Reklama
środa, 8 stycznia 2025 15:04
Reklama
Reklama
Reklama

Jesteśmy stąd. Ciężki los harcerzy w Kędzierzynie-Koźlu

Sukcesem jest już to, że w ogóle istniejemy – powiedział nam podharcmistrz Filip Żydek, komendant Hufca ZHP w Kędzierzynie-Koźlu. W 1979 roku Hufiec ZHP w Kędzierzynie-Koźlu w 290 drużynach zrzeszał 8315 zuchów, harcerzy i instruktorów. Dziesięć lat później ich liczba spadła do około 50 osób. – Po prostu skończyły się pieniądze na działalność – stwierdził komendant Żydek.
  • Źródło: Gazeta Lokalna
Uroczystość nadania sztandaru Hufcowi w K-K - czerwiec 1997 r.

Źródło: Archiwum Hufca ZHP w K-K

Teraz w harcerstwie działa około siedmiuset młodych ludzi z K-K, a w całym hufcu jest około 1 tys. członków. Jak stwierdził komendant Filip Żydek, mogłoby ich być więcej, ale wciąż brakuje pieniędzy na działalność oraz pomieszczeń na harcówki. Nawet komenda hufca od 1990 roku zmuszona była już pięciokrotnie zmieniać siedzibę. Obecnie, od trzech lat, mieści się w byłym hotelu „Piast”, przy ul. Reja.

Hufiec ZHP w K-K obejmuje swym zasięgiem teren powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego oraz gminę Zdzieszowice. W skali województwa jest to średni hufiec. W jego ramach na terenie K-K działają 24 drużyny harcerskie, 4 gromady zuchowe i krąg instruktorski. Część drużyn harcerskich i gromad zuchowych skupiona jest w dwóch szczepach działających przy szkołach podstawowych nr 1 i 19.

Harcerze z Kędzierzyna-Koźla mają się czym pochwalić. Swoją sprawność i zdolności organizacyjne pokazali choćby w czasie powodzi w lipcu 1997 roku. W Szkole Podstawowej nr 19 prowadzili najlepszy w mieście punkt dystrybucji darów dla powodzian. Sporą ich część sami też zdobyli. Czynnie uczestniczyli również w dostarczaniu ich uwięzionym przez wodę ludziom. Zaraz po powodzi oraz rok później zorganizowali akcję wyjazdów dzieci powodzian na wakacyjne obozy.

Ludzie spod znaku lilijki realizują także program edukacji ekologicznej, który zdobył już nawet kilka nagród i wyróżnień. Od 1994 roku, przy współudziale władz miasta, pracowali z młodzieżą ze środowisk patologicznych. Część instruktorów w tym celu przeszła odpowiednie szkolenia. – Niestety, z przyczyn finansowych w 1997 roku musieliśmy zaprzestać realizacji tego programu – powiedział nam komendant Filip Żydek.

Jest jednak nadzieja na jego odtworzenie, ponieważ zainteresował się nim Jerzy Majchrzak, prezydent Kędzierzyna-Koźla.

Właśnie na wcześniejszy brak takiego zainteresowania i zrozumienia oraz pomocy władz miejskich, urzędników skarży się komendant Żydek. – Harcerze traktowani są jako coś spoza miasta, a harcerstwo to bardzo dobra metoda przeciwdziałania powstawaniu grup nieformalnych i patologii. I co też jest ważne, my wszystko robimy społecznie.

Druhny z drużyny Kasandra

Tekst pochodzi z Gazety Lokalnej nr 9 z 28.07.1999 r.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Uchwałą i pałąTreść komentarza: Brawo! W końcu nastają czasy, w których jest taniej, społeczeństwo staje się bardziej zamożne, a spółki skarbu państwa przestają szorować po dnie! Uśmiechajmy się!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 11:04Źródło komentarza: Ruch na Odrze się wzmaga. Barki płyną do portu w spółce Grupa Azoty Kędzierzyn. ZDJĘCIAAutor komentarza: X-man-YTreść komentarza: A już witaliśmy się z gąską i sądziłem, że limit użycia sygnalizacji został wyczerpany. A tu taka niespodzianka. Wiadomo chociaż na jak długo znów te światła zainstalowali ?Data dodania komentarza: 8.01.2025, 09:47Źródło komentarza: Wróciła sygnalizacja świetlna na rondzie w Blachowni. ZDJĘCIAAutor komentarza: nenTreść komentarza: I jeszcze tramwaj pewnie. Chcesz mieć sklep, to idź do pośredniaka, weź pożyczkę na działalność i otwórz go.Data dodania komentarza: 8.01.2025, 09:18Źródło komentarza: Sabina Nowosielska w podróży śladami Tomka WilmowskiegoAutor komentarza: Mądry i oczytanyTreść komentarza: Był ale się nie opłacał. A teraz miasto ma taki za sponsorować? Jak zaparkował mobilny sklep to zaraz miasto zarzadalo opłaty, gość co też stoi w Licheni od razu zrezygnował.Data dodania komentarza: 8.01.2025, 08:22Źródło komentarza: Sabina Nowosielska w podróży śladami Tomka WilmowskiegoAutor komentarza: GalAnonimTreść komentarza: Patrząc po jednostce jaka tam jeździ, pozostaje tylko współczuć pasażeromData dodania komentarza: 8.01.2025, 08:09Źródło komentarza: Historyczne zapoznanie szlaku dla połączenia REGIO „Malinka”Autor komentarza: JsTreść komentarza: Piszą w innym artykule że Toto przypłynęło z portu Szczecin. To raczej Odrą k. Gliwickim i k. Kędzierzyńskim do Azot. Prawda?Data dodania komentarza: 7.01.2025, 22:19Źródło komentarza: Ruch na Odrze się wzmaga. Barki płyną do portu w spółce Grupa Azoty Kędzierzyn. ZDJĘCIA
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna