Wszystko wskazuje na to, że budowlańcy zabezpieczyli też obiekt zadaszeniem, gdyż spoglądając z ulicy na najwyższą kondygnację, nie widać tam już prześwitu.
Zgodnie z planami obecnego inwestora, budynek po remoncie zostanie przeznaczony pod wynajem lokali mieszkalnych i użytkowych. Docelowo w zrewitalizowanym obiekcie ma powstać czterdzieści mieszkań o łącznej powierzchni 1756 mkw.
Opisywana nieruchomość została zbudowana na przełomie XIX i XX wieku. Jest to budynek wolnostojący, narożny, czterokondygnacyjny z dachem płaskim. Obiekt jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków na działce o powierzchni 0,1197 ha. Ostatni lokatorzy wyprowadzili się z niego jeszcze w połowie lat 80. XX wieku. Od tamtego czasu postępowała jego zauważalna gołym okiem dewastacja. Z wnętrza znikły najcenniejsze elementy ozdobne (w tym piękne kaflowe piece). Budynku nie oszczędził też pożar, który wybuchł na najwyższej kondygnacji.
Krok po kroku
O tym że kamienica ma nowego właściciela, informowaliśmy po raz pierwszy w styczniu 2018 roku. Jest to przedsiębiorca spoza naszego województwa, który remontował już tego typu obiekty na terenie Polski i posiada w tym względzie niemałe doświadczenie. Jest to spółka komandytowa Azi 2 Sp. z o.o. z Kobylej Góry w województwie wielkopolskim (pow. ostrzeszowski). Od kilku lat inwestor krok po kroku, realizuje swój cel.
Więcej na ten temat przeczytacie w naszym artykule.
Przypomnijmy, w sierpniu 2020 roku podjęta została uchwała rady miasta o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej. Od momentu opublikowania uchwały RM, inwestor miał 3 lata (do września 2023 r.) na uzyskanie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę.
Zgodnie z procedurą ustawową, wniosek został przesłany do odpowiednich instytucji i organów w celu zebrania opinii i uzyskania uzgodnień. Wśród nich istotne było m.in. uzgodnienie z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków (WKZ), który niestety nakazał sporządzenie dodatkowej dokumentacji konserwatorskiej, dotyczącej elementów wewnętrznej aranżacji i wykończenia.
Są już pierwsi nabywcy
Dopiero po uzyskaniu pozytywnej opinii od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, możliwe było złożenie do Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Ostatecznie starosta wydał pozwolenie na budowę 8 sierpnia 2022 r.
Tym samym inwestor już wtedy otrzymał zielone światło do rozpoczęcia prac budowlanych, które tak naprawdę ruszyły dopiero wiosną 2024 roku. Co cieszy, posuwają się one cały czas do przodu o czym świadczą montowane właśnie i widoczne na zdjęciach rusztowania elewacyjne.
Większość mieszkań posiadać będzie przepiękny widok na Odrę, co zapewni wyjątkowe wrażenia wizualne. Atutem kamienicy jest też lokalizacja na skrzyżowaniu ulic Żeromskiego i Łukasiewicza, a zatem w sercu Kędzierzyna-Koźla.
O cenach mieszkań w tym budynku pisaliśmy w poniższym artykule.
Ponieważ jest to stare budownictwo, więc pomieszczenia cechować będzie imponująca wysokość, wynosząca 3 metry, co dawać będzie poczucie przestrzeni i elegancji. Wszystkie mieszkania wyposażone będą w nowoczesne ogrzewanie podłogowe, które zapewni komfort i energooszczędność.
Inwestor zamierza sfinalizować inwestycję do grudnia 2025 roku, jednak część mieszkań już teraz znalazła nabywców.
Widok z najwyższej kondygnacji starej kamienicy można podziwiać na poniższym filmiku.
Napisz komentarz
Komentarze