Reklama
niedziela, 23 lutego 2025 17:05
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Segregacja odpadów przez mieszkańców wciąż pozostawia wiele do życzenia. ZDJĘCIA

Związek Międzygminny Czysty Region zaprosił lokalne media do udziału w wizytacji kilku altan śmietnikowych zlokalizowanych na osiedlu Śródmieście, by zobrazować cały czas występujący problem segregacji odpadów trafiających do czarnych kubłów.
Segregacja odpadów przez mieszkańców wciąż pozostawia wiele do życzenia. ZDJĘCIA
Wrzucanie szklanych butelek do czarnych kubłów to jeden z podstawowych błędów, które nadal popełnia wielu z nas

Autor: W

Jak zaznaczała Przewodnicząca Zarządu Związku Międzygminnego Czysty Region Karina Kacperczyk, to kontynuacja kampanii "Segreguj, nie mieszaj", której celem jest zwrócenie uwagi mieszkańców gmin zrzeszonych w Czystym Regionie na to, co powinno się znaleźć w czarnym pojemniku przeznaczonym na odpady zmieszane.

Chcemy pokazać, że odpady zmieszane to nie wszystkie odpady, a jedynie te, które pozostają po prawidłowej segregacji – mówiła Karina Kacperczyk.

Przeprowadzono zatem swoisty test, by sprawdzić, co faktycznie znajduje się w pojemnikach na odpady zmieszane. Badania wskazują bowiem, że aż ponad 30 proc. odpadów w tych pojemnikach to cenne surowce, które mogłyby zostać poddane recyklingowi. Niestety – co podkreślano podczas spotkania – kiedy trafiają one do czarnego pojemnika, tracą swoją wartość i nie mogą zostać ponownie przetworzone.

Na przykładzie kilku pojemników pokażemy, na co należy zwracać uwagę, aby poprawić segregację i odzysk surowców, co jest naszym obowiązkiem jako związku – podkreślał Prezes Czystego Regionu Grzegorz Mankiewicz. – Ponad 30 proc. surowców wtórnych w odpadach zmieszanych to ogromne marnotrawstwo, które negatywnie wpływa na poziom odzysku dla poszczególnych gmin. Koszty związane z niewłaściwą segregacją są ogromne. Wyciągając te 30 proc. surowców, moglibyśmy zaoszczędzić około 3 miliony złotych rocznie, co przełożyłoby się na niższe opłaty dla mieszkańców. Dlatego ważne jest, aby w odpadach zmieszanych znajdowały się tylko tak zwane odpady resztkowe – dodał.

Kampania "Segreguj, nie mieszaj" potrwa dłuższy czas. W jej ramach do każdego mieszkania i domu w Kędzierzynie-Koźlu zostaną dostarczone ulotki, które pokażą, jak prawidłowo segregować odpady. W Czystym Regionie mają nadzieję, że przyniesie to zamierzony efekt.

Jednym z najważniejszych surowców wtórnych jest szkło. Tymczasem rocznie w odpadach zmieszanych znajdowanych jest u nas 2000 ton tego cennego surowca, które winno trafić do dedykowanego mu pojemnika.

Dlaczego szkło jest tak wartościowe. Może być wielokrotnie przetwarzane bez utraty jakości. Jego recykling zmniejsza ilość odpadów trafiających na składowiska oraz zużycie surowców naturalnych, takich jak piasek, soda i wapień. Przetworzenie szkła zużywa mniej energii niż produkcja nowego szkła z surowców. Wreszcie: recykling szkła przyczynia się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń.

Jak zaznaczono w trakcie spotkania, największe problemy z segregacją występują w budynkach wielorodzinnych, gdzie brakuje odpowiedzialności jednostkowej.

Widzimy pewną poprawę w segregacji, ale musimy nadal pracować nad edukacją mieszkańców. W przypadku nagminnego braku segregacji, po pierwszym upomnieniu nakładamy podniesioną opłatę za odpady niesegregowane – informowała Anna Piróg- Nowak z Czystego Regionu.

Nadmieniła, że akcja dostarczania ulotek będzie trwała około półtora do dwóch miesięcy. Związek współpracuje z harcerzami, którzy dostarczą ulotki do drzwi każdego mieszkania i domu, co ma na celu zwiększenie świadomości i poprawę segregacji.

***

W przypadku, gdy nie wiemy, jakiego rodzaju odpady możemy wrzucić do czarnego kubła, pomocna może się okazać zamieszczona na stronie internetowej Czystego Regionu Wyszukiwarka Odpadów.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: sonyTreść komentarza: a realnymi problemami tej miejscowości zajmą się gremliny powinny dać radęData dodania komentarza: 23.02.2025, 12:36Źródło komentarza: W okowach lodu morsowali z posłem i wójtem. ZDJĘCIAAutor komentarza: dianaTreść komentarza: Tylko patrzeć , jak synkowie dorosną i wezmą się za mamusię i tatusia .Brawa dla Pana policjanta .Data dodania komentarza: 23.02.2025, 11:38Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenieAutor komentarza: BeciaTreść komentarza: Czy zostanie przeprowadzone śledztwo jak te butelki znalazły się w miejskim parku? Czy skoro to miejski park, to odpowiedzialność za to, że są tam butelki ponosi: straż miejska, prezydent miasta? Gdyby butelek nie było, to pan funkcjonariusz nie musiałby zeskakiwać z roweru.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 10:52Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenieAutor komentarza: FabianTreść komentarza: Macdonald będzie.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 10:45Źródło komentarza: Budowa łącznika z obwodnicą Kędzierzyna-Koźla dobiega końcaAutor komentarza: olmeczkaTreść komentarza: no to przepraszam tego nie wiedzialam moj blad nie mam faceboka jeszcze raz sorryData dodania komentarza: 23.02.2025, 09:12Źródło komentarza: Festiwal Dmuchańców przyjeżdża do Kędzierzyna-Koźla. Rozdajemy zaproszenia!Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: To czemu nie zgłaszasz interwencji cwaniaczku np.w nocy jak dewastują park ? A może cwaniaku pełne gacie masz ? Takich jak ty mocnych w pisaniu jest sporo ale by cokolwiek zdziałać to się boi cwaniak.Data dodania komentarza: 22.02.2025, 16:59Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenie
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna