Maria Pakulnis błyszczała u Konwickiego, Kieślowskiego, Trelińskiego, w dziesiątkach przedstawień, filmów i seriali. Grała kobiety demoniczne i dziewice, intelektualistki i szefowe gangów, matki i córki, żony i kochanki. Jej twarz jest jedną z ikon kina moralnego niepokoju, a oczy o lodowym blasku nie mają sobie równych w polskim kinie. Podczas rejsu aktorka zaprezentowała książkę "Moja notka". To wywiad rzeka przeprowadzony przez Dorotę Wodecką. To coś więcej niż opowieść o aktorskiej karierze. Maria Pakulnis zagląda w miejsca, do których nie chce się wracać pamięcią, konfrontuje czytelników i siebie z mrocznymi obrazami własnego dzieciństwa, dojrzewania, z żałobą i stratą. W tej emocjonalnej, mądrej i intymnej rozmowie wrażliwych kobiet każdy odnajdzie okruchy swoich doświadczeń.
Kolejny rejs literacki już 17 czerwca (start Stocznia Damen, godz. 14), a jego gościem będzie ksiądz Bogusław Kowalski, współautor książki „Czarny humor”. To zbiór anegdot, żartów i zabawnych historii z życia księży, parafii, ślubów i wizyt duszpasterskich oraz wszelkich innych „kościelno-parafialnych” okoliczności, w których nie trudno o komiczne wpadki niepublikowane nigdy wcześniej historie opowiedziane przez legendę polskiego kaznodziejstwa ks. Piotra Pawlukiewicza i jego serdecznego przyjaciela ks. Bogusława Kowalskiego.
Z kolei 25 czerwca o godz. 16 wycieczka stateczkiem po Odrze ze Zbigniewem Rokitą. To reporter specjalizujący się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Autor książek: "Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych", "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku" i "Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium" oraz autor sztuk teatralnych "Nikaj" (Teatr Zagłębia) i "Weltmajstry" (Teatr Korez). Stały współpracownik Tygodnika Powszechnego.
Na rejsy obowiązują wejściówki, o które należy pytać w Miejskiej Bibliotece Publicznej (siedziba główna Rynek 3 lub filia nr 5 MBP ul. Damrota 32).
Napisz komentarz
Komentarze