Reklama
niedziela, 22 grudnia 2024 20:40
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Segregacja odpadów przez mieszkańców wciąż pozostawia wiele do życzenia. ZDJĘCIA

Związek Międzygminny Czysty Region zaprosił lokalne media do udziału w wizytacji kilku altan śmietnikowych zlokalizowanych na osiedlu Śródmieście, by zobrazować cały czas występujący problem segregacji odpadów trafiających do czarnych kubłów.
Wrzucanie szklanych butelek do czarnych kubłów to jeden z podstawowych błędów, które nadal popełnia wielu z nas

Autor: W

Jak zaznaczała Przewodnicząca Zarządu Związku Międzygminnego Czysty Region Karina Kacperczyk, to kontynuacja kampanii "Segreguj, nie mieszaj", której celem jest zwrócenie uwagi mieszkańców gmin zrzeszonych w Czystym Regionie na to, co powinno się znaleźć w czarnym pojemniku przeznaczonym na odpady zmieszane.

Chcemy pokazać, że odpady zmieszane to nie wszystkie odpady, a jedynie te, które pozostają po prawidłowej segregacji – mówiła Karina Kacperczyk.

Przeprowadzono zatem swoisty test, by sprawdzić, co faktycznie znajduje się w pojemnikach na odpady zmieszane. Badania wskazują bowiem, że aż ponad 30 proc. odpadów w tych pojemnikach to cenne surowce, które mogłyby zostać poddane recyklingowi. Niestety – co podkreślano podczas spotkania – kiedy trafiają one do czarnego pojemnika, tracą swoją wartość i nie mogą zostać ponownie przetworzone.

Na przykładzie kilku pojemników pokażemy, na co należy zwracać uwagę, aby poprawić segregację i odzysk surowców, co jest naszym obowiązkiem jako związku – podkreślał Prezes Czystego Regionu Grzegorz Mankiewicz. – Ponad 30 proc. surowców wtórnych w odpadach zmieszanych to ogromne marnotrawstwo, które negatywnie wpływa na poziom odzysku dla poszczególnych gmin. Koszty związane z niewłaściwą segregacją są ogromne. Wyciągając te 30 proc. surowców, moglibyśmy zaoszczędzić około 3 miliony złotych rocznie, co przełożyłoby się na niższe opłaty dla mieszkańców. Dlatego ważne jest, aby w odpadach zmieszanych znajdowały się tylko tak zwane odpady resztkowe – dodał.

Kampania "Segreguj, nie mieszaj" potrwa dłuższy czas. W jej ramach do każdego mieszkania i domu w Kędzierzynie-Koźlu zostaną dostarczone ulotki, które pokażą, jak prawidłowo segregować odpady. W Czystym Regionie mają nadzieję, że przyniesie to zamierzony efekt.

Jednym z najważniejszych surowców wtórnych jest szkło. Tymczasem rocznie w odpadach zmieszanych znajdowanych jest u nas 2000 ton tego cennego surowca, które winno trafić do dedykowanego mu pojemnika.

Dlaczego szkło jest tak wartościowe. Może być wielokrotnie przetwarzane bez utraty jakości. Jego recykling zmniejsza ilość odpadów trafiających na składowiska oraz zużycie surowców naturalnych, takich jak piasek, soda i wapień. Przetworzenie szkła zużywa mniej energii niż produkcja nowego szkła z surowców. Wreszcie: recykling szkła przyczynia się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń.

Jak zaznaczono w trakcie spotkania, największe problemy z segregacją występują w budynkach wielorodzinnych, gdzie brakuje odpowiedzialności jednostkowej.

Widzimy pewną poprawę w segregacji, ale musimy nadal pracować nad edukacją mieszkańców. W przypadku nagminnego braku segregacji, po pierwszym upomnieniu nakładamy podniesioną opłatę za odpady niesegregowane – informowała Anna Piróg- Nowak z Czystego Regionu.

Nadmieniła, że akcja dostarczania ulotek będzie trwała około półtora do dwóch miesięcy. Związek współpracuje z harcerzami, którzy dostarczą ulotki do drzwi każdego mieszkania i domu, co ma na celu zwiększenie świadomości i poprawę segregacji.

***

W przypadku, gdy nie wiemy, jakiego rodzaju odpady możemy wrzucić do czarnego kubła, pomocna może się okazać zamieszczona na stronie internetowej Czystego Regionu Wyszukiwarka Odpadów.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

R.boc 05.07.2024 18:28
Komentarz zablokowany

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: A może czasem lepiej nie informować o robieniu tak wiele dla tak niewielu...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:14Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Jaszcze nic tutaj nie pokazał...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:12Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Pomiędzy Zamkową a parkiem jest po deszczu bajoro, w słońcu kurz. Kilkanaście metrów. To droga "skrótowa" z Piastowskiej do Kraszewskiego, szczególna autostrada do budowlanki. Ludzie też chodzą, ale widocznie tacy nieważniData dodania komentarza: 22.12.2024, 14:50Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: dulcobisTreść komentarza: A nie można by zrobić hasła Zakochuj się? Takie permanentne bardziej.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 14:44Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: - Powiedz mi, po co jest ten miś? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:00Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: ☹️Treść komentarza: Gracie ładnie, ale Janusz do Rzeszowa (?) Kurek powiedział, że szuka...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 11:18Źródło komentarza: Karol Urbanowicz z ZAKSY: była w nas sportowa złość
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 26 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna