Na Złotym Wybrzeżu, koło Brisbane, rozgrywane są Mistrzostwa Świata w Ratownictwie Morskim, największa tego typu impreza na świecie. Z Polski pojechały dwie ekipy: drużyna juniorów i seniorzy.
Mistrzostwa w Ratownictwie Wodnym rozgrywane są na basenie i w oceanie. Konkurencji jest wiele, to m.in. pływanie z przeszkodami, pływanie z pasem ratowniczym czy w płetwach, uczestnicy ścigają się holując w wodzie manekina.
Do rywalizacji w australijskim Brisbane przystąpiło ok. 5 tysięcy zawodników, a wśród nich 24 osobowa reprezentacja Polski z pięcioma przedstawicielami MUKS WOPR Kędzierzyn-Koźle. To Aneta Drabik, Aleksandra Cieplak, Joanna Czok, Victoria Kocjan, a także Maksymilian Topolnicki, który wraz z kolegami ze sztafet zdobył dwa krążki.
Jego dorobek to złoty medal i rekord świata w sztafecie 4 x 50 m z przeszkodami oraz srebrny medal w sztafecie 4 x 25m holowanie manekina.
Mistrzostwa Świata w Ratownictwie Wodnym w Australii już za nami i wracamy z niesamowitymi osiągnięciami! Razem z chłopakami zdobyliśmy tytuł mistrzów świata oraz pobiliśmy rekord świata w sztafecie 4x50 m z przeszkodami! Dodatkowo, zdobyliśmy srebro w sztafecie 4x25 m holowanie. Ogromne podziękowania dla całej kadry za ten wspaniały czas – za energię, doping i niezapomnianą atmosferę! To było naprawdę niesamowite przeżycie, które mogłem dzielić razem z Wami - napisał na swoim facebookowym profilu Maksymilian Topolnicki, zawodnik MUKS WOPR Kędzierzyn-Koźle.
Nasze dziewczyny również pływały w finałach, zajmując następujące miejsca:
- 7 miejsce i rekord Polski sztafeta 4 x 25 m holowanie manekina - Victoria Kocjan, Aleksandra Cieplak, Joanna Czok
- 7 miejsce - sztafeta mix 4 x 50 m - Ola Cieplak
- 10 miejsce - sztafeta 4 x 25 m holowanie manekina - Victoria Kocjan i Aleksandra Cieplak
- 10 miejsce - sztafeta 4 x 50 m z pasem - Victoria Kocjan, Aleksandra Cieplak.
Podziękowania należą się też sponsorom, bez których wyjazd naszych zawodników na MŚ nie doszedłby do skutku. Słowa wdzięczności skierował do nich MUKS WOPR Kędzierzyn-Koźle:
Faworytami zawodów byli oczywiście gospodarze. Oni mają tu wszystko od najmłodszych lat, świetną infrastrukturę basenową, ocean dostępny w różnych warunkach pogodowych, oni żyją tym cały czas. Natomiast zawiesiliśmy poprzeczkę tak wysoko, bijąc jeszcze rekordy świata, że nawet z tymi pływackimi nacjami jak Australia czy Nowa Zelandia nie było kontaktu - mówi złoty medalista i rekordzista świata na 200m z przeszkodami Kacper Majchrzak.
Nasi ratownicy wywalczyli w sumie 7 medali, w tym 3 złote, 1 srebrny i 3 brązowe, wszystko to okraszone dwoma rekordami świata, więc poprzeczkę zawiesiliśmy rzeczywiście wysoko. Zaskoczyliśmy wszystkich, samych siebie trochę też - mówi trener reprezentacji Sławomir Juszkiewicz.
Dyscyplina się ciągle rozwija, a wraz z nią nasi zawodnicy. W 2032 roku sportowe ratownictwo wodne ma być konkurencją olimpijską na igrzyskach, które zorganizuje Australia.
Napisz komentarz
Komentarze