Reklama
poniedziałek, 4 listopada 2024 18:46
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Władza się zmieniła, a inwestycja w porcie Koźle nadal zablokowana

W kozielskim porcie nadal hula wiatr, a inwestycja realizowana przez firmę Kędzierzyn-Koźle Terminale wciąż jest zablokowana. Nowa władza miała to zmienić, ale wciąż nie wiadomo kiedy to się stanie.
Władza się zmieniła, a inwestycja w porcie Koźle nadal zablokowana

Przypomnijmy, że startujący w wyborach samorządowych kandydaci Koalicji Obywatelskiej, podczas kampanii deklarowali po zwycięskich wyborach szybkie odblokowanie inwestycji w kozielskim porcie. W marcu minister Tomasz Siemoniak odwiedził Kędzierzyn-Koźlu i spotkał się z prezydentem miasta. Tematem rozmowy Sabiny Nowosielskiej z koordynatorem służb specjalnych była kwestia odblokowania budowy terminalu. Przedstawiciel rządu, który uzyskał mandat poselski z Opolszczyzny, obiecał że przyjrzy się sprawie wstrzymania przedsięwzięcia, i zadeklarował wsparcie przy rozwiązaniu problemu. Kilka dni temu, podczas otwarcia biura poselskiego Platformy Obywatelskiej w Kędzierzynie-Koźlu, Tomasz Siemoniak podkreślił, że w Warszawie dobrze znają temat inwestycji zastopowanej za poprzedniego rządu.

Wizualizacja inwestycji Kędzierzyn-Koźle Terminale

- Od kilku tygodni pracujemy nad tym, aby problem rozwiązać. To jest nasze zobowiązanie z kampanii wyborczej, którego oczekują mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla. To ważny projekt biznesowy dla tej części kraju. Myślę, że w niedługim czasie będą szczegółowe informacje na ten temat. Ta sprawa jest trudna, została mocno zagmatwana, włączono w nią różne instytucje i trzeba to teraz rozplątać. Robiono wszystko, aby tej inwestycji nie było. Uruchomiono różne instytucje i procedury. Aby mieć sto procent pewności, że wszystko jest w porządku, to potrzeba trochę czasu - mówił nieco enigmatycznie minister spraw wewnętrznych i administracji oraz koordynator służb specjalnych.

Prezydent Kędzierzyna-Koźla podkreśla, że w tej sprawie jest w stałym kontakcie zarówno z ministrem, jak i prezesem firmy Kędzierzyn-Koźle Terminale. Władzom samorządowym bardzo zależy na dokończeniu prac w terminalu, ponieważ reaktywacja portu z pewnością mogłaby stać się impulsem do rozwoju gospodarczego miasta.

- Sprawa została bardzo zagmatwana przez poprzednie władze, a wszystkie jej dokumenty objęte klauzulą ściśle tajne. A przecież tu chodzi jedynie o dzierżawę terenu pod 500-metrowy odcinek torów kolejowych. Mamy nadzieję, że wszystko jest na dobrej drodze do pozytywnego finału. Ma dojść do spotkania prezesa KKT z nowymi władzami spółki PKP. Jak tylko będzie coś wiadomo, to poinformujemy o tym - zapewnia Sabina Nowosielska.

Przez ćwierć wieku teren portu w Koźlu był opuszczony i niszczał. Przez długi czas nikt się nie interesował tym terenem. W końcu gmina znalazła inwestora, ale komuś on się nie spodobał. Pierwotnie budowa terminalu do składowania i przeładunku towarów sypkich i płynnych przez spółkę Kędzierzyn-Koźle Terminale miała zostać zakończona w 2020 roku. Według wstępnych założeń partnerem inwestora w realizacji przedsięwzięcia miało być PKP. Kolej miała wnieść swoją nieruchomość oraz całą infrastrukturę. Jesienią 2017 roku spółka KKT otrzymała pisemne potwierdzenie od PKP SA, że umowa jest wynegocjowana. Był to sygnał do ruszenia z inwestycją o wartości ponad 400 mln zł. Nie minęło kilka miesięcy, a inwestor został poinformowany, że PKP odstępuje od najmu torowiska na terenie portu. To storpedowało plany spółki, bo bez dostępu do 500-metrowego odcinka torów kolejowych cała inwestycja nie ma sensu. Prace wstrzymano i od tego czasu nic się w porcie nie dzieje.

W międzyczasie zarówno politycy ówczesnej partii rządzącej, jak i opozycji deklarowali, że pomogą rozwiązać problem. Na obietnicach się skończyło, bo od 2018 roku nikt z tym nic nie zrobił. Spółka KKT, która wydała już 70 mln zł na budowę terminalu, musiała zabezpieczyć to, co już powstało, aby nie uległo zniszczeniu albo rozkradzeniu. Rozpoczęto batalię o możliwość kontynuowania budowy. Sprawa trafiła m.in. do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz sądu. Miejmy nadzieję, że w najbliższym czasie będziemy wiedzieli coś więcej.

Budowa od lat czeka na dokończenie

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Xxx 08.07.2024 08:13
Jestem mieszkanka koźla od prawie 40 lat i jadąc ulicą Piastowska od szkoły podstawowej do stacji kolejowej jest bardzo brudno.Gdze służby porządkowe pytam.Na chodnikach pełno piachu w dodatku fale Dunaju nie widać krawężników jedynym zdaniem syf przez wielkie(S).Wstyd dla mieszkańców tej ulicy szczególnie Piastowska 63

z miasta mozliwosci 08.07.2024 20:18
Dzisiaj szorowali, jak zwykle, we wszystkie strony Targową. Inne ulice- środkiem przejechali, 2 metry dalej od tygodni szkło potłuczone. Śmieciarki śmierdzące, kapie z nich błee. Zobaczcie ile świnstwa wylali na krawężniki, żeby niby chwastów się pozbyć. W parku ZABYTKOWYM też randapy w użyciu, zamiast łąki kwietnej pokrzywy. Uśmiech i nic

penny 03.07.2024 18:30
ta władza to zgraja nieudaczników i bandytów gratuluję wyboru

Maj 06.07.2024 20:07
Każda władza która wybiorą coś robi dla miasta ale ządza pieniadza przewyższa uczciwość i tak jest od pokoleń i przyszedł czas powiedzieć stop

Widz 03.07.2024 16:43
Sprawa ma drugie dno. Jest nim tajemniczy inwestor.

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych A Autor komentarza: HansTreść komentarza: "Biedny" Niemiec rozpoczął wojnę, a potem uciekał, bo tyle krzywd zdążył w parę lat wyrządzić, że dobrze wiedział, iż wreszcie dosięgnie go ręka sprawiedliwości. Ale i tak zdążył wywieźć kilkadziesiąt pociągów zagrabionych dzieł sztuki, złota i innych kosztowności, których do dziś nie oddał okradzionym narodom. Smutna prawda...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:05Źródło komentarza: Archeologiczna ciekawostka, czyli kozielskie czółno i toporki neolityczne. ZDJĘCIAAutor komentarza: stawikTreść komentarza: Muszą dojechać, przecież nie będą targać tych skrzynek z piwem z parkingu.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 14:05Źródło komentarza: Zdrowe Morsy Dębowa Kędzierzyn-Koźle zainaugurowały sezon. ZDJĘCIAAutor komentarza: RuchTreść komentarza: Może morsy zadbały by jeszcze o otoczenie dębowej i nie wjeżdżały na zakaz pod samą plaże.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 12:43Źródło komentarza: Zdrowe Morsy Dębowa Kędzierzyn-Koźle zainaugurowały sezon. ZDJĘCIAAutor komentarza: Ja kaziaTreść komentarza: Może ktoś zajmie się "cudem" XXI wieku tj.kontenerami zardzewiałymi przy stadionie koźle i między biedronką a Lidlem i hałdami śmieci pod nimi.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 12:15Źródło komentarza: Likwidacja kolejnych koczowisk w kędzierzyńskich lasach!Autor komentarza: ZzzzTreść komentarza: Gdzie to ranczo w Kędzierzynie Koźlu?Tylko dlaczego" ranczo"?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 11:41Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 7°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1031 hPa
Wiatr: 1 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama