry oraz od analiz zarówno sytuacji, jak i prognoz hydrologicznych nie tylko u nas, ale również w Czechach – powiedziała nam Linda Hofman, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Dodała, że zbiornik Racibórz Dolny jest w tej chwili przygotowany do podjęcia swojej pracy, wspólnie z polderem Buków.

Jest to obiekt prawny (zgodny z obowiązującymi regulacjami prawnymi i formalnie uznany w systemie prawnym – red.), cały czas dozorowany przez naszych pracowników terenowych i gotowy do funkcjonowania. Gdy tylko prognozy hydrometeorologiczne i – przede wszystkim – przepływ w korycie rzeki Odry będą zgodne z instrukcją gospodarowania wodą dla tego obiektu, zostanie on uruchomiony – podkreśliła Linda Hofman. – Jest to sytuacja na tyle poważna i złożona (obecna sytuacja związana z nawalnymi deszczami i przyborem wody w Odrze – red.), że nie chcemy w tej kwestii snuć żadnych hipotez ani domysłów. To, co dla nas najważniejsze, to fakt, że infrastruktura zbiornika jest sprawna, znajduje się on pod naszym pełnym nadzorem i kontrolą oraz jesteśmy gotowi do jego uruchomienia. Absolutnie nie odżegnujemy się od możliwości jego uruchomienia. Podejmie on pracę, natomiast kiedy to nastąpi, jest zależne od przebiegu sytuacji hydrometeorologicznej – dodała.

Zbiornik Racibórz Dolny, wraz z polderem Buków, tworzy system ochrony przeciwpowodziowej. Polder Buków, który w 2010 roku uratował Racibórz przed powodzią, przechwyci pierwsze nadmiary wód. Oba te obiekty, współpracując, skutecznie zmniejszają ryzyko powodzi na Odrze, od Raciborza po Wrocław.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Stary wodniak 15.09.2024 12:13
To była przemyślana i jak widać słuszna decyzja, aby wyczekać do nocy z soboty na niedzielę z jego uruchominiem. Zbiornik zaczyna działać przy określonych poziomach wód. Gdy nadszedł odpowiedni moment, znów zaczął spełniać swoją rolę i się sprawdził. Tyle w temacie.

Mietek 15.09.2024 13:39
No ale poczekaj, w internecie "ludzie" bez szkoły wiedzo lepij

Anna 15.09.2024 00:38
To jest jakieś nieporozumienie. Ludziom zatapiają się mieszkania i posesje a wody polskie czekają. Ba co? Aż Raciborz zatonie? Głupota totalna

Max 15.09.2024 05:13
Zbiornik Racibórz odpowiada tylko za wodę wpływającą do Odry i za stan wody w Odrze a nie za jej dopływy . Jak Odra wyleje to nie będzie czego zbierać .

Mądry i przemyślany 15.09.2024 10:42
Weź wiadro i ratuj świat babo

Anioł 15.09.2024 11:00
Jeśli nie masz pojęcia o czym mówisz, to się nie odzywaj. Prosta zasada.

Reklama
pochmurnie

Temperatura: 5°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna