Reklama
środa, 2 kwietnia 2025 19:06
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jesteśmy stąd. Ciężki los harcerzy w Kędzierzynie-Koźlu

Sukcesem jest już to, że w ogóle istniejemy – powiedział nam podharcmistrz Filip Żydek, komendant Hufca ZHP w Kędzierzynie-Koźlu. W 1979 roku Hufiec ZHP w Kędzierzynie-Koźlu w 290 drużynach zrzeszał 8315 zuchów, harcerzy i instruktorów. Dziesięć lat później ich liczba spadła do około 50 osób. – Po prostu skończyły się pieniądze na działalność – stwierdził komendant Żydek.
  • Źródło: Gazeta Lokalna
Jesteśmy stąd. Ciężki los harcerzy w Kędzierzynie-Koźlu
Uroczystość nadania sztandaru Hufcowi w K-K - czerwiec 1997 r.

Źródło: Archiwum Hufca ZHP w K-K

Teraz w harcerstwie działa około siedmiuset młodych ludzi z K-K, a w całym hufcu jest około 1 tys. członków. Jak stwierdził komendant Filip Żydek, mogłoby ich być więcej, ale wciąż brakuje pieniędzy na działalność oraz pomieszczeń na harcówki. Nawet komenda hufca od 1990 roku zmuszona była już pięciokrotnie zmieniać siedzibę. Obecnie, od trzech lat, mieści się w byłym hotelu „Piast”, przy ul. Reja.

Reklama

Hufiec ZHP w K-K obejmuje swym zasięgiem teren powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego oraz gminę Zdzieszowice. W skali województwa jest to średni hufiec. W jego ramach na terenie K-K działają 24 drużyny harcerskie, 4 gromady zuchowe i krąg instruktorski. Część drużyn harcerskich i gromad zuchowych skupiona jest w dwóch szczepach działających przy szkołach podstawowych nr 1 i 19.

Harcerze z Kędzierzyna-Koźla mają się czym pochwalić. Swoją sprawność i zdolności organizacyjne pokazali choćby w czasie powodzi w lipcu 1997 roku. W Szkole Podstawowej nr 19 prowadzili najlepszy w mieście punkt dystrybucji darów dla powodzian. Sporą ich część sami też zdobyli. Czynnie uczestniczyli również w dostarczaniu ich uwięzionym przez wodę ludziom. Zaraz po powodzi oraz rok później zorganizowali akcję wyjazdów dzieci powodzian na wakacyjne obozy.

Ludzie spod znaku lilijki realizują także program edukacji ekologicznej, który zdobył już nawet kilka nagród i wyróżnień. Od 1994 roku, przy współudziale władz miasta, pracowali z młodzieżą ze środowisk patologicznych. Część instruktorów w tym celu przeszła odpowiednie szkolenia. – Niestety, z przyczyn finansowych w 1997 roku musieliśmy zaprzestać realizacji tego programu – powiedział nam komendant Filip Żydek.

Jest jednak nadzieja na jego odtworzenie, ponieważ zainteresował się nim Jerzy Majchrzak, prezydent Kędzierzyna-Koźla.

Właśnie na wcześniejszy brak takiego zainteresowania i zrozumienia oraz pomocy władz miejskich, urzędników skarży się komendant Żydek. – Harcerze traktowani są jako coś spoza miasta, a harcerstwo to bardzo dobra metoda przeciwdziałania powstawaniu grup nieformalnych i patologii. I co też jest ważne, my wszystko robimy społecznie.

Druhny z drużyny Kasandra

Tekst pochodzi z Gazety Lokalnej nr 9 z 28.07.1999 r.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GosiaTreść komentarza: Chłopaki, gratuluję pomysłu, fantastyczny pomysł.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:58Źródło komentarza: Od marzeń do realizacji. "Przystanek u Franka" - lokalny foodtruck ze smakami dzieciństwa w KoźluAutor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: Sporo inżynierów przybyło ze wschodu przez Pisiaków i teraz Platfusów. Niemcy też zasilają Nasz kraj w inżynierów. Także drogi urzędzie do wyboru do koloru....Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:36Źródło komentarza: Praca w wydziale inwestycji Urzędu Miasta Kędzierzyn-KoźleAutor komentarza: BaśkaTreść komentarza: Sama chciałabym w taki sposób pracować dla miasta ❤️Data dodania komentarza: 2.04.2025, 15:13Źródło komentarza: Strażnicy miejscy w siodle! W Kędzierzynie-Koźlu pojawią się konne patroleAutor komentarza: EdekTreść komentarza: Marynarzy też kształcimy dla zachodnich armatorów. Masakra.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 15:07Źródło komentarza: Konferencja o innowacjach i technologiach przyszłości w "Żegludze". ZDJĘCIA R Autor komentarza: Rychu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Ta mapa jest duża, starczy na kilka lat, kroplówka informacyjna co miesiąc.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 14:00Źródło komentarza: Czym był „Schwarzer Kater”, czyli „Czarny Kocur” na kozielskim os. Zachód R Autor komentarza: Rychu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Kiedyś, za lepszych czasów konstruktor mostu musiał w trakcie testów stać pod mostem. Nie wiem czy obecnie ta sensowna procedura jest praktykowana. Obecnie to raczej księgowy/a powinien tam stać, bo zawsze ma najwięcej do powiedzenia na tematy o których nie ma zielonego pojęcia...Data dodania komentarza: 2.04.2025, 13:59Źródło komentarza: Sześć samochodów ciężarowych o masie 32 ton każdy wjechało na nowy most w Kędzierzynie-Koźlu
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 14°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna