Już w połowie maja br. informowaliśmy, że powołani na Lifesaving World Championships Gold Coast 2024 reprezentanci Polski, którzy na co dzień bronią barw MUKS WOPR Kędzierzyn-Koźle, to pięć osób oraz jedna zawodniczka rezerwowa.
W biało-czerwonych barwach występuje sześciu zawodników MUKS WOPR Kędzierzyn-Koźle, a są to: Victoria Kocjan, Aleksandra Cieplak, Joanna Czok i Aneta Drabik w kategorii seniorów oraz juniorzy Maksymilian Topolnicki i Zuzanna Kordek (rezerwowa).
O tym, że ratownicy wodni z Kędzierzyna-Koźla zaliczają się do czołówki krajowej wiadomo nie od dziś. Reprezentanci naszego miasta regularnie zdobywają medale na najważniejszych imprezach krajowych. Z powodzeniem rywalizują też w zawodach międzynarodowych.
Mieli pod górkę
Dlatego na wniosek trenera reprezentacji Polski w ratownictwie wodnym i otrzymaniu pozytywnej opinii komisji sportu, prezes WOPR powołał kadrę narodową na MŚ, której trzon stanowią m.in. zawodnicy z Kędzierzyna-Koźla.
Ich występ (z uwagi na ograniczone możliwości finansowe) stał jednak pod dużym znakiem zapytania o czym pisaliśmy pod koniec czerwca.
Na szczęście dzięki wsparciu sponsorów (także kilku z Kędzierzyna-Koźla) ich wyjazd do Australii mógł ostatecznie dojść do skutku.
Brisbane włączy do programu igrzysk ratownictwo wodne
Przypomnijmy, ratownictwo wodne ma zostać włączone do programu igrzysk olimpijskich w 2032 roku w Brisbane, o ile to australijskie miasto otrzyma ich organizację. Proces przyjmowania nowej dyscypliny do programu olimpijskiego trwa długo, dlatego został rozpoczęty dużo wcześniej.
Ratownictwo wodne cieszy się rosnącą popularnością. W rozpoczętych właśnie mistrzostwach świata, które odbywają się w Gold Coast, położonym raptem 80 km na południe od Brisbane, bierze około pięciu tysięcy sportowców z 50 krajów.
Brisbane jest jednym z trzech kandydatów do organizacji letniej olimpiady 2032 roku, obok Dżakarty i Bombaju. Wybór gospodarza tych igrzysk nastąpi w 2025 roku.
Napisz komentarz
Komentarze