Reklama
poniedziałek, 4 listopada 2024 18:50
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Segregacja odpadów przez mieszkańców wciąż pozostawia wiele do życzenia. ZDJĘCIA

Związek Międzygminny Czysty Region zaprosił lokalne media do udziału w wizytacji kilku altan śmietnikowych zlokalizowanych na osiedlu Śródmieście, by zobrazować cały czas występujący problem segregacji odpadów trafiających do czarnych kubłów.
Segregacja odpadów przez mieszkańców wciąż pozostawia wiele do życzenia. ZDJĘCIA
Wrzucanie szklanych butelek do czarnych kubłów to jeden z podstawowych błędów, które nadal popełnia wielu z nas

Autor: W

Jak zaznaczała Przewodnicząca Zarządu Związku Międzygminnego Czysty Region Karina Kacperczyk, to kontynuacja kampanii "Segreguj, nie mieszaj", której celem jest zwrócenie uwagi mieszkańców gmin zrzeszonych w Czystym Regionie na to, co powinno się znaleźć w czarnym pojemniku przeznaczonym na odpady zmieszane.

Chcemy pokazać, że odpady zmieszane to nie wszystkie odpady, a jedynie te, które pozostają po prawidłowej segregacji – mówiła Karina Kacperczyk.

Przeprowadzono zatem swoisty test, by sprawdzić, co faktycznie znajduje się w pojemnikach na odpady zmieszane. Badania wskazują bowiem, że aż ponad 30 proc. odpadów w tych pojemnikach to cenne surowce, które mogłyby zostać poddane recyklingowi. Niestety – co podkreślano podczas spotkania – kiedy trafiają one do czarnego pojemnika, tracą swoją wartość i nie mogą zostać ponownie przetworzone.

Na przykładzie kilku pojemników pokażemy, na co należy zwracać uwagę, aby poprawić segregację i odzysk surowców, co jest naszym obowiązkiem jako związku – podkreślał Prezes Czystego Regionu Grzegorz Mankiewicz. – Ponad 30 proc. surowców wtórnych w odpadach zmieszanych to ogromne marnotrawstwo, które negatywnie wpływa na poziom odzysku dla poszczególnych gmin. Koszty związane z niewłaściwą segregacją są ogromne. Wyciągając te 30 proc. surowców, moglibyśmy zaoszczędzić około 3 miliony złotych rocznie, co przełożyłoby się na niższe opłaty dla mieszkańców. Dlatego ważne jest, aby w odpadach zmieszanych znajdowały się tylko tak zwane odpady resztkowe – dodał.

Kampania "Segreguj, nie mieszaj" potrwa dłuższy czas. W jej ramach do każdego mieszkania i domu w Kędzierzynie-Koźlu zostaną dostarczone ulotki, które pokażą, jak prawidłowo segregować odpady. W Czystym Regionie mają nadzieję, że przyniesie to zamierzony efekt.

Jednym z najważniejszych surowców wtórnych jest szkło. Tymczasem rocznie w odpadach zmieszanych znajdowanych jest u nas 2000 ton tego cennego surowca, które winno trafić do dedykowanego mu pojemnika.

Dlaczego szkło jest tak wartościowe. Może być wielokrotnie przetwarzane bez utraty jakości. Jego recykling zmniejsza ilość odpadów trafiających na składowiska oraz zużycie surowców naturalnych, takich jak piasek, soda i wapień. Przetworzenie szkła zużywa mniej energii niż produkcja nowego szkła z surowców. Wreszcie: recykling szkła przyczynia się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń.

Jak zaznaczono w trakcie spotkania, największe problemy z segregacją występują w budynkach wielorodzinnych, gdzie brakuje odpowiedzialności jednostkowej.

Widzimy pewną poprawę w segregacji, ale musimy nadal pracować nad edukacją mieszkańców. W przypadku nagminnego braku segregacji, po pierwszym upomnieniu nakładamy podniesioną opłatę za odpady niesegregowane – informowała Anna Piróg- Nowak z Czystego Regionu.

Nadmieniła, że akcja dostarczania ulotek będzie trwała około półtora do dwóch miesięcy. Związek współpracuje z harcerzami, którzy dostarczą ulotki do drzwi każdego mieszkania i domu, co ma na celu zwiększenie świadomości i poprawę segregacji.

***

W przypadku, gdy nie wiemy, jakiego rodzaju odpady możemy wrzucić do czarnego kubła, pomocna może się okazać zamieszczona na stronie internetowej Czystego Regionu Wyszukiwarka Odpadów.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
R.boc 05.07.2024 18:28
Komentarz zablokowany

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych A Autor komentarza: HansTreść komentarza: "Biedny" Niemiec rozpoczął wojnę, a potem uciekał, bo tyle krzywd zdążył w parę lat wyrządzić, że dobrze wiedział, iż wreszcie dosięgnie go ręka sprawiedliwości. Ale i tak zdążył wywieźć kilkadziesiąt pociągów zagrabionych dzieł sztuki, złota i innych kosztowności, których do dziś nie oddał okradzionym narodom. Smutna prawda...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:05Źródło komentarza: Archeologiczna ciekawostka, czyli kozielskie czółno i toporki neolityczne. ZDJĘCIAAutor komentarza: stawikTreść komentarza: Muszą dojechać, przecież nie będą targać tych skrzynek z piwem z parkingu.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 14:05Źródło komentarza: Zdrowe Morsy Dębowa Kędzierzyn-Koźle zainaugurowały sezon. ZDJĘCIAAutor komentarza: RuchTreść komentarza: Może morsy zadbały by jeszcze o otoczenie dębowej i nie wjeżdżały na zakaz pod samą plaże.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 12:43Źródło komentarza: Zdrowe Morsy Dębowa Kędzierzyn-Koźle zainaugurowały sezon. ZDJĘCIAAutor komentarza: Ja kaziaTreść komentarza: Może ktoś zajmie się "cudem" XXI wieku tj.kontenerami zardzewiałymi przy stadionie koźle i między biedronką a Lidlem i hałdami śmieci pod nimi.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 12:15Źródło komentarza: Likwidacja kolejnych koczowisk w kędzierzyńskich lasach!Autor komentarza: ZzzzTreść komentarza: Gdzie to ranczo w Kędzierzynie Koźlu?Tylko dlaczego" ranczo"?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 11:41Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 7°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1031 hPa
Wiatr: 1 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama